Zapalenie oskrzeli u dziecka

Zapalenie oskrzeli u dziecka może dawać objawy podobne do przeziębienia, a nawet przebiegać bez gorączki. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u dzieci i noworodków? Jak leczyć dziecko oraz które z domowych sposobów na zapalenie oskrzeli faktycznie pomogą dziecku?

Zapalenie oskrzeli u dziecka
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • U dzieci najczęściej występuje wirusowe zapalenie oskrzeli. Przyczyną zaledwie 10% zachorowań są bakterie.
 • Zapalenie oskrzeli u dziecka najczęściej wywołują te same wirusy, które odpowiadają za grypę czy przeziębienie.
 • Objawy choroby mogą być różne w zależności od patogenów, które spowodowały zachorowanie.
 • Wśród symptomów wskazujących na zapalenie oskrzeli u dzieci wymienia się dokuczliwy kaszel oraz odkrztuszanie dużej ilości wydzieliny.
 • U niemowląt zazwyczaj występuje sapka i trudności w oddychaniu.
 • Leczenie obejmuje przyjmowanie leków rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających jej odkrztuszanie. Lekarz może także zdecydować o podaniu antybiotyku.
 • Zapalenie oskrzeli u niemowląt i noworodków często wymaga hospitalizacji.

Zapalenie oskrzeli u dziecka

Zapalenie oskrzeli u dziecka to proces zapalny obejmujący oskrzela dużego i średniego kalibru. W ostrym zapaleniu oskrzeli na początku pojawia się suchy kaszel, a następnie mokry. Podczas osłuchiwania pacjenta można wysłuchać furczenia, świsty i rzężenia. Zapalenie oskrzeli u dzieci powodują ją te same wirusy, które są są odpowiedzialne za przeziębienie. O ile u dorosłych objawy szybko ustępują, o tyle dzieci nie potrafią tak dobrze walczyć z chorobą. Zapalenie oskrzeli u dzieci może wystąpić już po 3-4 dniach od infekcji. Jest wynikiem przedostania się zarazków ze śluzu w nosie do gardła i oskrzeli. Dzieje się to, ponieważ małe dziecko nie umie systematycznie oczyszczać noska chusteczką. Czasami zapalenie mogą wywołać bakterie, które wnikają w uszkodzoną przez wirusy śluzówkę dróg oddechowych.

Zapalenie oskrzeli u dzieci i niemowląt najczęściej wywołują:

 • adenowirusy
 • rhinowirusy,
 • wirusy grypy i paragrypy,
 • rzadziej bakterie atypowe oraz bakteria wywołująca krztusiec (bordetella pertussis).

Skąd wiadomo, czy to jeszcze przeziębienie czy już zapalenie oskrzeli? U dziecka objawy zapalenia oskrzeli są bardzo podobne do tych, po których poznajemy przeziębienie. Zapalenie oskrzeli jest jednak bardziej niebezpieczne, dlatego podpowiemy ci, kiedy warto udać się z dzieckiem do lekarza.

Pojawiające się często zapalenia oskrzeli mogą świadczyć o alergii. Warto udać się do lekarza na badania w tym kierunku, ponieważ częste infekcje dróg oddechowych mogą doprowadzić do astmy lub trwałego ich zwężenia.

Zwróć również uwagę na to, w jakim otoczeniu przebywa dziecko. Czasami zapalenie oskrzeli jest spowodowane dymem tytoniowym, kurzem czy spalinami samochodowymi, które podrażniają drogi oddechowe i mogą doprowadzić do tego, że pojawią się objawy zapalenia oskrzeli u małych dzieci.

Objawy zapalenia oskrzeli u małych dzieci

Kiedy w oskrzelach dziecka tworzy się stan zapalny, zaczyna ono kaszleć, pojawia się również dużo śluzu, który zatyka nosek. Początkowo kaszel jest suchy, ale przez nadmiar wydzieliny później przechodzi w mokry. Przez połykanie nadmiaru śluzu dziecko może skarżyć się na bule brzucha, a nawet wymioty. Za to nie jest wcale rzadkością zapalenie oskrzeli bez gorączki.

W zależności od przyczyny zachorowania (wirusy lub bakterie) można zaobserwować następujące objawy zapalenia oskrzeli u dziecka:

 • kaszel;
 • głośny, świszczący oddech, a u niemowląt sapka;
 • odkrztuszanie wydzieliny, która w przypadku infekcji bakteryjnych może być zabarwiona na żółto lub
 • zielonkawa;
 • złe samopoczucie dziecka;
 • wysoka temperatura;
 • ból mięśni;
 • ból brzucha;
 • wymioty;
 • brak apetytu;
 • osłabienie.

Nie zawsze występują wszystkie objawy.

Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dziecka?

Jeśli objawy utrzymują się kilka dni, a do tego pojawi się gorączka, należy udać się do lekarza, który przepisze leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i wykrztuśne – te ostatnie pomogą dziecku w pozbyciu się nadmiaru wydzieliny. W trosce o jego wygodę te preparaty podawaj najpóźniej na 3-4 godziny przed snem, żeby nie utrudniać dziecku snu. Bardzo rzadko konieczne jest leczenie antybiotykami. Stosuje się tylko w przypadku, kiedy lekarz podejrzewa bakteryjne podłoże choroby u dziecka. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka jest groźniejsze, może bowiem przerodzić się w zapalenie płuc, więc w przypadku tych najmłodszych pacjentów lekarz szybciej przepisuje antybiotyk.

Ostre zapalenie oskrzeli nie powinno trwać dłużej niż 3 tygodnie, jednak kaszel po ustąpieniu pozostałych objawów choroby może się utrzymywać nawet kilka tygodni, co wynika z powolnej regeneracji uszkodzonego nabłonka dróg oddechowych. Kaszel ten zazwyczaj nasila się przy zmianie temperatury, po wysiłku fizycznym oraz w trakcie snu.

Zapalenie oskrzeli leczenie domowe

Podczas zapalenia oskrzeli warto wykorzystać znane naszym mamom i babciom domowe sposoby, które pomogą złagodzić kaszel oskrzelowy:

 • Regularnie oklepuj mu plecki – dłonią złożoną w kształt „łódeczki” uderzaj lekko w plecy dziecka, zaczynając od miejsca, gdzie kończą się żebra i kierując się w stronę główki. Powinnaś wykonywać tę czynność kilka razy dziennie, pomoże to dziecku w odkrztuszaniu nadmiaru wydzieliny z oskrzeli.
 • Ułóż jego główkę wyżej w czasie snu, na przykład podpierając poduszkę o szczebelki łóżeczka, dzięki temu dziecku będzie łatwiej oddychać.
 • Stosuj inhalacje, na przykład z roztworu soli morskiej, lub kąpiel parową.
 • Podawaj mu dużą ilość napojów, na przykład wodę lub ziołowe herbaty.

Sprawdź:

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka

Zapalenie oskrzeli u niemowląt i noworodków może rozwijać się w zastraszającym tempie i często ma ciężki przebieg. Obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych i odkrztuszany przez niemowlę śluz utrudniają mu oddychanie. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u niemowlaka?

 • Choroba zaczyna się od kataru.
 • Następnie pojawia się suchy kaszel, który wkrótce staje się wilgotny.
 • Niemowlę ma charakterystyczny, świszczący oddech. Pojawia się sapka.
 • Mogą pojawić się wymioty
 • Niemowlę nie chce jeść, jest niespokojne i płaczliwe.

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka może mieć charakter ostry lub przewlekły i od tego zależy, ile trwa. W pierwszym przypadku choroba zaczyna się nagle i równie szybko kończy. W drugim chory wymaga dość długiego leczenia.

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: kiedy do szpitala?

Jak wspomnieliśmy zapalenie oskrzeli u niemowlęcia lub noworodka może rozwijać się bardzo szybko, a na skutek zwiększonej ilości wydzieliny dziecko miewa problemy z oddychaniem. Dlatego w większości przypadków zaleca się hospitalizację dziecka. W szpitalu niemowlę otrzyma antybiotyk i jeśli będzie to konieczne leki rozszerzające oskrzela. W przypadku dużej ilości wydzieliny pielęgniarki mają możliwość odessania jej specjalnym ssakiem. Nie jest to najprzyjemniejsza z czynności, ale szybko przynosi niemowlęciu ulgę i ułatwia oddychanie. Nawet podczas pobytu w szpitalu warto delikatnie oklepywać plecki dziecka dłonią złożoną w łódeczkę.

Rodzice pytają o zapalenie oskrzeli u dziecka

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u dzieci?

Objawy zapalenie oskrzeli mogą być różne i zależą od przyczyny zachorowania. Zazwyczaj pojawia się najpierw suchy, a następnie mokry kaszel. Dziecko odkrztusza wydzielinę, która zalega w jego drogach oddechowych. Zbyt duża ilość śluzu sprawia, że maluch część wydzieliny połyka, przez co pojawiają się bóle brzucha i wymioty. Chorobie najczęściej towarzyszy brak apetytu, ogóle osłabienie oraz gorączka.

Czy przy zapaleniu oskrzeli jest gorączka?

Gorączka przy zapaleniu oskrzeli występuje, jednak nie zawsze. Jeśli zauważymy kaszel i świszczący oddech u dziecka nawet przy braku gorączki powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza.

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u dziecka?

Powodem do niepokoju są trudności w odkrztuszaniu dużej ilości wydzieliny oraz męczący kaszel. Na chorobę wskazuje też świszczący oddech oraz duszności. Dziecko może wymiotować śluzem, być niespokojne i osłabione. Zazwyczaj nie ma apetytu.

Ile trwa zapalenie oskrzeli u niemowlaka?

Zapalenie oskrzeli u niemowląt może mieć charakter przewlekły lub ostry. W pierwszym chory wymaga dość długiego, nawet 3-tygodniowego leczenia. W drugim infekcja zaczyna się nagle i równie szybko kończy.

Źródła:
 • "Zapalenie oskrzeli u dzieci" Zbigniew Doniec, Mariusz Woźniak
 • "Jakie leki rozszerzające oskrzela można zastosować u dzieci z obturacją oskrzeli, ale bez ustalonego rozpoznania astmy oskrzelowej?" lek. Dorota Tukaj, Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej, Wojewódzkie Centrum Pediatrii w Istebnej

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Bostonka u dzieci: jakie objawy wskazują na chorobę bostońską?
Bostonka, grypa bostońska czy inaczej choroba bostońska to typowa dla dzieci choroba wirusowa atakująca najmłodszych w sezonie największej podatności na ataki wirusów, czyli wiosną i jesienią. Bostonka u dzieci początkowo
Czytaj dalej
Newsy
Mamy dziewczynek pokochają list tej matki: "Nie przepraszaj!"
"Nie przepraszaj, gdy ktoś na Ciebie wpadnie". Zdanie to wygląda na uniwersalną poradę, której powinniśmy się trzymać każdego dnia. Te mądre słowa pochodzą z listu pewnej mamy, która radzi swojej córeczce,
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie niemowlaka
Po jakim czasie działa czopek?
Gorączka u niemowlaka i u małego dziecka zawsze wywołuje stres w młodych rodzicach. Zadają sobie pytanie, jak dużą dawkę środka przeciwgorączkowego powinni podać maluchowi, po jakim czasie czopek zbija gorączkę
Czytaj dalej
Psychologia
Zaburzenia obsesyjno kompulsywne czyli nerwica natręctw [objawy, leczenie, rokowania]
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, czy na pewno zamknął drzwi lub wyłączył żelazko. Jednak, gdy natrętne myśli powracają i nie pozwalają normalnie funkcjonować, warto skonsultować się
Czytaj dalej
Choroby dzieci Choroby niemowląt
Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
Młodzi rodzice, których maluch po raz pierwszy zachorował i wysoko gorączkuje, martwią się, że podawane przez nich leki nie działają wystarczająco szybko. Tymczasem to, po jakim czasie działa lek przeciwgorączkowy
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Ile trwa gorączka przy grypie u dzieci?
Grypa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych układu oddechowego, a jednocześnie jedna z najczęściej lekceważonych chorób. Wielu osobom kojarzy się ona i jest przez nich mylona z przeziębieniem. Jak
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Najrzadsza grupa krwi
Najrzadsza grupa krwi to AB Rh (-). Szacuje się, że występuje ona u zaledwie 1% Polaków. W Polsce najczęściej występującą grupą krwi jest A Rh + (32% Polaków). Tuż za
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Zgrzytanie zębami u dzieci
Czy zdarzyła ci się sytuacja, że nocą twoje dziecko zgrzyta zębami? Drogi rodzicu nie panikuj ruszamy ci z pomocą, z nami zgrzytanie zębami u dzieci nie będzie już takie straszne. Przyczyny
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Skuteczne sposoby na odparzenia u niemowlaka
Odparzenia u niemowlaka to bardzo częsty problem, z którym przychodzi zmierzyć się rodzicom maluszka. Najczęściej, dochodzi do nich w pierwszych miesiącach życia i mogą powtarzać się kilkukrotnie, szczególnie w ciągu
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Mononukleoza u dzieci: objawy i leczenie
Gdy przeziębienie ciągnie się w nieskończoność, maluch czuje się osłabiony, a kolejne badania nic nie wykazują w końcu ktoś zadaje pytanie: czy to aby nie mononukleoza? Sprawę rozstrzygnie badanie krwi
Czytaj dalej