Wzór na stężenie procentowe [Chemia Cp]

Wzór na stężenie procentowe roztworu jest jednym z podstawowych na lekcjach chemii. Z jego wykorzystaniem spotykamy się na co dzień. Przykładowo na kartonie z mlekiem zawsze znajdziemy informację o stężeniu procentowym tłuszczu, a na butelkach z piwem – dane o stężeniu alkoholu. Ta wiedza wykorzystywana jest w każdej dziedzinie życia. Podpowiadamy, czym jest stężenie procentowe oraz jak je obliczyć!

Co to jest stężenie procentowe?

Stężenie procentowe to dokładne określenie proporcji substancji rozpuszczonej w danym roztworze do ilości całego roztworu. Precyzuje ono, jak wiele części wagowych rozpuszczonej substancji znajduje się w stu częściach masowych roztworu.
Przykładowo, kiedy na kartonie mleka widnieje napis „3,5%”, oznacza to, że na 100 gramów mleka przypada 3,5 grama tłuszczu. Dwuprocentowy spirytus salicylowy, którym często zdarza nam się odkażać rany zawiera 2 gramy substancji czynnej.
Obliczanie stężenia jest bardzo proste. Jego wartość określa się na podstawie wzoru, a otrzymaną wartość podaje w procentach. Skrótem określającym stężenie procentowe jest Cp.

Jak obliczyć stężenie procentowe roztworu?

Stężenie roztworu jest równe masie substancji dodawanej do roztworu podzielonej przez masę całego roztworu. Wynik przemnaża się przez 100%, aby otrzymany wynik móc przedstawić właśnie w skali procentowej.

Dla przypomnienia: masę roztworu stanowi suma masy rozpuszczalnika (najczęściej jest nim woda) oraz masa rozpuszczonej w niej substancji.

Wzór na Cp (stężenie procentowe)

Wzór na obliczenie stężenia procentowego danego roztworu będzie przedstawiał się w sposób następujący:

C_p = m_s/m_r ×100%,

Gdzie:

  • C_p – stężenie procentowe,
  • m_s – masa substancji dodawanej do roztworu,
  • m_r – masa całego roztworu.

Warto również znać wzór na obliczenie masy roztworu:

m_r = m_(rozp.)+ m_s,

Gdzie:

  • m_(rozp.) – masa rozpuszczalnika (substancji, w której się coś rozpuszcza).

Wzór na stężenie można przekształcać. W wyniku czego otrzymamy wzory na masę substancji oraz masę roztworu:

m_s = (C_(p )×m_r)/(100%),
m_r = m_s/C_(p ) ×100%.

Przykładowe zadania z rozwiązaniami

Zadanie nr 1:

Oblicz stężenie procentowe roztworu wody z solą wiedząc, że 250 gram roztworu zawiera 100 gram tej substancji.

Rozwiązanie:
m_r – masa całego roztworu = 250 g
m_s – masa substancji dodawanej do roztworu = 100 g

Zadanie można rozwiązać na dwa sposoby:
I – korzystamy z proporcji:
250 g – 100 g
100 g – x g
x = (100 g ×100 g)/(250 g) = 40

II – korzystamy ze wzoru na stężenie procentowe:
Cp = (100 g)/(250 g) ×100% = 40%
Odpowiedź: Roztwór jest 40%.

Zadanie 2:

Oblicz stężenie procentowe roztworu chlorku sodu wiedząc, ze ten powstał po rozpuszczeniu 10 gram tej substancji w 250 gramach wody.

Rozwiązanie:
Rozwiązywanie zadania należy rozpocząć od określenia masy roztworu:
m_r = m_(rozp.)+ m_s = 10 g + 250 g = 260 g

Kolejno rozwiązujemy zadanie analogicznie do powyższego przykładu. Również możemy to zrobić dwoma sposobami – z proporcjami oraz przy wykorzystaniu wzoru.

Jak widzimy, wzór na stężenie procentowe daje możliwość tworzenia wielu zadań o podłożu matematyczno-chemicznym. Jego prawidłowe zrozumienie na pewno znacznie ułatwi nam życie.

Dodaj komentarz

.

Zdrowie dziecka

Obrzezanie dziewczynek

Obrzezanie dziewczynek, czyli akt usunięcia części narządów płciowych, jest procederem oficjalnie potępianym przez większość kręgów państwowych i religijnych. Pomimo tego zwyczaj wciąż jest praktykowany na ogromną skalę, zwłaszcza w krajach...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

6 tydzień ciąży

Szósty tydzień ciąży to zwykle czas intensywnego rozwoju zarodka, ale i pierwszej wizyty u ginekologa. To podczas niej, w prawidłowo rozwijającej się ciąży u kobiety o regularnych cyklach widać już...

Czytaj dalej →
Zakupy

Kalosze dziecięce

Właściwie trudno powiedzieć, dlaczego kalosze dziecięce były obuwiem uwielbianym przez najmłodszych na długo przed pojawieniem się bajki o zabawnej śwince Peppie, która uwielbia wskakiwać w błoto. Te buty mają w sobie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general