Wzrost i waga 4 latka [plus rozmiar buta]

Żeby wiedzieć czy dzieci rozwijają się prawidłowo, warto znać normy wzrostu i wagi przypisane przez specjalistów do danego wieku. Jasne jest, że każdy człowiek rozwija się w swoim tempie, a indywidualne różnice wynikają z różnych rzeczy, na przykład z czynników genetycznych czy ze sposobu odżywiania. Są jednak pewne zakresy, w których powinny mieścić się dzieci w danym wieku – chodzi tu o normy związane ze wzrostem i wagą, charakterystyczne dla danego stopnia rozwoju. Jaki powinien być wzrost i waga 4 latka?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Prawidłowy wzrost 4-latka mieści się w przedziale od 90 do 113 centymetrów.
  • Średni wzrost dziewczynek w tym wieku to 96 - 110 centymetrów, a chłopców 90 - 113 centymetrów.
  • 4 letnie dziecko powinno ważyć od 13 do 22 kilogramów.
  • Zalecana waga w przypadku dziewczynek to 13 - 21 kilogramów, a w przypadku chłopców 14 - 22 kilogramy.
  • Zazwyczaj 4 letnie dziecko ma stopę o długości 18,5 centymetra.
  • Aby dobrze dobrać buty dla dziecka należy zmierzyć jego stopę od czubka dużego palca aż do końca pięty, a następnie dodać do otrzymanej wartości 1 centymetr.

Wzrost 4 latka

Prawidłowy wzrost 4-latka waha się od 90 do 113 centymetrów. Co ciekawe, norma dla dziewczynek w tym wieku to 96 – 110 centymetrów, a dla chłopców 90 – 113 centymetrów. Nie trzeba się przejmować jeśli dziecko nie mieści się w tych normach, ale lekarz zapewnia że wszystko jest w porządku. To naturalne, że każde dziecko dorasta w swoim tempie, które jest zależne od wielu różnych czynników. Naturalne jest też, że dzieci w przyszłości są większe od rodziców. Przeciętnie każdy dorosły chłopiec jest wyższy od swojego ojca o 3,5 centymetra, a dziewczynka wyższa od swojej matki o 3 centymetry. Oczywiście, to tylko średnia – dzieci mogą być znacznie większe lub nieznacznie większe od rodziców. Na podstawie wzrostu 4-latka trudno jeszcze stwierdzić jak wysoki będzie w przyszłości, jednak można potwierdzić że rozwija się prawidłowo.

Waga 4 latka

Dziecko w wieku 4 lat powinno ważyć od 13 do 22 kilogramów, przy czym chłopcy są zwykle nieznacznie więksi od dziewczynek. Właśnie dlatego norma dla dziewczynek to 13 – 21 kilogramów, a dla chłopców 14 – 22 kilogramy. To średnie wartości, więc lekkie odchylenie od normy nie oznacza od razu, że rozwój dziecka nie przebiega prawidłowo, jednak warto to potwierdzić u lekarza. Niedowaga u dzieci powinna być skonsultowana z pediatrą. Może być to objaw jakiejś choroby, ale też na przykład nieprawidłowej diety. Warto wiedzieć, że dzieci będące w tym samym wieku mogą mieć odmienne zapotrzebowanie na kalorie. Może to wynikać na przykład z większej ruchliwości, aktywności. Z kolei nadwaga u dzieci zwykle wynika właśnie z nieodpowiedniej diety – nadmiaru węglowodanów i tłuszczów. Jeśli zapotrzebowanie kaloryczne dziecka jest mniejsze niż dostarczane codziennie do organizmu kalorie, prowadzi to do nadwagi i otyłości. 

Dziewczynka 4 letnia

Dziewczynka w wieku 4 lat powinna ważyć od 13 do 21 kilogramów, a jej wzrost powinien mieścić się w zakresie 96 – 110 centymetrów. Wszystkie dzieci w tym wieku są raczej ruchliwe, bardzo żywe, aktywne. Trzeba mieć do nich ogromną cierpliwość. Wszystko wynika z ich intensywnego rozwoju i rozchwiania emocjonalnego. To naturalny etap, w czasie którego rozwija się intensywnie prawa półkula mózgu, odpowiadająca między innymi za przetwarzanie emocji. Bez względu na płeć dzieci są więc ruchliwe, gadatliwe, ciekawskie, często rozrabiają i ciężko nad nimi zapanować. Warto więc wiedzieć, że to minie, a zadaniem rodziców jest pokazanie dziecku jak może panować nad swoimi emocjami – czy to pozytywnymi, czy też negatywnymi.

Chłopiec 4 letni

Średni wzrost chłopców w wieku 4 lat to 90 – 113 centymetrów, zaś idealna waga mieści się w zakresie 14 – 22 kilogramy. Odchylenia od tej normy nie powinny od razu przerażać, ale na pewno powinny zaniepokoić i skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u lekarza pediatry. Każde dziecko rośnie w swoim indywidualnym tempie, jednak niedowaga czy nadwaga mogą się wiązać równie dobrze z nieodpowiednią dietą, jak i z jakąś chorobą – warto zatem to zbadać.

Okres przedszkolny jest bardzo dynamicznym okresem w życiu każdego dziecka. Każdy 4-latek zadaje dużo pytań, lubi marzyć i słuchać różnych opowieści (warto więc dużo dziecku czytać), a nawet może mieć wymyślonego przyjaciela. Dziecku na tym etapie rozwoju trudno odróżnić prawdę od fantazji, jednak to minie – nie trzeba się tym przejmować. Na pewno ciągłe bieganie za ruchliwym maluchem jest uciążliwe, tym bardziej, że w tym wieku dziecku potrafią przyjść do głowy najróżniejsze pomysły na zabawę, jednak jest to piękny okres, kiedy maluch intensywnie się rozwija i poznaje lepiej świat. 

Rozmiar buta 4 latka

Wśród norm związanych z rozwojem dzieci w danym wieku bardzo ważnymi wskaźnikami są waga i wzrost. Wiadomo oczywiście, że tak jedno, jak i drugie wiąże się również z rozmiarem buta dzieci, bo większe dzieci będą miały większe stópki. Dzieci intensywnie się rozwijają, a więc co jakiś czas wszystkie ubranka i buty trzeba wymieniać.

Jaki jest zwykle rozmiar buta 4-latków? Zazwyczaj dziecko ma wówczas stopę o długości 18,5 centymetra, jednak żeby idealnie dopasować obuwie do stóp dziecka najlepiej zabrać go ze sobą na zakupy. Warto też zmierzyć stopę dziecka od czubka dużego palca aż do końca pięty i dodać do uzyskanej wartości 1 centymetr. To pozwoli również dobrze dopasować obuwie do stóp dziecka – tak żeby wygodnie mu było chodzić. Na szczęście w tej chwili wybór obuwia dziecięcego jest ogromny, zatem na pewno każdy rodzic wybierze coś, co spodoba się jego dziecku i w czym maluszek będzie się dobrze czuł!

Wzrost i waga 4 latka – rodzice pytają

Ile powinien ważyć 4 latek?

4-latek powinien ważyć od 13 do 22 kilogramów. Dziewczynka 13 – 21 kilogramów, a chłopiec 14 – 22 kilogramy.

Jaki jest prawidłowy wzrost dziecka 4 letniego?

4-latek powinien mierzyć od 90 do 113 centymetrów. Dziewczynka 96 – 110 centymetrów, a chłopiec 90 – 113 centymetrów.

Wzrost i waga 4 latka
Zobacz również:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo