Prawidłowy wzrost i waga 10 latka [plus rozmiar buta]

Żeby dowiedzieć się czy dziecko dobrze rośnie i prawidłowo się rozwija należy zwracać uwagę między innymi na jego wagę i wzrost. Istnieją pewne określone normy, opracowane dla konkretnego wieku rozwijającego się człowieka, które pokazują czy wszystko przebiega w odpowiedni sposób. Nie wszystkie dzieci rozwijają się w takim samym tempie, więc istnieją pewne odchylenia od normy, które z jakichś powodów można uznać za normalne. Warto jednak pamiętać, że zbyt niski wzrost czy na przykład duża nadwaga mogą wskazywać też na rozwój jakiejś choroby. Nie wolno więc takich sygnałów bagatelizować – należy je skonsultować z lekarzem pediatrą. Jaki jest prawidłowy wzrost i waga 10 latka?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Średni wzrost 10-latka wynosi od 128 do 154 centymetrów.
  • Przeciętny wzrost chłopców w tym wieku to 128-154 centymetry, a dziewczynek 128-153 centymetrów.
  • Norma wagi dla 10 letnich dzieci mieści się w granicach 25-53 kilogramów.
  • Ciężar ciała chłopca w tym wieku powinien wynosić od 25 do 53 kilogramów, a dziewczynki od 25 do 50 kilogramów.

Wzrost 10 latka

Przeciętny 10 latek mierzy od 128 do 154 centymetrów. Norma dla dziewczynek i dla chłopców jest mniej więcej podobna – dziewczynki powinny mieścić się w przedziale 128-153 centymetry, a chłopcy 128-154 centymetry. Dziecko niskie – niższe niż rówieśnicy – może być w pełni zdrowe, a jego wzrost może być związany z genami.

Dziecko niskich rodziców będzie rzecz jasna niższe niż inni i jest to w pełni normalne. Jeśli jednak rodzice są wysocy, a dziecko nie rozwija się w odpowiednim tempie, warto skonsultować z lekarzem problemy związane z rośnięciem. Zdarzają się też dzieci dużo wyższe niż rówieśnicy. Nie jest to niczym dziwnym, jeśli jego rodzice są wysocy. Jeśli jednak dziecko sporo wykracza poza ustalone przez specjalistów normy, może to być oznaka jakiejś choroby – lepiej więc wszystko zbadać. 

Zobacz też: Dieta dziecka a jego wzrost: co powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka?

Waga 10 latka

Ile powinien ważyć przeciętny 10 latek? Norma dla tego wieku mieści się w granicach 25-53 kilogramy. Dziewczynki są zwykle nieco lżejsze – norma dla nich wynosi 25-50 kilogramów. Chłopcy zaś powinni ważyć średnio 25-53 kilogramy. Jak widać, dzieci w tym samym wieku mogą być nawet 2 razy cięższe od swoich rówieśników. Nie jest to nic dziwnego – każde dziecko rozwija się przecież w swoim indywidualnym tempie. Wiadomo też, że wyższe osoby po prostu są proporcjonalnie cięższe.

Problem zaczyna się wtedy, gdy dziecko jest niskie, ale ma nadwagę, albo gdy jest wysokie a jednak waży mało. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga są ogromnym problemem. Mogą wskazywać na jakieś drobne rzeczy – na przykład konieczność zmiany diety na inną, zdrowszą i bardziej odpowiednią dla danego przypadku. Mogą jednak również świadczyć o chorobie, dlatego zarówno niedowaga, jak i nadwaga, a już na pewno otyłość powinny skłonić rodziców do zabrania dziecka do pediatry. On oceni sytuację i doradzi co robić. 

Dziewczynka 10 letnia – wzrost i waga 10 latki

Idealna waga dla dziewczynki, która ma 10 lat to 25-50 kilogramów. By sprawdzić idealną wagę dla swojego wieku i wzrostu można skorzystać z kalkulatora BMI, jednak wskazania dla dorosłych różnią się od tych dla dzieci i młodzieży. Warto o tym pamiętać i wybierać odpowiedni kalkulator. Warto też przede wszystkim skorzystać z siatki centylowej, która pozwoli porównać wagę konkretnego dziecka z wagą jego rówieśników.

Prawidłowy wynik osiąga to dziecko, które na siatce centylowej mieści się w zakresie 25-85. Oczywiście, chodzi tu o centyle, a nie o kilogramy. Jeśli chodzi o rozwój, dziecko 10-letnie jest bardzo towarzyskie, samodzielne i szczyci się tym. Jednocześnie lubi spędzać czas z rodzicami i pomagać im. Dzieci w tym wieku są raczej pogodne i pozytywnie nastawione do życia, jednak jest to też czas pierwszych konfliktów, a nawet bójek w szkole. 

Zobacz też: Wzrost dziecka, czyli wszystko co powinnaś wiedzieć o rośnięciu Twojej pociechy

Chłopiec 10 letni – wzrost i waga 10 latka

Średni wzrost 10 latka to 128-154 centymetry. Jeśli zaś chodzi o wagę, ciężar ciała chłopca 10 letniego powinien mieścić się w zakresie 25-53 kilogramy. Bilans 10 latka jest badaniem profilaktycznym, które pozwala ocenić czy dziecko rozwija się prawidłowo. Oceniane są zmiany jakie nastąpiły od poprzedniego badania, dzięki czemu można potwierdzić czy dziecko jest zdrowe.

W czasie badania oceniany jest rozwój fizyczny, badany jest też wzrost i waga 10 latka, a następnie sprawdzana jest ich poprawność na siatce centylowej. Lekarz bada też jednak między innymi wzrok i słuch, a także ocenia sytuację społeczną dziecka i jego zachowanie. Rodzice również powinni się interesować nie tylko rozwojem fizycznym dziecka, ale także jego psychiką i życiem społecznym. W tym wieku dzieci są raczej pogodne i towarzyskie, jednak jest to również okres pierwszych większych konfliktów ze znajomymi – na przykład pierwszych bójek w szkole. 

Rozmiar buta 10 latka

Dzieci szybko rosną, więc wciąż potrzebują nowych butów. W sklepach stacjonarnych i internetowych można w tej chwili znaleźć naprawdę mnóstwo wspaniałych produktów, jednak wielu rodziców nawet w takiej sytuacji zastanawia się czy ich pociechy rozwijają się prawidłowo.

Jaki jest rozmiar buta 10 latka? Trudno powiedzieć – pod tym względem każdy rozwija się w swoim tempie i tak naprawdę już od 7 roku życia ciężko ustalić jakiś prawidłowy rozmiar. Wszystko zależy też od wzrostu dziecka – wiadomo że te większe będą mieć również większą stopę. Są dzieci, które w tym wieku mają rozmiar buta 32, a są i takie, które noszą już rozmiar 38. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo