Wysokie ciśnienie po porodzie
Wysokie ciśnienie po porodzie
Wysokie ciśnienie po porodzie, w trakcie połogu, a wcześniej ciąży nie jest sytuacją fizjologiczną (naturalną). Zazwyczaj jest związane z występowaniem wcześniej stwierdzonych chorób. Podstawową jednostką chorobową, w przebiegu której obserwujemy podwyższone ciśnienie po porodzie jest nadciśnienie tętnicze. Jednakże w ciąży może zostać wykryte (często przypadkowo) również nadciśnienie sprzed ciąży, o którym ciężarna nie wiedziała.
Jakie więc powinno być ciśnienie po porodzie i co się dzieje w przypadku wysokiego ciśnienia?
Normy ciśnienia tętniczego
Nie każda ciężarna, a potem położnica jest poinformowana, jakie są normy ciśnienia tętniczego. Ich znajomość może się przydać w ciąży, a jest szczególnie ważna dla osób chorujących trwale lub przejściowo (w trakcie ciąży) na nadciśnienie tętnicze.
- 120/80 – jest to graniczna wartość prawidłowych wartości ciśnienia. Nie oznacza to, że np. ciśnienie 123/83 jest niesamowicie niebezpieczną wartością.
- 130-140/80-90 – są to wartości, które określane są mianem stanu przednadciśnieniowego. Przy takich wartościach warto częściej kontrolować ciśnienie tętnicze.
- Powyżej 140/90 – jest to umowna wartość, przy której rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze. Jednakże taki jednokrotny wynik nie świadczy o nadciśnieniu.
Przyczyny podwyższonego ciśnienia po porodzie
Do przyczyn podwyższenia ciśnienia tętniczego po porodzie można zaliczyć:
- Stres – po porodzie nigdy nie jest łatwo. Nierzadko położnice są zmęczone po porodzie, a konieczna jest opieka nad dzieckiem. Pamiętaj, że Ty też musisz odpocząć, więc w trakcie dnia zaangażuj męża, mamę, siostrę do pomocy w opiece.
- Stan przedrzucawkowy – ze względu na klasyfikację zaliczany jest bardzo często do nadciśnienia tętniczego. Jest to sytuacja, w której następuje podwyższenie ciśnienia tętniczego i stwierdza się białkomocz w badaniu ogólnym moczu.
- Rzucawka
- Zespół HELLP
Jednakże to nadciśnienie tętnicze ciążowe jest najczęstszą przyczyną utrzymującego się wysokiego ciśnienia po porodzie i w czasie połogu.
Postępowanie przy podwyższonym ciśnieniu po porodzie
Zauważenie podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego przez personel medyczny odbywa się zazwyczaj na krótko po porodzie. W związku z tym konieczna jest częstsza kontrola tego parametru od 4 do 6 razy dziennie. Prowadzona jest również specjalna karta, na której wartości te są regularnie notowane. W przypadku bardzo wysokich wartości ciśnienia tętniczego konieczna jest kontrola internistyczna i przyjmowanie leków. Pamiętaj, że w związku z karmieniem nadal nie możesz przyjmować wszystkich leków. Lekarz internista na pewno dobierze je odpowiednio do Twojej sytuacji.
Jeśli natomiast borykałaś się z nadciśnieniem w ciąży, nie powinnaś się tym martwić. Wszystkie choroby ciążowe ustępują od 6 do 8 tygodni po porodzie. Powinnaś kontynuować zażywanie swoich leków. Modyfikacją dawki zajmuje się lekarz, jeśli stwierdzi, że jest to konieczne. Natomiast, jeśli podwyższone wartości utrzymują się powyżej 8 tygodni, zalecana jest kontrola u lekarza internisty, gdyż możesz mieć tzw. nadciśnienie przewlekłe. Jego leczenie konieczne jest przez całe życie.
Jeżeli w domu po porodzie stwierdzasz u siebie wysokie ciśnienie tętnicze, koniecznie powtórz pomiar na obu rękach w odstępie 10 minut. Pomiar ten powinien być wykonany na siedząco, po 5 min spoczynku. Ręka, na której mierzysz powinna być na wysokości serca. Staraj się równomiernie oddychać i nie myśleć o przykrych rzeczach. Jeżeli po wielokrotnych pomiarach stwierdzasz u siebie ciśnienie równe 150/90, powinnaś koniecznie zgłosić się do lekarza. Jeśli ciśnienie znacznie przewyższa podaną wartość lub występują u Ciebie dodatkowe objawy takie, jak ból głowy, mroczki przed oczami, kołatanie serca koniecznie wezwij pogotowie.
Zapobieganie wysokim wartościom ciśnienia tętniczego
Poniżej znajdziesz kilka porad, jak obniżyć ciśnienie po porodzie:
- Ogranicz spożywanie soli – w soli znajduje się sód, a zjawisko takie jak sodowrażliwość powiązano z występowaniem wysokich wartości ciśnienia. Postaraj się dodawać do swoich posiłków inne przyprawy.
- Odpoczywaj – w nocy wysypiaj się. Ponieważ karmisz piersią konieczna jest modyfikacja Twojego snu. Śpij wtedy, kiedy również śpi Twoje dziecko. W trakcie dnia nie zapomnij o krótkich drzemkach oraz o innych relaksujących czynnościach.
- Korzystaj ze świeżego powietrza – wyjdź na spacer dwa razy dziennie.
- Unikaj spożywania alkoholu oraz palenia papierosów – w okresie karmienia piersią, podobnie jak w ciąży czynności te są absolutnie zabronione.
Jeśli jednokrotnie zdarzy Ci się zobaczyć wysoką wartość ciśnienia na ciśnieniomierzu, nie zamartwiaj się. Ciśnienie tętnicze podlega ciągłym regulacjom i w każdej sekundzie jest inne. Tak więc skaczące ciśnienie po porodzie może dotyczyć każdej z nas. Natomiast jeżeli kilkakrotnie zauważysz znaczne przekroczenie normy, warto jest się zgłosić do lekarza. Wczesne rozpoczęcie leczenia pomoże Ci uniknąć wielu powikłań w przyszłości. Przy skrajnych wartościach ciśnienia nie wahaj się zadzwonić po pogotowie.
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem