Wyprawka dla noworodka – jakie kosmetyki powinny się w niej znaleźć?

Ubranka, pieluszki, łóżeczko, fotelik to nie są jedyne elementy wyprawki dla noworodka. W tym wszystkim nie możemy zapomnieć o kosmetykach dla małych dzieci. Wbrew pozorom lista nie jest długa, ale trzeba podejść do tego ostrożnie, by wybrać produkty z najlepszym składem. Podpowiadamy, bez których kosmetyków ani rusz!

Jak wybierać kosmetyki dla noworodka?

Zanim przejdziemy do must have kosmetycznej wyprawki dla noworodka, musimy przede wszystkim zastanowić się, czym w ogóle kierować się podczas takich zakupów. Jak wiadomo, skóra maluszka jest niezwykle cienka, delikatna i wrażliwa, więc musimy podejść do tego bardzo ostrożnie. 

I tak kosmetyki dla noworodka powinny być dostosowane do jego wieku. Taką informację zawsze znajdziemy na opakowaniu lub karcie produktu. Może być ona podana w różny sposób, na przykład „0+” czy „od pierwszego dnia życia”. 

Szukajmy również kosmetyków dla dzieci z możliwie najprostszym składem – im krótszy, tym lepszy. Najlepiej, by posiadały certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny, Centrum Zdrowia Dziecka lub pozytywną opinię innego ośrodka badawczego o profilu pediatrycznym. Tylko wówczas mamy gwarancję, że kupujemy bezpieczne kosmetyki dla dziecka.

Jakie kosmetyki dla dzieci powinny znaleźć się w pierwszej wyprawce?

Okazuje się, że wcale nie potrzeba mnóstwa kosmetyków dla małych dzieci. Na początek wystarczy niezbędne minimum. Poniżej podajemy listę bezpiecznych i polecanych kosmetyków dla noworodków. Podzieliliśmy je na dwie kategorie: kosmetyki myjące dla dzieci oraz kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci.

Kosmetyki myjące dla dzieci

Podstawowy kosmetyk do mycia maluszka zawiera łagodnie działające substancje, najlepiej o dodatkowym działaniu natłuszczającym. Świetnie sprawdzi się mydło w kostce, płyn lub emulsja. Co istotne, używamy go nie tylko do ciała, ale również do włosów noworodka. Zupełnie nie ma potrzeby kupowania oddzielnego szamponu. Jeśli natomiast widzimy, że dziecko ma suchą lub podrażnioną skórę, sięgnijmy po specjalne emolienty do kąpieli.

Ponadto polecamy jeszcze chusteczki nawilżane, które są nieocenione, gdy nie mamy dostępu do wody, a musimy zmienić pieluszkę. Można przecierać nimi również rączki czy buźkę malucha.

Choć nie jest to kosmetyk myjący, to zdecydowanie trudno obejść się bez soli fizjologicznej sprzedawanej z małych, jednorazowych ampułkach. Ma ona szerokie zastosowanie, między innymi przemywamy nią oczka noworodka.

Kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci

W tej kategorii produktów do pielęgnacji skóry dziecka bez wątpienia niezbędna jest maść na odparzenia. Wbrew swojej nazwie stosujemy ją nie tylko, gdy już wystąpi problem w strefie okołopieluszkowej, ale również zapobiegawczo. Maść zabezpieczy delikatną skórę przed różnego typu czynnikami drażniącymi. Aplikujemy ją na oczyszczoną i suchą skórę.

Następnie przyda się krem do twarzy – latem nawilżający, zimą ochronny. Do około szóstego miesiąca życia nie stosujemy filtrów przeciwsłonecznych, lecz po prostu chronimy i osłaniamy dziecko przed szkodliwymi promieniami. Natomiast jeśli chodzi o zimowy krem, to nie powinien on mieć w swoim składzie wody.

W kosmetycznej wyprawce noworodka nie może zabraknąć jeszcze balsamu do ciała, który nawilży skórę. Ten produkt możemy pominąć, jeśli kąpiemy malucha w naturalnych emolientach. Na koniec jeszcze zostaje oliwka – idealna do wyczesywania ewentualnej ciemieniuchy lub do stosowania miejscowo za przesuszone partie.

To już wszystkie kosmetyki dla dzieci, jakie powinny znaleźć się w pierwszej wyprawce. Nie czekaj, tylko skompletuj je wszystkie!

Dodaj komentarz

Wyprawka do porodu

Jak skompletować wyprawkę dla niemowlaka?

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to dla rodziców ekscytujący moment, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko. Do powitania noworodka przygotowujemy się często miesiącami, ale nie zawsze wiemy co...

Czytaj dalej →
Wyprawka do porodu

Jakie podpaski poporodowe wybrać?

Podpaski poporodowe są niezbędnym elementem wyprawki do szpitala każdej mamy. W okresie połogu, który trwa 5-6 tygodni szczególnie ważne jest dbanie o higienę osobistą i stosowanie się do porad ginekologa,...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general