Zachęć dziecko do czytania książek

Czytanie jest bardzo ważną umiejętnością. Pobudza wyobraźnię, poszerza horyzonty, pozwala na poznanie niesamowitych historii. Najpierw jednak musimy wyrobić w sobie nawyk czytania. W Polsce statystycznie niewielu Polaków sięga po książki. W jaki sposób zachęcić więc dzieci do czegoś więcej niż lektury szkolne?

Bierz pod uwagę wiek dziecka

Na pewno bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie tematyki do wieku dziecka. Musimy bowiem sprawić, aby lektura nie okazała się dla niego zbyt wymagająca, a do tego była cały czas atrakcyjna. Książki dla młodzieży mogą być nazbyt ciężką pozycją dla młodszego odbiorcy. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele ciekawych propozycji dla najmłodszych. Dzięki temu odpowiednio dopasujemy tematykę do naszego dziecka. Warto również zapytać się naszej pociechy, na jaką książkę miałaby ochotę. Jeśli maluch sam wybiera swoją lekturę, to jest mu łatwiej się później za nią zabrać. Dużo dobrego wynika również z czytania swoim dzieciom. Jeśli te już od pierwszych miesięcy swojego życia są oswajane z prostymi książeczkami, to później ułatwia to przygodę z bardziej zaawansowaną literaturą.  

Sięgaj po sprawdzone pozycje

Rynek książek dziecięcych kwitnie. Na całe szczęście w księgarniach, czy to tych stacjonarnych, czy tych online, znajdziemy wiele pozycji, które będą mogły zainteresować najmłodszych. Jeśli sami nie mamy zbyt wielkiego rozeznania, to warto zasugerować się recenzjami czy komentarzami internautów. Z nich dowiemy się, co takiego mogłoby spodobać się naszemu maluchowi. Pamiętajmy, że książeczki dla dzieci mogą nie tylko umilać czas, ale również przekazywać wiedzę lub zainteresować światem. Dlatego też sprawdzajmy, jakie historie opowiada dana pozycja. Niektórzy rodzice preferują podsuwać swoim dzieciom książeczki, które pokażą najmłodszym, jak powinno się zachowywać w określonych sytuacjach. Taka wiedza może być później naprawdę przydatna. 

Samemu też czytaj!

Nie ma co ukrywać, dzieci podpatrują swoich rodziców. Czasami możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele naszych zachowań będzie później naśladowanych. Dlatego jeśli sami czegoś nie robimy, nie dziwmy się później, że nasz maluch również nie chce tego robić. To tyczy się oczywiście również czytania. Jeśli nie sięgamy po książki, a zamiast tego godzinami przesiadujemy z nosem w telefonie, to dziecko również będzie wolało ekran od papieru.

Może być tak, że nigdy zbyt wiele nie czytaliśmy, ale gdy pojawiły się w naszym życiu dzieci, to uznaliśmy, że one powinny sięgać po książki. W takim razie również my sami bierzmy do ręki różne lektury. Książek dla dorosłych wychodzi naprawdę dużo. Natomiast jeśli nie widzi nam się czytanie samodzielne, to dobrym pomysłem może być czytanie książek dzieciom. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko do pewnego momentu, bowiem gdy maluchy podrosną, będą już musiały czytać sobie same. Niemniej jednak dawanie dobrego przykładu jest bardzo ważne. Kto wie, może z czasem będziecie polecać sobie nawzajem książki, które przeczytaliście?

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo