Żur to jedna z tradycyjnych potraw wielkanocnych. Uwielbiamy jego specyficzny smak, który sprawia, że nie można pomylić go z żadną inną zupą. Trzeba jednak zaznaczyć, że jego przygotowanie nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Zbyt kwaśny smak tej tradycyjnej potrawy to jeden z tych scenariuszy, których chcemy uniknąć. Na szczęście, można skutecznie poradzić sobie z tym problemem. Sprawdź, jak uratować za kwaśny żurek!
Dlaczego żurek jest kwaśny?
Zbyt kwaśny żurek najczęściej jest rezultatem niewłaściwego określenia proporcji zakwasu do wywaru. Zdarza się jednak, że nawet postępując zgodnie z przepisem, otrzymujemy za kwaśny żur. W takiej sytuacji, winny jest sam zakwas – gotowe produkty często wykazują niską jakość, czego efektem jest właśnie kwaśny żurek. Zdarza się jednak oczywiście, że nawet stosując domowy zakwas, można otrzymać efekt daleki od idealnego. W tym przypadku, winę ponosi zbyt długi czas kiszenia.
Sprawdź: Ile może stać żurek? Podpowiadamy, ile czasu i jak przechowywać żurek
Co zrobić żeby żurek nie był kwaśny?
Zamiast naprawiać, lepiej zapobiegać – ta zasada doskonale sprawdza się w kuchni. Żeby otrzymać idealny żur, warto pilnować proporcji zakwasu. Optymalna ilość to 500 ml zakwasu na 1500 ml wywaru.
Wybieraj produkt sprawdzony, sprzedawany w uznanych piekarniach. Najtańsze zakwasy, które oferują markety i dyskonty spożywcze, zwykle oferują bardzo niską jakość. Jeżeli decydujesz się na samodzielne przygotowanie zakwasu, pilnuj każdego etapu procesu. Pamiętaj, im dłużej trwa kiszenie, tym kwaśniejszy będzie finalny produkt.
Zobacz też: Czym zastąpić zakwas do żurku? Podpowiadamy, jak zakwasić żurek
Za kwaśny żurek – co zrobić?
Żur wyszedł za kwaśny? Możesz spróbować zamaskować jego smak, dodając do zupy śmietanę. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, bo wraz z kwaśnością uciekną też inne nuty smakowe. Alternatywą jest dodanie odrobiny cukru. Zacznij od małej ilości – pół łyżeczki na garnek zupy. Jeżeli nadal żurek jest za kwaśny, dodaj kolejną porcję.
Jak odkwasić żurek?
Najlepsze rezultaty daje odkwaszanie żurku. W tym celu, warto wykorzystać sodę oczyszczoną, która neutralizuje kwas zawarty w zakwasie. Należy dodawać ją ostrożnie, bo nawet niewielka ilość sody może zmienić smak całego garnka zupy. Nabierz odrobinę proszku na czubek łyżeczki i dodaj do żurku. To powinno wystarczyć.
Sprawdź: Jak wlewać zakwas do żurku?
Rodzice pytają, jak złagodzić kwaśny smak żurku:
Żurek za kwaśny można uratować na dwa sposoby – dodać przyprawy, które zamaskują kwaśny smak lub zneutralizować kwas zawarty w zakwasie.
Mocno kwaśny smak można zamaskować dodając do żurku śmietanę lub odrobinę cukru. Uzyskamy lepszy efekt, gdy zamiast maskować, zneutralizujemy kwas. Wystarczy dodać do zupy odrobinę sody oczyszczonej.
Aby zmniejszyć kwasowość, dodając do niego śmietanę lub niewielką ilość cukru.
Przede wszystkim najlepiej wybrać zakwas dobrej jakość, ze sprawdzonego sklepu lub lokalnego producenta. Jeśli jednak żurek wyszedł już za kwaśny po ugotowaniu, można spróbować ratować go za pomocą śmietany lub odrobiny cukru.
Gorzki smak zakwasu wskazuje, że był zbyt długo przechowywany i nie nadaje się już do użycia.