Zapalenie oskrzeli u niemowlaka i małego dziecka

To jeszcze przeziębienie czy już zapalenie oskrzeli?
Objawy zapalenia oskrzeli u małych dzieci są bardzo podobne do tych, po których poznajemy przeziębienie. Zapalenie oskrzeli jest jednak bardziej niebezpieczne, dlatego podpowiemy ci, kiedy warto udać się z dzieckiem do lekarza.Co powoduje zapalenie oskrzeli?

Ta choroba nie bez powodu najczęściej przytrafia się dzieciom. Powodują ją te same wirusy, które są są odpowiedzialne za przeziębienie, ale, o ile u dorosłych objawy szybko ustępują, dzieci nie potrafią tak dobrze walczyć z chorobą. Zapalenie oskrzeli u dzieci może wystąpić już po 3-4 dniach od infekcji. Jest wynikiem przedostania się zarazków ze śluzu w nosie do gardła i oskrzeli. Dzieje się to, ponieważ małe dziecko nie umie systematycznie oczyszczać noska chusteczką. Czasami zapalenie mogą wywołać bakterie, które wnikają w uszkodzoną przez wirusy śluzówkę dróg oddechowych.

Objawy zapalenia oskrzeli u małych dzieci

Kiedy w oskrzelach dziecka tworzy się stan zapalny dziecko zaczyna kaszleć, pojawia się również dużo śluzu, który zatyka nosek. Początkowo kaszel jest suchy, ale przez nadmiar wydzieliny później przechodzi w mokry. Przez połykanie nadmiaru śluzu dziecko może skarżyć się na bule brzucha, a nawet wymioty. Za to niekoniecznie pojawi się u malucha gorączka.

Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

Jeśli objawy utrzymują się kilka dni, a do tego pojawi się gorączka, należy udać się do lekarza, który przepisze leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i wykrztuśne – te ostatnie pomogą dziecku w pozbyciu się nadmiaru wydzieliny. W trosce o jego wygodę te preparaty podawaj najpóźniej na 3-4 godziny przed snem, żeby nie utrudniać dziecku snu.

Bardzo rzadko konieczne jest leczenie antybiotykami. Stosuje się tylko w przypadku, kiedy lekarz podejrzewa bakteryjne podłoże choroby u dziecka. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka jest groźniejsze, może bowiem przerodzić się w zapalenie płuc, więc w przypadku tych najmłodszych pacjentów lekarz szybciej przepisuje antybiotyk.

Jak pomóc dziecku z zapaleniem oskrzeli?

  • Regularnie oklepuj mu plecki – dłonią złożoną w kształt „łódeczki” uderzaj lekko w plecy dziecka, zaczynając od miejsca, gdzie kończą się żebra i kierując się w stronę główki. Powinnaś wykonywać tę czynność kilka razy dziennie, pomoże to dziecku w odkrztuszaniu nadmiaru wydzieliny z oskrzeli.
  • Ułóż jego główkę wyżej w czasie snu, na przykład podpierając poduszkę o szczebelki łóżeczka, dzięki temu dziecku będzie łatwiej oddychać.
  • Stosuj inhalacje, na przykład z roztworu soli morskiej, lub kąpiel parową.
  • Podawaj mu dużą ilość napojów, na przykład wodę lub ziołowe herbaty.

Dowiedz się: Jaki inhalator wybrać dla dziecka? >>

Alergia a małe dziecko – częste zapalenia oskrzeli

Pojawiające się często zapalenia oskrzeli mogą świadczyć o alergii dziecka. Warto udać się do lekarza na badania w tym kierunku, ponieważ częste infekcje dróg oddechowych mogą doprowadzić do astmy lub trwałego ich zwężenia.

Zwróć również uwagę na to, w jakim otoczeniu przebywa dziecko. Czasami zapalenie oskrzeli jest spowodowane dymem tytoniowym, kurzem czy spalinami samochodowymi, które podrażniają drogi oddechowe i mogą doprowadzić do tego, że pojawią się objawy zapalenia oskrzeli u małych dzieci.Sprawdź: Zapalenie płuc a zapalenie oskrzeli