Wysokie ciśnienie po porodzie

Wysokie ciśnienie po porodzie

Wysokie ciśnienie po porodzie, w trakcie połogu, a wcześniej ciąży nie jest sytuacją fizjologiczną (naturalną). Zazwyczaj jest związane z występowaniem wcześniej stwierdzonych chorób. Podstawową jednostką chorobową, w przebiegu której obserwujemy podwyższone ciśnienie po porodzie jest nadciśnienie tętnicze. Jednakże w ciąży może zostać wykryte (często przypadkowo) również nadciśnienie sprzed ciąży, o którym ciężarna nie wiedziała.

Jakie więc powinno być ciśnienie po porodzie i co się dzieje w przypadku wysokiego ciśnienia?

Normy ciśnienia tętniczego

Nie każda ciężarna, a potem położnica jest poinformowana, jakie są normy ciśnienia tętniczego. Ich znajomość może się przydać w ciąży, a jest szczególnie ważna dla osób chorujących trwale lub przejściowo (w trakcie ciąży) na nadciśnienie tętnicze.

  • 120/80 – jest to graniczna wartość prawidłowych wartości ciśnienia. Nie oznacza to, że np. ciśnienie 123/83 jest niesamowicie niebezpieczną wartością.
  • 130-140/80-90 – są to wartości, które określane są mianem stanu przednadciśnieniowego. Przy takich wartościach warto częściej kontrolować ciśnienie tętnicze.
  • Powyżej 140/90 – jest to umowna wartość, przy której rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze. Jednakże taki jednokrotny wynik nie świadczy o nadciśnieniu.

Przyczyny podwyższonego ciśnienia po porodzie

Do przyczyn podwyższenia ciśnienia tętniczego po porodzie można zaliczyć:

  • Stres – po porodzie nigdy nie jest łatwo. Nierzadko położnice są zmęczone po porodzie, a konieczna jest opieka nad dzieckiem. Pamiętaj, że Ty też musisz odpocząć, więc w trakcie dnia zaangażuj męża, mamę, siostrę do pomocy w opiece.
  • Stan przedrzucawkowy – ze względu na klasyfikację zaliczany jest bardzo często do nadciśnienia tętniczego. Jest to sytuacja, w której następuje podwyższenie ciśnienia tętniczego i stwierdza się białkomocz w badaniu ogólnym moczu.
  • Rzucawka
  • Zespół HELLP

Jednakże to nadciśnienie tętnicze ciążowe jest najczęstszą przyczyną utrzymującego się wysokiego ciśnienia po porodzie i w czasie połogu.

Postępowanie przy podwyższonym ciśnieniu po porodzie

Zauważenie podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego przez personel medyczny odbywa się zazwyczaj na krótko po porodzie. W związku z tym konieczna jest częstsza kontrola tego parametru od 4 do 6 razy dziennie. Prowadzona jest również specjalna karta, na której wartości te są regularnie notowane. W przypadku bardzo wysokich wartości ciśnienia tętniczego konieczna jest kontrola internistyczna i przyjmowanie leków. Pamiętaj, że w związku z karmieniem nadal nie możesz przyjmować wszystkich leków. Lekarz internista na pewno dobierze je odpowiednio do Twojej sytuacji.

Jeśli natomiast borykałaś się z nadciśnieniem w ciąży, nie powinnaś się tym martwić. Wszystkie choroby ciążowe ustępują od 6 do 8 tygodni po porodzie. Powinnaś kontynuować zażywanie swoich leków. Modyfikacją dawki zajmuje się lekarz, jeśli stwierdzi, że jest to konieczne. Natomiast, jeśli podwyższone wartości utrzymują się powyżej 8 tygodni, zalecana jest kontrola u lekarza internisty, gdyż możesz mieć tzw. nadciśnienie przewlekłe. Jego leczenie konieczne jest przez całe życie.

Jeżeli w domu po porodzie stwierdzasz u siebie wysokie ciśnienie tętnicze, koniecznie powtórz pomiar na obu rękach w odstępie 10 minut. Pomiar ten powinien być wykonany na siedząco, po 5 min spoczynku. Ręka, na której mierzysz powinna być na wysokości serca. Staraj się równomiernie oddychać i nie myśleć o przykrych rzeczach. Jeżeli po wielokrotnych pomiarach stwierdzasz u siebie ciśnienie równe 150/90, powinnaś koniecznie zgłosić się do lekarza. Jeśli ciśnienie znacznie przewyższa podaną wartość lub występują u Ciebie dodatkowe objawy takie, jak ból głowy, mroczki przed oczami, kołatanie serca koniecznie wezwij pogotowie.

Zapobieganie wysokim wartościom ciśnienia tętniczego

Poniżej znajdziesz kilka porad, jak obniżyć ciśnienie po porodzie:

  • Ogranicz spożywanie soli – w soli znajduje się sód, a zjawisko takie jak sodowrażliwość powiązano z występowaniem wysokich wartości ciśnienia. Postaraj się dodawać do swoich posiłków inne przyprawy.
  • Odpoczywaj – w nocy wysypiaj się. Ponieważ karmisz piersią konieczna jest modyfikacja Twojego snu. Śpij wtedy, kiedy również śpi Twoje dziecko. W trakcie dnia nie zapomnij o krótkich drzemkach oraz o innych relaksujących czynnościach.
  • Korzystaj ze świeżego powietrza – wyjdź na spacer dwa razy dziennie.
  • Unikaj spożywania alkoholu oraz palenia papierosów – w okresie karmienia piersią, podobnie jak w ciąży czynności te są absolutnie zabronione.

Jeśli jednokrotnie zdarzy Ci się zobaczyć wysoką wartość ciśnienia na ciśnieniomierzu, nie zamartwiaj się. Ciśnienie tętnicze podlega ciągłym regulacjom i w każdej sekundzie jest inne. Tak więc skaczące ciśnienie po porodzie może dotyczyć każdej z nas. Natomiast jeżeli kilkakrotnie zauważysz znaczne przekroczenie normy, warto jest się zgłosić do lekarza. Wczesne rozpoczęcie leczenia pomoże Ci uniknąć wielu powikłań w przyszłości. Przy skrajnych wartościach ciśnienia nie wahaj się zadzwonić po pogotowie.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo