Wypłata 500 plus luty 2022 – kiedy? Czy rodzice mogą spodziewać się waloryzacji świadczenia?

Najważniejszy rządowy program wsparcia dla rodzin, czyli 500 plus, przechodzi w 2022 roku prawdziwą rewolucję. Jeszcze tylko przez kilka miesięcy świadczenie wypłacane będzie przez dotychczasowe organy, docelowo całą obsługę przejąć ma ZUS. Czy w związku z tym rodzice powinni się spodziewać problemów z terminowym otrzymywaniem środków? Kiedy wypłata 500 plus – luty 2022? Czy możliwe jest, aby w tym roku nastąpiła waloryzacja dodatku?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 500 plus do końca trwającego okresu świadczeniowego wypłacane jest przez urzędy gmin i gminne ośrodki pomocy społecznej - to te instytucje odpowiadają za wpłatę środków i dysponują szczegółowym terminarzem.
  • Daty wypłat są niekiedy umieszczane na stronach internetowych poszczególnych urzędów. Można również sprawdzić, kiedy na konto trafi wypłata za luty, kontaktując się z urzędem telefonicznie.
  • Na nowo narodzone dzieci, już w 2022 roku, wnioski należy składać już do ZUS-u i to on zajmuje się rozpatrzeniem dokumentów i wypłatą pieniędzy.

Kiedy wypłata 500 plus – luty 2022?

1 stycznia 2022 w życie weszła nowelizacja ustawy o programie ‘Rodzina 500+”. Według nowych przepisów realizacją programu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja nie tylko przyjmuje wnioski, ale także rozpatruje je i wypłaca środki. W związku ze zmianami wielu rodziców obawia się opóźnienia otrzymania pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że jeśli ktoś złożył wniosek na trwający okres świadczeniowy (czyli do końca maja 2022) jeszcze w ubiegłym, tj. 2021 roku, nie musi się martwić terminami. Do 31 maja 2022 wypłatami świadczenia przyznanego w zeszłym roku zajmują się jeszcze dotychczasowe organy (urzędy gminy, gminne ośrodki pomocy społecznej).

Wnioski o 500+ do ZUS-u rodzice powinni kierować wyłącznie w dwóch przypadkach: po pierwsze – na dzieci urodzone już w 2022 lub na te pociechy, które wcześniej nie miały przyznanego prawa do wypłat.

Na okres świadczeniowy, który trwa do 31 maja 2022 r. wniosek do ZUS powinieneś złożyć na nowo narodzone dzieci od 1 stycznia 2022 r. a także na dzieci urodzone przed 2022 r., jeśli wcześniej nie złożyłeś wniosku w gminie.

Do ZUS-u należy kierować również wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca. Procedura składania dokumentów trwa już od 1 lutego.

Od 1 lutego 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski o świadczenie wychowawcze na kolejny okres świadczeniowy od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. ZUS będzie rozpatrywał wszystkie wnioski o świadczenie wychowawcze i będzie je wypłacał.

500+ luty 2022

W związku z powyższym 500 plus w lutym 2022 powinno zostać wypłacone najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca, czyli do poniedziałku 28 lutego (dotyczy to wszystkich, którzy już od miesięcy regularnie otrzymują co miesiąc środki). W przypadku nowo złożonych wniosków bardzo możliwe, że trzeba będzie poczekać aż ZUS je rozpatrzy i wypłaci pieniądze.

Spora część urzędów gmin oraz gminnych ośrodków pomocy społeczne udostępnia na swoich stronach internetowych szczegółowy harmonogram wypłat poszczególnych świadczeń, w tym 500+. Warto tam zajrzeć, a jeśli nie znajdziemy konkretnej daty, zawsze można spróbować skontaktować się z urzędem telefonicznie i dopytać.

Sprawdź: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy wypłaty? To musisz wiedzieć, aby nie stracić pieniędzy!

Waloryzacja 500 plus 2022

Od miesięcy co jakiś czas powraca problem dotyczący ewentualnej waloryzacji programu 500 plus. Zdaniem wielu rodziców wysokość już dawno powinna zostać podwyższona, biorąc pod uwagę rosnącą inflację, wzrost cen w sklepach i kosztów m.in. energii. Część ekspertów w zakresie ekonomii potwierdza, że realna wartość 500 plus obecnie – w porównaniu do momentu jego wprowadzenia – wynosi już mniej więcej 100 zł mniej, czyli 400-420 złotych.

Niestety Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg rozwiewa nadzieje rodziców. W bieżącym roku nie możemy spodziewać się waloryzacji programu, a więc przez najbliższe miesiące pozostanie on wciąż na poziomie 500 zł.

W tym roku waloryzacji nie będzie. Będziemy wprowadzać kolejne komponenty wsparcia rodziny.minister Marlena Maląg

Zobacz: Ulga na internet – co ile lat można ją odliczyć? Trzeba uważać, aby nie stracić pieniędzy

Rodzice pytają, kiedy wypłaty 500 plus w lutym

Kiedy 500 plus luty 2022?

Jeśli rodzice dotychczas pobierali świadczenie regularnie, to powinni je otrzymać w lutym bez problemu. Przekazanie środków najczęściej odbywa się kilka dni przed końcem, ale szczegółowy terminarz często dostępny jest na stronie internetowej urzędu gminy lub gminnego ośrodka pomocy społecznej. Jeśli pieniędzy brak, a rodzice bardzo na nie czekają, można skontaktować się z urzędem telefonicznie.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo