Wyprawka dla noworodka cz. 4 – pierwsza kąpiel i higiena maluszka

Pierwsza samodzielna kąpiel noworodka to prawdziwe przeżycie, zarówno dla maluszka (dla którego przecież wszystko jest nowe), jak i dla świeżo upieczonych rodziców. Warto wiedzieć w co się wyposażyć, by po powrocie do domu ten emocjonujący moment przebiegł jak najsprawniej i co ważne, był przyjemnością procentującą na przyszłość.

Jak zapewne wielu rodzicom podpowiada zdrowy rozsądek (i dobra położna), niemowlaka nie trzeba myć codziennie (oczywiście z pominięciem pielęgnacji pupy i narządów płciowych, które trzeba czyścić każdorazowo przy przewijaniu).

Początkowo do zabiegów higienicznych można stosować samą wodę o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała, czyli ok. 36-37 stopni Celsjusza. Skóra noworodka jest bardzo delikatna, jej naturalny mikrobiom łatwo naruszyć, a sam maluch nie ma się przecież jak poważnie ubrudzić. Dlatego sama woda na początku jest w zupełności wystarczająca.

Jeśli macie obawy, nie musicie też początkowo zanurzać noworodka w wodzie. Z czasem będzie to koniecznie, więc bezpieczne techniki kąpania noworodka powinna pokazać Wam położna środowiskowa, jeśli nie poznałaś ich w szkole rodzenia.

Zaraz po powrocie do domu ze szpitala – kiedy dopiero poznajecie się z maluchem – w pierwszych zabiegach higienicznych przy dziecku (czy to wieczornym przemywaniu, czy każdorazowej pielęgnacji przy przewijaniu) wspomogą cię bawełnianie płatki Lupilu. Bardzo miękkie i delikatne, wykonane ze 100% bawełny nie podrażnią ani buzi ani ciała niemowlaka, kiedy będziesz przemywać je wodą. Możecie je bez obaw stosować od pierwszych dni życia. Warto się wyposażyć w odpowiedni zapas, bo bawełniane płatki można stosować również później wymiennie z nawilżającymi chusteczkami (o których więcej pisaliśmy tutaj).


Kiedy już zdecydujecie  się zastosować kosmetyki do kąpieli, dostępny na rynku wybór może wprowadzić Was początkowo w konsternację. Na pewno też swoje trzy grosze chętnie dołożą babcie, ciocie i koleżanki, a każda z tych porad może być inna… Decydując o wyborze kosmetyków dla dziecka, zdajcie się więc na fakty, a nie opinie.

Co jest najważniejsze w kosmetykach dla dzieci?

Po pierwsze, sprawdźcie, czy upatrzone kosmetyki do kąpieli są łagodne, tzn. nie zawierają szkodliwych substancji i mają neutralne pH, a więc nie zniszczą naturalnej bariery ochronnej skóry dziecka.

Po drugie, zwróćcie uwagę na listę składników na odwrocie opakowania. Im jest krótsza, tym lepiej! To, co sprawdza się w żelu do kąpieli dla dorosłych, niekoniecznie jest dobre dla dziecka.

Po trzecie, ponieważ częste zmienianie kosmetyków do kąpieli może powodować podrażnienia skóry, dla własnej wygody i bezpieczeństwa malucha warto wybrać kosmetyki,  które nie tylko spełniają dwa wymienione wyżej warunki, ale są też łatwo dostępne – np. marki Lupilu.

Gama kosmetyków do kąpieli Lupilu to szampon, pielęgnacyjny płyn do kąpieli oraz żel do mycia ciała i włosów. Nie ma w nich mydła, olejów mineralnych, silikonów czy innych agresywnych substancji myjących. Znajdziesz w nich za to 97% składników pochodzących z natury, a w żelu do mycia i szamponie dodatkowo łagodzący podrażnienia pantenol. Żaden z kosmetyków Lupilu nie powoduje też łzawienia, więc twojemu maluchowi nie grozi dokuczliwe pieczenie oczek, ból i stres, nawet jeśli ruchliwa rączka przypadkiem zawędruje we wrażliwe okolice w czasie kąpieli. 

Uwaga, to ważne!

Pamiętajcie, aby w czasie kąpieli nigdy nie zostawiać niemowlaka samego, nawet jeśli wydaje Wam się, że leży stabilnie, a w wanience czy wiaderku do kąpieli jest bardzo mało wody.

Kąpiel powinna być jednym z najprzyjemniejszych momentów dnia dla ciebie i dziecka. Aby tak było, musisz zadbać o bezpieczeństwo malucha i jego komfort.

Po kąpieli u noworodków konieczne jest też dokładne osuszenie kikuta pępowinowego. To ważne, bo pieluchowanie i ubieranie niemowlaka, kiedy okolice kikuta są niedokładnie osuszone opóźnia proces gojenia, a nawet może prowadzić do infekcji. W tym zadaniu pomogą Wam bawełniane płatki lub patyczki kosmetyczne Lupilu z bawełnianą główką, która nie podrażni nawet wrażliwej okolicy pępka. Sam patyczek jest papierowy, więc wyrzucany nie zaszkodzi środowisku naturalnemu. Wycierając dziecko po kąpieli, używajcie miękkiego ręcznika i nie trzyjcie delikatnej skóry, aby nie pozbawić jej naturalnych substancji ochronnych i nawilżenia.

Na zakończenie dodajmy, że choć dzieci intuicyjnie lubią ciepłe kąpiele, łatwo jest je do nich zniechęcić niefortunnymi wypadkami, jak przypadkiem zalana wodą buzia czy piekący szampon w oku lub nosku. Im więcej maluch płacze – nawet na zapas, zrażony doświadczeniem – tym większy powoduje niepokój i stres rodziców. Złymi wyborami można  szybko czas wieczornego rytuału zamienić w moment, którego obawiają się wszyscy domownicy. A przecież ma to być przede wszystkim czas ciepła, relaksu i zacieśniania relacji pomiędzy wami. Decyduj więc z głową i pozwól się wesprzeć, wybierając to, co najlepsze dla twojego dziecka.

LUPILU® Płyn do kąpieli pielęgnacyjny

Najwyższa jakość:
✓ 97% użytych składników pochodzi z natury
✓ bez mydła, olejów mineralnych i silikonów
✓ nie powoduje łzawienia
✓ formuła o neutralnym pH

Sprawdź pozostałe artykuły z serii Wyprawka dla noworodka”:

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo