Przygotowanie do porodu i rodzicielstwa to dla wszystkich spodziewających się pojawienia się na świecie maluszka ogromne przeżycie. Jeśli w niedługim czasie będziesz rodzić, zapewne zastanawiasz się, czego będziesz potrzebowała w szpitalu oraz później, gdy wrócisz z niemowlakiem do domu. Problem pojawia się szczególnie, gdy dziecko ma narodzić się w chodnych jesiennych lub zimowych miesiącach. Być może wydaje Ci się, że skompletowanie wyprawki na jesień musi być wyjątkowo trudne. Nie musisz się jednak martwić – jesienna czy zimowa wyprawka niewiele różni się od letniej. Przede wszystkim musi być jednak cieplejsza, ponieważ w chłodne miesiące bardzo ważne jest, żeby zapewnić maluszkowi odpowiednią temperaturę i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Zobacz co musi się znaleźć w dziecięcej wyprawce, szczególnie jeśli termin porodu przypada na jesienne miesiące.
Co musisz zabrać do szpitala?
Pakowanie rzeczy, które zabierzesz ze sobą do szpitala, warto zacząć odpowiednio wcześniej. Nie będzie przesadą szykowanie się już nawet miesiąc lub nawet wcześniej przed planowanym terminem porodu – lepiej, żeby wszystko było przygotowane, ponieważ wtedy, gdy będziesz czuła, że poród się zaczyna, będziesz mogła być pewna, że niczego nie zapomnisz. Pakowanie się w ostatniej chwili, pomiędzy coraz częstszymi skurczami nie jest dobrym pomysłem.
Żeby w szpitalu było Ci wygodniej, najlepiej spakuj dwie torby – jedną z rzeczami dla siebie, a drugą z ubrankami i kosmetykami dla maluszka. A co musi się znaleźć w tych torbach?
Sprawdź także: Naszą checklistę rzeczy, które trzeba spakować do szpitala >>
Wyprawka do szpitala dla mamy
Jeśli chodzi o rzeczy, których będzie potrzebowała w szpitalu przyszła mama, to przede wszystkim jest to wygodna piżama, najlepiej rozpinana koszula. Jeżeli rodzisz jesienią lub zimą, wybierz ciepłą, dłuższą koszulkę. Poza tym, musisz mieć ze sobą ciepły szlafrok, którym będziesz mogła się okryć. Przydadzą się również ciepłe skarpety. W szpitalach na oddziale noworodkowym zazwyczaj jest ciepło, ale po porodzie będziesz zmęczona, osłabiona, będą Cię boleć piersi i możesz mieć podwyższoną temperaturę, dlatego lepiej zabrać ze sobą większą ilość ciepłych ubrań.
Wyprawka do szpitala dla dziecka
W torbę dla maluszka musisz spakować pajacyk, skarpetki, czapeczkę i ciepły kaftanik. Zadbaj o to, żeby ubranka były wykonane z naturalnych, oddychających tkanin. Poza tym spakuj kocyk (a najlepiej dwa) i rożek albo otulacz. Na wyjście ze szpitala przydadzą się ciepłe ubranka, najlepiej dwuczęściowy kombinezon (kurteczka i śpiworek na nogi), bluzeczka z długim rękawem i długie spodnie. Te ubranka możesz zabrać ze sobą jadąc do szpitala, gdy zacznie się poród, ale najlepiej, jeśli tatuś dziecka dowiezie je, jak już będziesz po porodzie i będziesz planowała wyjść do domu. Kombinezon zajmuje sporo miejsca, więc jeśli weźmiesz go ze sobą od razu, może Ci zawadzać i przeszkadzać.
Wyprawdka dla dziecka: co przyda się po powrocie do domu?
Wybierając się na zakupy, najlepiej weź ze sobą listę rzeczy, które chcesz kupić. To znacznie ułatwi Ci zadanie i przyspieszy zakupy. Wcześniej przemyśl, co będzie Ci potrzebne i zanotuj wszystko. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego krzątania się po sklepie i będziesz mieć pewność, że kupisz wszystko, co zaplanowałaś. Niezbędne zakupy można podzielić na kilka kategorii: ubranka, kosmetyki i inne akcesoria, takie jak wózek czy nosidełko.
Ubranka dla noworodka
Przyszli rodzice bardzo często zastanawiają się, jaki rozmiar ubranek dla noworodka wybrać. Najczęściej młodzi rodzice wybierają ubranka w rozmiarze 56 albo 62, ponieważ są to najmniejsze rozmiary, które powinny być odpowiednie dla większości noworodków. Lepiej wybrać jednak rozmiar większy, czyli 62, ponieważ większe ubranka będą dłużej służyły maluszkowi i nie będzie ryzyka, że będą za ciasne i niewygodne, a maluch bardzo szybko do nich dorośnie, jeśli na początku będą zbyt luźne.
Na początek koniecznie musisz kupić około 5 sztuk śpioszków, tyle samo kaftaników, 5 sztuk body, 5 sztuk pajacyków, 5 – 10 par skarpetek, sweterek, polarową bluzę, 3 bawełniane koszulki, spodenki i 2 czapeczki po kąpieli. Poza tym na wyjścia na spacery przyda się kombinezon, wiązana czapeczka, rękawiczki i chusta pod szyję. Wszystkie ubranka muszą być uszyte z delikatnych, miłych w dotyku tkanin, nie mogą mieć ostrych szwów czy drapiących ozdobnych elementów. Dla małego dziecka najważniejsza jest wygoda, tak więc ubranka nie mogą krępować ruchów i powodować podrażnień.
Żeby ubranka łatwiej się zakładało i zdejmowało, najlepiej wybrać takie z zapięciem z przodu. Ubranka zakładane przez głowę albo zapinane na plecach mogą sprawić sporo kłopotów podczas przebierania i pielęgnacji malca, zwłaszcza rodzicom, którzy zostali nimi po raz pierwszy. Każdy ruch wtedy budzi strach, a przeciskanie główki noworodka przez otwór w body z pewnością wywoła u Was z pewnością silne emocje.
Kosmetyki dla noworodka
W pielęgnacji niemowlaka najlepiej kierować się zasadą mówiącą, że im mniej, tym lepiej. Skóra maluszka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego nie można jej narażać na nadmierny, zbędny kontakt ze środkami kosmetycznymi. Niezbędne kosmetyki w dziecięcej wyprawce to przede wszystkim: płyn do kąpieli, nawilżający krem ochronny, emolienty, oliwka, sól fizjologiczna, nasączone chusteczki do wycierania pupy, maść do pielęgnacji pupy.
Oprócz tego musisz mieć przewijak, 3 ręczniki do kąpieli, wanienkę, termometr do wody, nożyczki do obcinania paznokci przeznaczone specjalnie dla niemowlaków, płatki i patyczki kosmetyczne, delikatna szczotka do włosów, gruszka do czyszczenia noska, gaziki do czyszczenia pępka, zapas jednorazowych pieluszek oraz pieluszki flanelowe i tetrowe.
Do prania dziecięcych ubranek i pieluszek konieczny jest specjalny płyn lub proszek. Jest on o wiele delikatniejszy niż zwykłe preparaty do prania, więc będzie lepszy dla delikatnej dziecięcej skóry. Klasyczne proszki do prania mogą przyczyniać się do pojawienia się wysypki i alergii.
Z wyborem większości kosmetyków i akcesoriów higienicznych nie powinnaś mieć większych kłopotów, problematyczny może by jednak wybór wanienki. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele modeli, na przykład wanienki ze stelażem, z odpływem wody, mocowane na wannę lub z leżaczkiem. W zasadzie nie można powiedzieć, która wanienka będzie najlepsza i najbardziej wygodna, więc musisz zdecydować sama, jaki model będzie Ci najbardziej odpowiadał. Obojętnie na jaką wanienkę się zdecydujesz, zwróć uwagę na to, żeby nie było na niej zbyt wielu zagłębień, szczelin i małych elementów, które mogą być trudne do czyszczenia. Brud i wilgoć gromadzące się w zakamarkach są absolutnie niedopuszczalne. Dla rodziców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rodzicielstwem i nigdy wcześniej nie mieli okazji przećwiczyć pielęgnacji maluszka, dobrze sprawdzi się materac albo leżaczek do kąpieli. Dzięki takim akcesoriom kąpiel będzie bezpieczniejsza, a rodzice będą mogli poczuć się pewniej.
Wiele osób zastanawia się również, co warto dorzucić do domowej apteczki. Potrzebny będzie termometr (najlepiej sprawdzi się taki wkładany do ucha, elektroniczny, dokonującego szybkiego pomiaru), sól fizjologiczna i aspirator do nosa. Nie ma potrzeby kupowania żadnych leków na zapas, ponieważ można je podawać dziecku jedynie po konsultacji z lekarzem.
Oprócz akcesoriów kosmetycznych, zwłaszcza jeśli planujesz karmić malucha mlekiem modyfikowanym, powinnaś się zaopatrzyć jeszcze w kilka rzeczy. Potrzebne będą butelki, smoczki na butelkę, podgrzewacz do pokarmu oraz szczotka przeznaczona do mycia butelek oraz smoczków. Powinnaś mieć również sterylizator do butelek. Jeżeli planujesz odciągać pokarm, musisz kupić laktator oraz wyżej wymienione rzeczy, które przydadzą się do przechowywania pokarmu i karmienia maluszka.
Nosidełko i wózek dla niemowlaka
Kolejne akcesoria, które są niezbędne to nosidełko i wózek. Gorsza pogoda i niskie temperatury nie są przeszkodą do wychodzenia z maluszkiem na spacery, należy się do tego tylko odpowiednio przygotować. Dla dzieci urodzonych w miesiącach jesiennych i zimowych najlepiej wybrać obudowane, głębsze nosidełko i wózek. Wózek powinien być wyścielony dość grubym materacem, który będzie izolował malca przed zimnem. Kupując wózek zwróć uwagę, czy jest on wyposażony w przykrycie chroniące przed wiatrem. Na nosidełko warto narzucać flanelową pieluszkę, przez którą dziecko będzie swobodnie oddychało, ale powietrze przechodzące przez materiał nie będzie tak ostre i zimne. Dodatkowo warto zakupić folię przeciwdeszczową, którą będzie można narzucić na wózek lub nosidełko w przypadku złej pogody. Wybierając wózek na jesienne i zimowe miesiące zwróć uwagę na kółka. Powinny być duże i pompowane, ponieważ tylko wtedy wózek będzie się nadawał do prowadzenia po błocie i śniegu. Poza tym, warto dokupić mufki, które będą ogrzewały dłonie osoby, która pcha wózek.
Na co zwracać uwagę wybierając ubranka i akcesoria dla dziecka?
Wybierając kosmetyki, ubranka i akcesoria dla niemowlaka, koniecznie zwracaj uwagę na składy, etykiety i certyfikaty. Wybieraj naturalne tkaniny dobrej jakości, delikatne kosmetyki przeznaczone specjalnie dla niemowlaków oraz szukaj akcesoriów z odpowiednimi atestami. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że ubrania i akcesoria będą bezpieczne, nie będą powodowały uczulenia, czy wysypki.
Zachowaj umiar!
Ilość ubranek i akcesoriów w sklepach jest ogromna, więc czasami trudno się na coś zdecydować. Wybierając się na zakupy musisz jednak pamiętać, że maluszek rośnie bardzo szybko i nadmiar ubranek będzie po prostu zbędnym wydatkiem. Poza tym, nie kupuj ubranek na zapas tylko dlatego, że coś jest ładne. Nie wybieraj ubranek, które mogą się przydać za kilka miesięcy, kup tylko to co niezbędne. Nie kupuj też za dużo sztuk ubranek, ponieważ może się okazać, że niektóre z nich założysz dziecku tylko raz – albo i wcale. W razie potrzeby zawsze będziesz mogła dokupić to, czego będziesz potrzebowała, a poza tym z czasem zobaczysz, co jest najwygodniejsze dla Ciebie i malucha. Małemu dziecku nie jest potrzebnych dużo kompletów ubranek, ponieważ i tak przez większą część doby śpią, a ubranka nie niszczą się tak szybko jak w przypadku dziecka, które jest bardziej aktywne i ruchliwe. Poza tym, przy małym dziecku i tak będziesz zmuszona do częstszego prania, więc miej tylko tyle ubranek ile rzeczywiście jest potrzebne. Nie musisz kupować wszystkich akcesoriów na raz, lepiej zaopatrywać się w nie stopniowo, gdy zauważysz, że czegoś Ci brakuje. Musisz też wziąć pod uwagę, że po narodzinach dziecka rodzina i znajomi obsypią Was prezentami, więc być może nie będziesz musiała kupować wielu rzeczy, których zakup miałaś w planach. Z drugiej strony, jeśli bliscy pytają Cię o to, czego będziesz potrzebować, warto ułatwić im wybór i podpowiedzieć, co chciałabyś dostać.
Dziecięcy pokoik
Poza niezbędnymi ubrankami, kosmetykami i akcesoriami, wielu przyszłych rodziców ma wątpliwości jak urządzić dziecięcy pokój i co musi się w nim znaleźć. Urządzaniem dziecięcego pokoiku warto zająć się jeszcze w trakcie ciąży, najlepiej już na wczesnym jej etapie, gdy czujesz się dobrze, masz więcej energii i możesz się swobodnie poruszać. Remontowanie pokoju z dużym brzuszkiem będzie niewygodne i przede wszystkim niewskazane.
Warto wybrać uniwersalne mebelki, które będą praktyczne do przechowywania wszystkich niezbędnych akcesoriów. Trzeba też zadbać o to, aby w dziecięcym pokoju panowała odpowiednia temperatura i wilgotność. Pewnie konieczne będzie zamontowanie nawilżacza powietrza, ponieważ zwłaszcza jesienią i zimą, w ogrzewanych pomieszczeniach bywa bardzo sucho, a to nie jest dobre dla zdrowia maluszka. W pokoiku musi się znaleźć termometr, tak żebyście mieli możliwość kontrolowania temperatury. W pokoju nie może być ani za zimno, ani za ciepło. Najbardziej optymalna temperatura to około 20 – 22 stopnie. Pokoiku nie można za bardzo nagrzewać i należy go codziennie wietrzyć.
W dziecięcym pokoju musi znaleźć się przede wszystkim wygodne łóżeczko albo kołyska. Pamiętaj, że niemowlak większość czasu spędza na spaniu, więc należy zadbać o jego komfort. Oprócz łóżeczka będziesz potrzebować materaca, ceratki na materac, kołderki, 2 kompletów pościeli, 2 prześcieradeł, cienkiego i grubszego kocyka oraz rożka albo otulacza. Wybierając materac, zdecyduj się na taki, który nie jest zbyt twardy i nie tworzą się w nim zagłębienia. Pokrowiec lub cerata na materac jest absolutnie niezbędna, ponieważ mimo zakładania malcowi pieluszek, może się zdarzyć, że materac się zamoczy. Także z tego względu warto mieć 2 komplety pościeli, 2 prześcieradła i 2 kocyki.
Podczas spania nie przykrywaj i nie otulaj malca za bardzo, ponieważ przegrzanie nie jest zdrowe i dobre dla maluszka. Dodatkowo możesz kupić maluszkowi przytulankę, w którą będzie mógł się wtulać w czasie snu. Pamiętaj, żeby zabawka była przeznaczona dla niemowlaków, nie miała żadnych elementów, którymi dziecko mogłoby się zranić lub je połknąć. Na łóżeczku możesz zawiesić karuzelkę z pozytywką, która będzie dla maluszka ciekawym punktem do obserwacji.