Zabawy z dwulatkiem

Rozwijający się maluch potrzebuje wielu bodźców z otoczenia, by móc się prawidłowo rozwijać. Otaczają go one w sporych ilościach każdego dnia. Codziennie dziecko uczy się czegoś nowego. Nauka może odbywać się także przez zabawę. Taka odpowiednio dobrana zapewnia stymulację dla rozwijającego się mózgu dziecka, a także pomoże odkryć nowe umiejętności oraz ćwiczyć te już nabyte. Jakie są najlepsze zabawy dla dwulatka?

Zabawy z dwulatkiem

Dwulatek to zazwyczaj szkrab pełen energii, któremu trudno jest usiedzieć w jednym miejscu. Dwuletnie dziecko już w pełni posiada umiejętność chodzenia i bardzo chętnie z niej korzysta. Jakie zabawy z dwulatkiem są najlepsze, by przykuć jego uwagę na więcej niż parę minut?

Zabawy dla dwulatka: układanie budowli z klocków

Do zabaw z dwulatkiem idealne są duże klocki o prostych kształtach. Można ich używać do budowania wież, a także prostych brył i budowli. Kolorowe elementy dodatkowo pobudzą wyobraźnię dziecka. Dzięki tego typu zabawie u dziecka rozwija się myślenie przestrzenne i planowanie następnych ruchów.

Kolorowe drewniane klocki w różnych kształtach zajmą Twojego dwulatka na długi czas [KLIK]. Szybko przekonasz się, że budowanie wieży może być niekończącą się zabawą!
Pamiętaj, by nie dawać dziecku zestawów, których elementy są malutkie – maluch z łatwością może je połknąć. Używaj dużych, bezpiecznych klocków.

Zabawy dwulatka: pierwsze próby rysowania kształtów

Dwa latka to idealny wiek na rozpoczęcie nauki bardziej świadomego rysowania niż stawianie bezładnych kresek i zygzaków na kartkach, co dziecko zazwyczaj zaczyna robić, gdy ma około półtora roku. Dwulatek jest gotowy, by podejmować pierwsze próby rysowania konkretnych kształtów. Oczywiście nie powinno być to nic skomplikowanego – koło czy trójkąt w zupełności wystarczą.

Zabawa będzie jeszcze fajniejsza, jeśli sięgniecie po matę do rysunków wodnych [KLIK]. Narysowane wodnym flamastrem pierwsze arcydzieła po chwili… znikają!
Rysowanie rozwija w dziecku umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków. Maluch ćwiczy pamięć wzrokową, a także motorykę dłoni. Rozwija się połączenie oko-ręka, które pozwala na świadome kontrolowanie wykonywanych ruchów.
Zabawa będzie jeszcze lepsza, gdy zamiast kartki użyjecie tablicy! [KLIK] Dobrze jest wybrać wszechstronny model z wygodną podstawką, na której można położyć kredę oraz tablicą magnetyczną z drugiej strony.

Zabawa z dwulatkiem: nauka kolorów

Gdy maluch ukończy drugi rok życia, można powoli robić przymiarki do nauki rozróżniania kolorów. Przyda się w tym celu kilka przedmiotów o wyrazistych kolorach. Powinny to być kolory z podstawowej palety barw, pastelowa brzoskwinia czy seledynowa zieleń może być w tej sytuacji jednak zbyt dużym wyzwaniem. Zabawa może polegać na segregowaniu w grupy przedmiotów o tym samym kolorze. Można również postawić przed dzieckiem wiaderka lub pojemniki w kilku barwach. Jego zadaniem będzie umieszczanie przedmiotów w tym samym kolorze w odpowiednim pudełku.

Naukę kolorów wspomogą zabawki, w których trzeba szeregować kolory w określony sposób. [KLIK]

Zabawy dla dwulatków: ruch na świeżym powietrzu

Nawet najlepsze i najbardziej wymyślne zabawy nie zastąpią dwulatkowi pobytu na placu zabaw czy w ogrodzie. Ruch to zdrowie, świeże powietrze również – o tym nikogo przekonywać nie trzeba. Sprzęty dostępne na placach zabaw nie tylko pozytywnie wpłyną na rozwój sprawności fizycznej, ale często również wymagają przemyślenia i zaplanowania działań, by móc z czegoś skorzystać. Ponadto kontakty z innymi dziećmi rozwijają malucha jako istotę społeczną i pozwalają nawiązywać relację z innymi – poza najbliższymi – osobami, co dla rozwoju psychicznego malca jest bardzo ważne.

A może zbudujesz maluszkowi domek do ogrodu? >>>>

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo