Wydłużenie wakacji na 3 miesiące i podział na regiony. Rząd planuje prawdziwą rewolucję? Minister komentuje

Do Ministerstwa Sportu i Turystyki trafił właśnie wyjątkowo rewolucyjny pomysł zakładający wydłużenie wakacji na trzy miesiące i podzielenie letniego wypoczynku na poszczególne województwa jak w przypadku ferii zimowych. Okres wakacyjny miałby trwać od połowy czerwca do połowy września. Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy zapowiada, że rząd przyjrzy się pomysłowi, który mógłby okazać się korzystny zarówno z punktu widzenia wypoczywających, jak i branży turystycznej.

Wydłużenie wakacji na 3 miesiące i podział na regiony. Czeka nas zmiana?

Stowarzyszenia zrzeszające gminy turystyczne wystąpiły ostatnio do rządu z interesującą, ale też dość rewolucyjną propozycją. Postulują bowiem wydłużenie okresu letnich wakacji na trzy miesiące i podzielenia go na poszczególne regiony – podobnie jak to ma miejsce co roku w przypadku ferii zimowych. Długość wakacji pozostałaby niezmieniona – trwałyby bowiem dwa miesiące, ale zostałyby rozłożone w czasie. Okres wakacyjny miałby rozpoczynać się w połowie czerwca, a kończyć w połowie grudnia. W zależności od województwa uczniowie udawaliby się na wypoczynek wcześniej lub kończyli go później w danym roku.

Do pomysłu odniósł się wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy podczas wtorkowej rozmowy w radiu RMF FM. Polityk nie uznaje projektu za priorytetowy, niemniej uważa jednak, że warto go rozważyć.

To byłaby rewolucja, tylko trzeba na ten problem popatrzeć szeroko. Napisaliśmy pismo do ministerstwa edukacji, aby przeanalizowało taką możliwość: wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania z punktu widzenia systemu edukacji. Jeszcze w tej chwili nie mamy odpowiedzi. W sytuacji, gdyby ta odpowiedź przyszła do nas, to na pewno chcielibyśmy jeszcze zasięgnąć opinii wielu gremiów zainteresowanych.Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, wypowiedź w radiu RMF FM, 31.01.2023

Propozycja wydłużenia okresu wakacji będzie więc jeszcze powracać i na pewno nie jest to zmiana, która mogłaby wejść w życie w ciągu najbliższego roku. Z pewnością wywołałaby prawdziwą rewolucję w dotychczasowej organizacji roku szkolnego, chociażby dlatego, że obowiązywałyby różne terminy zakończenia i rozpoczęcia roku. To z kolei pociągnęłoby za sobą być może zmiany terminu egzaminów czy ferii itd.

Zobacz: Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023? Znamy już konkretne stawki. Niestety nie wszyscy mają powody do zadowolenia

Wakacyjna rewolucja już wkrótce?

Propozycję przedłużenia wakacyjnych turnusów mocno popierają przedsiębiorcy z branży turystycznej. Tatrzańska Izba Gospodarcza podkreśla jednak, że takie rozwiązanie byłoby korzystne również dla samych wypoczywających oraz dla infrastruktury – drogowej czy kolejowe. Rozciągnięty okres letniego wypoczynku i podzielony na regiony może poprawić komfort wypoczynku – na miejscu odpoczywałoby jednocześnie nieco mniej turystów, a zatem łatwiej i wygodniej korzystałoby się z dostępnych atrakcji. Nie byłoby również takich problemów ze znalezieniem noclegu, a mniejsze obłożenie mogłoby się z kolei przełożyć na niższe ceny.

Nowe rozwiązanie mogłoby także usprawnić przemieszczanie się po Polsce w okresie wakacyjnym. Nie byłoby problemu z zakupem biletów kolejowych, ograniczeniu uległby także ruch na drogach.

Ferie zimowe zostały rozłożone w czasie, dlatego że – przypomnijmy – to były tylko dwa tygodnie, natomiast wakacje letnie to jest dziewięć tygodni. Przy czym jest ważna pewna okoliczność – pierwsze dwa tygodnie lipca nie są takim okresem, kiedy byłyby wielkie tłumy i kolejki w regionach turystycznych.Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy

Mimo niewątpliwie wielu zalet, jakie płynęłyby z wydłużenia wakacji, trudno nie dostrzec pewnych trudności wynikających z wprowadzenia tego rozwiązania. Nie byłaby to jednak pierwsza rewolucja w systemie oświaty w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Finalnie będzie to zależało od ustawodawcy, ale dajemy sygnał, że wydłużenie okresu wakacyjnego i rozłożenie wypoczynku na poszczególne województwa byłoby korzystne dla wszystkich. Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo