Zabawki Montessori. Te pomoce dydaktyczne skutecznie wspierają rozwój dziecka. Poleca je Maria Montessori!

Zabawki zaprojektowane z myślą o rozwoju dziecka przez Marię Montessori nastawione, są przede wszystkim nastawione na stymulowanie aktualnie wrażliwych faz rozwoju dziecka. Jest to bardzo ważna kwestia, dlatego pomoce Montessori wspierają rodziców, a także nauczycieli.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zabawki robione zgodnie z metodą rozwoju Montessori pomagają w rozwoju dziecka od najmłodszych lat;
  • Takie zabawki są proste w konstrukcji, dlatego nie dekoncentrują dziecka;
  • Pomoce dydaktyczne Montessori pomagają w rozwoju dziecka nie tylko w domu, ale również w placówkach dydaktycznych.

Zabawki Montessori

Czym są tak naprawdę stworzone na podstawie metody Montessori zabawki? Są to przedmioty, które mają pomóc rodzicom i nauczycielom rozwijać dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Pedagog Maria Montessori przez całe swoje życie była poświęcona jednemu obszarowi badawczemu – zachowaniom związanym z edukacją dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Z badań wynikało, że dzieci lepiej przyswajają wiedzę poprzez samodzielne dążenie do wykonania zadania. 

Przykładowa zabawka Montessori zaprojektowana jest tak, aby dziecko było w stu procentach skupione na wykonywanej czynności, dlatego są one w wyglądzie proste i wykonane z najzwyklejszych materiałów (takich jak drewno). Co najważniejsze, takie zabawki nawiązują do edukacji językowej, matematyki lub przyrody. Taki zabieg jest gwarancją odpowiedniego przygotowania dzieci do dalszego życia pod względem praktycznym.

Jak wyżej wspomnieliśmy, zabawki Montessori są skierowane głównie do osób mających realny wpływ na rozwój naszych dzieci, dlatego coraz częściej możemy pomoce Montessori spotkać w różnych placówkach dydaktycznych. Zestawy Montessori cechuje przede wszystkim prostota, która jest gwarancją skupienia się na nauce przez dziecko. Dobrym przykładem tego jest zestaw Montessori dla niemowląt, który składa się z zabawki z kilku klocków. Takie drewniane zabawki edukacyjne Marii Montessori mają za zadanie zapewnić dobrą zabawę, a także wspomagają rozwój motoryki i koordynacji oko-ręka.

Zobacz: Czy można wziąć L4 na dziecko? Zwolnienie lekarskie na opiekę nie wszystkim przysługuje. Jakie są warunki?

Pomoce dydaktyczne Montessori

Zabawki, które często bywają pomocami dydaktycznymi, dbają o jak najszybszy rozwój dziecka, jednocześnie zapewniając mu dobrą zabawę. Stworzone one są na podstawie metody wychowania dzieci autorstwa Marii Montessori, która polega na wspieraniu spontaniczności i twórczości dziecka. Jest to główny powód, dlaczego te zabawki wykonane są głównie z drewna i różnią się one od innych zabawek dostępnych na rynku. Ich wykonane ma w żaden sposób nie wpływać negatywnie na skupienie dziecka, jednocześnie rozwijać obie półkule mózgowe. Stworzone na podstawie metody Montessori pomoce dydaktyczne są coraz popularniejsze, dlatego często można jest spotkać w różnych placówkach dydaktycznych, a także w sklepach z asortymentem dla dzieci. Drewniane pomoce edukacyjne Montessori pomagają nie tylko młodym rodzicom w rozwoju ich dziecka, lecz także nawet nauczycielom, przedszkolankom, a także opiekunkom w żłobku.

Sprawdź: Wystawianie języka i problemy neurologiczne. Jakie objawy powinny zwrócić uwagę rodziców? W niektórych przypadkach konieczny będzie lekarz

Materiały Montessori – Gdzie kupić?

Pewnie wszystkich może Was zainteresować gdzie można kupić pomoce wykonane zgodnie z metodą Montessori? Sklep internetowy, który oferuje bogatą ofertę zabawek Montessori to Allegro. Sprzedawcy często wystawiają takie zabawki w niskich cenach i ofert jest naprawdę dużo. Znaleźć można akcesoria Montessori dla niemowląt, dzieci, które osiągnęły rok, a także nawet w wieku do 5 lat. Jeśli jednak nie przemawia do Was zakup zabawek dla dzieci przez internet, to polecimy Wam Smyk. W tej sieci sklepów opartych głównie na zabawkach można znaleźć wiele rodzajów materiałów opartych na metodyce Montessori. Można tam znaleźć zarówno akcesoria dla najmłodszych, jak i dla tych nieco starszych. Warto podkreślić, że w Smyku ceny będą wyższe niż na Allegro. Zabawki Montessori dostępne są również w sklepach Pati i Maks.

Zobacz: Trudne zagadki z odpowiedziami dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdzone ćwiczenia na dedukcję!

Rodzice pytają o zabawki Montessori:

Jak zrobić pomoce Montessori?

Pomoce robione według metody Montessori są wykonane głównie z drewna, a ich konstrukcja musi być prosta tak, aby nie dekoncentrowała dziecka podczas zabawy.

Pomoce Montessori – gdzie kupić?

Akcesoria Montessori można zakupić zarówno przez internet, jak i w sklepach stacjonarnych. Sklep internetowy, który oferuje szeroki wybór zabawek Montessori to Allegro, a jeśli chodzi o sklepy stacjonarne, polecamy Smyk lub Pati i Maks.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo