Wypłaty dodatku węglowego opóźnione? Wszystko przez niejasne przepisy

Nie minął jeszcze miesiąc odkąd ustawa o dodatku węglowym weszła w życie, a już narosło wokół niego wiele problemów i kontrowersji. W ostatnich dniach o świadczeniu jest głośno nie tylko z powodu liczby chętnych, ale przede wszystkim ze względu na lukę w przepisach. Chociaż pieniądze powinny wkrótce trafić do beneficjentów, to wszystko wskazuje na to, że wypłaty dodatku węglowego mogą się znacznie opóźnić. Kiedy można się ich spodziewać i czy budżet starczy dla wszystkich?

Dodatek węglowy 2022

Dodatek węglowy, który miał być kolejnym sukcesem rządzących, z każdym dniem zaczyna przypominać raczej pasmem niekończących się problemów. Zgodnie z pierwotną (i póki co obowiązującą) wersją przepisów, 3000 zł jednorazowego świadczenia przysługuje gospodarstwom domowym wykorzystującym jako główne źródło ogrzewania kocioł na paliwo stałe, kominek, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem. Jedyny warunkiem otrzymania środków jest dokonanie zgłoszenia źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 

Procedura przyjmowania wniosków rozpoczęła się już w połowie sierpnia. Urzędy gmin oraz ośrodki pomocy społecznej informowały, że świadczenie cieszy się ogromną popularnością. Szybko wyszło jednak na jaw, że przepisy nie zostały wystarczająco dopracowane. Ponieważ jeden dodatek można otrzymać na jedno gospodarstwo domowe, tych ostatnich zaczęło nagle masowo przybywać. Nagle okazywało się, że w jednym budynku każdy mieszkaniec tworzy odrębne, jednoosobowe gospodarstwo, niezależne od reszty domowników. W ten sposób zamiast 3 tys. zł na jeden piec można było dostać nawet pięć razy więcej.

Rząd uszczelnia przepisy. Co ze złożonymi już wnioskami?

Wydaje się więc, że politycy partii rządzącej nie docenili przedsiębiorczości niektórych Polaków. Mimo że wnioskujący musieli złożyć odpowiednie oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, to jednak wielu z nich zdecydowało się wykorzystać lukę prawną. Urzędnicy zajmujący się rozpatrywaniem wniosków twierdzą, że w wielu przypadkach doszło do nadużyć. Pojawiło się więc realne zagrożenie, że środków z budżetu nie wystarczy dla wszystkich uprawnionych.

Z tego powodu rząd postanowił wprowadzić zmiany w ustawie, mające położyć kres nieuczciwym praktykom. Niestety nowy system wypłat również nie jest wolny od niedoskonałości. Sejm przyjął poprawkę, zgodnie z którą jeden dodatek ma przysługiwać na jeden adres. Tutaj jednak pojawia się inny problem. Co w przypadku budynków, które faktycznie zamieszkuje kilka osobnych gospodarstw domowych, ale korzystają one z jednego pieca? W takiej sytuacji prawdopodobnie dodatek trafi do osoby, która złożyła wniosek jako pierwsza. Rozwiązanie to może okazać się krzywdzące dla seniorów czy osób wykluczonych cyfrowo, które nie miały szansy szybko dostarczyć dokumentów.

Urzędnicy nie do końca wiedzą również, jak postępować z wnioskami, które zostały już przyjęte. Wszystko wskazuje na to, że przejdą one dodatkową weryfikację. W nowej wersji przepisów przewidziano skuteczniejsze narzędzia do sprawdzania, czy składane oświadczenia są rzeczywiście zgodne ze stane faktycznym.

Sprawdź: 14 emerytura 2022 tabela netto. Kto dostanie najwięcej? Nie wszyscy mogą liczyć na dodatek

Kiedy wypłaty dodatku węglowego 2022?

Wiceminister klimatu i środowiska, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zaapelowała do samorządów, aby tymczasowo wstrzymały się wypłatami dodatku, aż do momentu wejścia w życie nowelizacji. Nowe przepisy zakładają wydłużenie czasu na rozpatrzenie wniosku. W pierwotnej wersji urzędnicy mieli na to 30 dni, a po ich upływie pieniądze powinny trafić do beneficjentów. Po zmianach ten okres zostanie wydłużony do 60 dni, co oznacza, że na wypłaty będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Newsy

Jaka będzie zima 2017/2018?

Chociaż nadal trwa jesień, a ostatnie jej dni w całej Polsce należały do tych słynnych złotych dni jesiennych, coraz częściej myślimy o zimie. A gdy o niej myślimy, tradycyjnie nasuwa...

Czytaj dalej →
Newsy

Pierwszy dzień zimy

Kiedy jest pierwszy dzień zimy? To pytanie zadaje sobie wiele osób i pomimo tego, że sprawdzamy to co roku, w przyszłym znowu wyleci nam ta data z głowy i będziemy...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general