Wynagrodzenie pracownika młodocianego – co warto wiedzieć?

Prowadzisz własne przedsiębiorstwo i chciałbyś zatrudnić osobę, która nie ukończyła 18. roku życia? Co musisz wiedzieć, aby zatrudnić takiego pracownika? Na jakich zasadach taka osoba może pracować? Jakie warunki pracy trzeba jej zapewnić? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Kogo uznajemy za pracownika młodocianego?

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownikiem młodocianym jest osoba, która nie ukończyła 18. roku życia, lecz zarazem taki pracownik musi mieć ukończone 15 lat. Warunkiem zatrudnienia takich osób jest ukończenie przez nich ośmioletniej szkoły podstawowej i posiadanie zaświadczenia, że wykonywanie danej pracy nie zagraża ich zdrowiu. Jeżeli dana osoba nie spełnia wyżej wymienionych warunków, możemy zatrudnić ją wyłącznie w formie przygotowania zawodowego, aby przyuczyć ją do danego zawodu. Ile powinien zarabiać młodociany pracownik? Warto sprawdzać kalkulator wynagrodzeń.

Warunki pracy pracowników młodocianych

Osoba młodociana może być zatrudniona na podstawie umowy w celu przyuczenie do zawodu lub na umowę o pracę z zastrzeżeniem, że osoba taka będzie wykonywać wyłącznie lekkie prace. Pracownikowi młodocianemu należy zapewnić pełną opiekę i pomoc w celu przystosowania się do wykonywania określonej pracy. Jako pracodawcy jesteśmy zobowiązani do prowadzenia ewidencji pracowników młodocianych. Osoby niepełnoletnie zatrudnione na podstawie umowy o pracę podlegają ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach jak inni pracownicy.

Czas pracy młodocianych pracowników

Pracownik młodociany, który ukończył 16. rok życia może być zatrudniony na nie więcej niż 8 godzin dziennie, zaś młodociany poniżej 16. roku na nie więcej niż 6 godzin. Do czasu pracy takiego pracownika wliczany jest również czas nauki, który taka osoba poświęca na przygotowanie do zawodu. W przypadku gdy nasz pracownik wykonuje pracę powyżej 4,5 godziny dziennie, należy mu się nieprzerwana przerwa trwająca 30 minut, która wlicza się do czasu pracy. Kodeks Pracy zabrania zatrudniania pracowników niepełnoletnich w porze nocnej, czyli pomiędzy 22 a 6 rano. Z kolei przerwa w pracy, obejmująca porę nocną, nie może być krótsza niż 14 godzin. Pracownikowi młodocianemu przysługuje również w tygodniu pracy 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku od pracy, który musi obejmować niedzielę. Musimy przy tym pamiętać, że pracownik młodociany nie może wykonywać tzw. prac wzbronionych, chyba że ukończył on 16. rok życia i taka praca jest niezbędna do jego przygotowania zawodowego. Wykaz prac wzbronionych możemy znaleźć w Dzienniku Ustaw. 

Jaki urlop przysługuje młodocianym?

Gdy czas pracy młodocianego pracownika przekroczy okres 6 miesięcy, takiej osobie przysługuje urlop w wymiarze 12 dni roboczych. Po upływie roku pracy pracownik młodociany nabywa prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, z zastrzeżeniem faktu, że w roku kalendarzowym, w którym ukończył on 18. rok życia, ma prawo do urlopu w wysokości 20 dni, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat. Jeżeli pracownik młodociany uczęszcza do szkoły, należy zapewnić mu wolne od pracy w okresie ferii szkolnych. Na wniosek osoby młodocianej, można udzielić jej bezpłatnego urlopu w okresie ferii szkolnych, który nie przekracza łącznie 2 miesięcy.

Czy warto zatem zatrudniać osoby młodociane? Z pewnością tak. Jest to dla nich znakomite przygotowanie do pracy w dorosłym życiu. Zatrudniając taką osobę, musimy jednak pamiętać, aby spełnić określone wymagania i przepisy zawarte w Kodeksie Pracy.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo