Naukowcy twierdzą, że zapach noworodka jest uzależniający

Prawda dobrze znana każdej mamie znajduje bardzo mocne potwierdzenie w nauce. Piękny zapach noworodka, jak również niemowlęcia, faktycznie jest uzależniający. Ma to głębokie uzasadnienie biologiczne.

Zapach noworodka i zapach matki

Piękny zapach, który wydzielają maluchy, jest jedyny w swoim rodzaju. I chociaż zdecydowanie małe dzieci pachną w sposób charakterystyczny jako grupa, nie ma dwójki dzieci, które pachniałyby identycznie. Związane jest to z faktem, że zapach wydzielany przez każde konkretne niemowlę dostosowany jest do węchu jego rodziców: jego zadaniem jest przywiązanie rodziców (szczególnie matki) do malucha i sprawienie, że nie będzie chciała go opuścić.

Jedno z badań mających na celu zgłębienie tego fascynującego zjawiska potwierdziło, że matki są w stanie rozpoznać swoje dziecko po zapachu – w eksperymencie miało to miejsce aż w 90% przypadków! Drugie badanie dowiodło, jak wielkie znaczenie ma węch również dla dziecka – dzięki niemu zaraz po porodzie noworodek jest w stanie odnaleźć sutek, który wydziela znany mu zapach wód płodowych. Mamy, które miały okazję kangurować dziecko bezpośrednio po porodzie z pewnością pamiętają niezdarne, ale zdeterminowane pełzanie malucha w stronę ich piersi. Proces ten, znany jako “breast crawl”, został po raz pierwszy opisany w 1987 roku przez badaczy z Kanady i dotyczy aż 85% zdrowych noworodków. Co szczególnie fascynujące, fenomen ten istnieje tylko po porodzie – z biegiem dni maluchy “zapominają” w jaki sposób można się przemieszczać i do pełzania wracają dopiero po kilku miesiącach. Wtedy jednak ich celem jest zdobycie nowej umiejętności motorycznej, a niekoniecznie pierś mamy.

Zapach, który ma przyciągać

Jako mama zapewne znasz to uczucie relaksu, gdy po kilku godzinach nie widzenia się z dzieckiem odruchowo je wąchasz. Pewnie jedne z najwcześniejszych Twoich wspomnień z maluchem obejmują długie chwile, gdy nosiłaś, karmiłaś, usypiałaś i tuliłaś maleństwo, wdychając jego zapach z czubka główki. Jak to się dzieje, że wszystkie mamy tak silnie reagują na zapach swojego malucha?

Chociaż nie brzmi to zbyt romantycznie, zapach niemowlaka docierający do nozdrzy mamy, powoduje wyrzut dopaminy w jej mózgu. Neuroprzekaźnik ten, zwany inaczej “przekaźnikiem przyjemności” odgrywa kluczową rolę w jej odczuwaniu; dodatkowo odpowiedzialny jest za aktywizowanie ośrodka nagrody w mózgu i zachęca nas do powtarzania czynności, które są dla nas przyjemne. To dopamina odpowiada za “motyle w brzuchu” odczuwane w stanie zakochania, ale również uczucie głębokiego relaksu, jaki odczuwamy sięgając po… używkę.

Piękny, słodki zapach naszego dziecka sprawia, że czujemy się dobrze – chcemy go czuć jak najwięcej i być blisko, aby w każdej chwili móc się nim “upajać”. Z punktu widzenia ewolucji jest to kluczowy element budowania relacji matka-dziecko: ludzkie dzieci potrzebują szczególnie długiej w świecie zwierząt opieki, ponieważ przez wiele lat są bezbronne i zależne od rodzica. Ich zapach jest nagrodą za wysiłek związany z pielęgnacją i zapewnianiem bezpieczeństwa.

Czy możesz zachować zapach niemowlaka na zawsze?

Na ten moment nie ma co prawda skutecznego sposobu na to, aby “złapać” i przechowywać zapach maluszka, ale naukowcy nad tym pracują. Odkryto, że charakterystyczny zapach niemowlęcia złożony jest z ponad 150 związków chemicznych – trwają badania nad tym, który z nich wywołuje wyrzut dopaminy w mózgu. Taki sztuczny zapach niemowlaka w postaci spray’u mógłby być stosowany w przypadku depresji i wielu innych chorób o podłożu psychicznym.

Ta prawda jest również znana wszystkim rodzicom, ale warto ją powtarzać: dzieci bardzo szybko rosną, dlatego warto napawać się ich pięknym niemowlęcym zapachem. Po latach z pewnością będziemy do niego tęsknić.

Źródła:
  • Mothers' recognition of their newborns by olfactory cues, M. Kaitz, A. Good, A. M. Rokem, A. I. Eidelman, Dev Psychobiol, 1987.
  • Chemical communication and mother-infant recognition, Stefano Vaglio, Commun Integr Biol., 2009.
  • Can a baby’s smell help with depression?, Nancy Bazilchuk, ScienceNordic.com, dostęp 16.09.2020.
♥️ Dzień Matki ♥️, Newsy

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki coraz bliżej. To wyjątkowe święto, które pozwala na uhonorowanie mam, podziękowanie im za ich nieustanną troskę i pracę. Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce, a kiedy w innych...

Czytaj dalej →
Newsy

Pierwszy dzień zimy

Kiedy jest pierwszy dzień zimy? To pytanie zadaje sobie wiele osób i pomimo tego, że sprawdzamy to co roku, w przyszłym znowu wyleci nam ta data z głowy i będziemy...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general