Zabawy z dwulatkiem

Rozwijający się maluch potrzebuje wielu bodźców z otoczenia, by móc się prawidłowo rozwijać. Otaczają go one w sporych ilościach każdego dnia. Codziennie dziecko uczy się czegoś nowego. Nauka może odbywać się także przez zabawę. Taka odpowiednio dobrana zapewnia stymulację dla rozwijającego się mózgu dziecka, a także pomoże odkryć nowe umiejętności oraz ćwiczyć te już nabyte. Jakie są najlepsze zabawy dla dwulatka?

Zabawy z dwulatkiem

Dwulatek to zazwyczaj szkrab pełen energii, któremu trudno jest usiedzieć w jednym miejscu. Dwuletnie dziecko już w pełni posiada umiejętność chodzenia i bardzo chętnie z niej korzysta. Jakie zabawy z dwulatkiem są najlepsze, by przykuć jego uwagę na więcej niż parę minut?

Zabawy dla dwulatka: układanie budowli z klocków

Do zabaw z dwulatkiem idealne są duże klocki o prostych kształtach. Można ich używać do budowania wież, a także prostych brył i budowli. Kolorowe elementy dodatkowo pobudzą wyobraźnię dziecka. Dzięki tego typu zabawie u dziecka rozwija się myślenie przestrzenne i planowanie następnych ruchów.

Kolorowe drewniane klocki w różnych kształtach zajmą Twojego dwulatka na długi czas [KLIK]. Szybko przekonasz się, że budowanie wieży może być niekończącą się zabawą!
Pamiętaj, by nie dawać dziecku zestawów, których elementy są malutkie – maluch z łatwością może je połknąć. Używaj dużych, bezpiecznych klocków.

Zabawy dwulatka: pierwsze próby rysowania kształtów

Dwa latka to idealny wiek na rozpoczęcie nauki bardziej świadomego rysowania niż stawianie bezładnych kresek i zygzaków na kartkach, co dziecko zazwyczaj zaczyna robić, gdy ma około półtora roku. Dwulatek jest gotowy, by podejmować pierwsze próby rysowania konkretnych kształtów. Oczywiście nie powinno być to nic skomplikowanego – koło czy trójkąt w zupełności wystarczą.

Zabawa będzie jeszcze fajniejsza, jeśli sięgniecie po matę do rysunków wodnych [KLIK]. Narysowane wodnym flamastrem pierwsze arcydzieła po chwili… znikają!
Rysowanie rozwija w dziecku umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków. Maluch ćwiczy pamięć wzrokową, a także motorykę dłoni. Rozwija się połączenie oko-ręka, które pozwala na świadome kontrolowanie wykonywanych ruchów.
Zabawa będzie jeszcze lepsza, gdy zamiast kartki użyjecie tablicy! [KLIK] Dobrze jest wybrać wszechstronny model z wygodną podstawką, na której można położyć kredę oraz tablicą magnetyczną z drugiej strony.

Zabawa z dwulatkiem: nauka kolorów

Gdy maluch ukończy drugi rok życia, można powoli robić przymiarki do nauki rozróżniania kolorów. Przyda się w tym celu kilka przedmiotów o wyrazistych kolorach. Powinny to być kolory z podstawowej palety barw, pastelowa brzoskwinia czy seledynowa zieleń może być w tej sytuacji jednak zbyt dużym wyzwaniem. Zabawa może polegać na segregowaniu w grupy przedmiotów o tym samym kolorze. Można również postawić przed dzieckiem wiaderka lub pojemniki w kilku barwach. Jego zadaniem będzie umieszczanie przedmiotów w tym samym kolorze w odpowiednim pudełku.

Naukę kolorów wspomogą zabawki, w których trzeba szeregować kolory w określony sposób. [KLIK]

Zabawy dla dwulatków: ruch na świeżym powietrzu

Nawet najlepsze i najbardziej wymyślne zabawy nie zastąpią dwulatkowi pobytu na placu zabaw czy w ogrodzie. Ruch to zdrowie, świeże powietrze również – o tym nikogo przekonywać nie trzeba. Sprzęty dostępne na placach zabaw nie tylko pozytywnie wpłyną na rozwój sprawności fizycznej, ale często również wymagają przemyślenia i zaplanowania działań, by móc z czegoś skorzystać. Ponadto kontakty z innymi dziećmi rozwijają malucha jako istotę społeczną i pozwalają nawiązywać relację z innymi – poza najbliższymi – osobami, co dla rozwoju psychicznego malca jest bardzo ważne.

A może zbudujesz maluszkowi domek do ogrodu? >>>>

Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

Gry dla 3 latka: jaką grę wybrać?

Gra planszowa to świetny pomysł na świąteczny prezent, ponieważ odpowiednia gra jest jedną z tych zabaw, które jednocześnie bawią i uczą. Wybierając grę dla malucha w wieku trzech lat trzeba...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

Zabawy paluszkowe

Nie ma chyba dziecka, które nie uwielbiałoby zabawnych wierszyków i wyliczanek. Jeśli dołączymy do tego ruchy palców, swoich albo maluszka, które będą ilustrować treść wyliczanki, możemy otrzymać niezwykle rozwijającą, a...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

Co robić zimą z dzieckiem?

Zima z dzieckiem Zima bywa różna. Raz sypie śnieg, innym razem jest bardzo zimno, ale śniegu jest jak na lekarstwo. Ostatnie zimy nie rozpieszczają miłośników białego szaleństwa. Niemowlaki dla których...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

Gry planszowe nie tylko dla dzieci

Zabawy i gry to ważny element świata dziecięcego. Odpowiednio dobrane zabawki mogą być jednocześnie rozrywką, ale także rozwijać konkretne umiejętności maluchów. Takimi zabawkami zapewniającymi rozwój dziecka są z pewnością gry...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

Najlepsze zabawy dla przedszkolaków

Jednym z argumentów, które przemawiają na korzyść oddawania dziecka do przedszkola jest to, że dziecko w przedszkolu zupełnie inaczej się rozwija niż w domu. Nawet rodzice poświęcający ogrom czasu swoim...

Czytaj dalej →
Strefa gości weselnych

Żakiet nie tylko na wesele

Żakiet jest bardzo uniwersalnym elementem ubioru. Możesz założyć go na wesele, ale również do pracy czy na popołudniowe spotkanie ze znajomymi. Zobacz, jak dobrać żakiet do rodzaju figury i w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general