Zapalenie oskrzeli u dziecka

Zapalenie oskrzeli u dziecka może dawać objawy podobne do przeziębienia, a nawet przebiegać bez gorączki. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u dzieci i noworodków? Jak leczyć dziecko oraz które z domowych sposobów na zapalenie oskrzeli faktycznie pomogą dziecku?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • U dzieci najczęściej występuje wirusowe zapalenie oskrzeli. Przyczyną zaledwie 10% zachorowań są bakterie.
 • Zapalenie oskrzeli u dziecka najczęściej wywołują te same wirusy, które odpowiadają za grypę czy przeziębienie.
 • Objawy choroby mogą być różne w zależności od patogenów, które spowodowały zachorowanie.
 • Wśród symptomów wskazujących na zapalenie oskrzeli u dzieci wymienia się dokuczliwy kaszel oraz odkrztuszanie dużej ilości wydzieliny.
 • U niemowląt zazwyczaj występuje sapka i trudności w oddychaniu.
 • Leczenie obejmuje przyjmowanie leków rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających jej odkrztuszanie. Lekarz może także zdecydować o podaniu antybiotyku.
 • Zapalenie oskrzeli u niemowląt i noworodków często wymaga hospitalizacji.

Zapalenie oskrzeli u dziecka

Zapalenie oskrzeli u dziecka to proces zapalny obejmujący oskrzela dużego i średniego kalibru. W ostrym zapaleniu oskrzeli na początku pojawia się suchy kaszel, a następnie mokry. Podczas osłuchiwania pacjenta można wysłuchać furczenia, świsty i rzężenia. Zapalenie oskrzeli u dzieci powodują ją te same wirusy, które są są odpowiedzialne za przeziębienie. O ile u dorosłych objawy szybko ustępują, o tyle dzieci nie potrafią tak dobrze walczyć z chorobą. Zapalenie oskrzeli u dzieci może wystąpić już po 3-4 dniach od infekcji. Jest wynikiem przedostania się zarazków ze śluzu w nosie do gardła i oskrzeli. Dzieje się to, ponieważ małe dziecko nie umie systematycznie oczyszczać noska chusteczką. Czasami zapalenie mogą wywołać bakterie, które wnikają w uszkodzoną przez wirusy śluzówkę dróg oddechowych.

Zapalenie oskrzeli u dzieci i niemowląt najczęściej wywołują:

 • adenowirusy
 • rhinowirusy,
 • wirusy grypy i paragrypy,
 • rzadziej bakterie atypowe oraz bakteria wywołująca krztusiec (bordetella pertussis).

Skąd wiadomo, czy to jeszcze przeziębienie czy już zapalenie oskrzeli? U dziecka objawy zapalenia oskrzeli są bardzo podobne do tych, po których poznajemy przeziębienie. Zapalenie oskrzeli jest jednak bardziej niebezpieczne, dlatego podpowiemy ci, kiedy warto udać się z dzieckiem do lekarza.

Pojawiające się często zapalenia oskrzeli mogą świadczyć o alergii. Warto udać się do lekarza na badania w tym kierunku, ponieważ częste infekcje dróg oddechowych mogą doprowadzić do astmy lub trwałego ich zwężenia.

Zwróć również uwagę na to, w jakim otoczeniu przebywa dziecko. Czasami zapalenie oskrzeli jest spowodowane dymem tytoniowym, kurzem czy spalinami samochodowymi, które podrażniają drogi oddechowe i mogą doprowadzić do tego, że pojawią się objawy zapalenia oskrzeli u małych dzieci.

Objawy zapalenia oskrzeli u małych dzieci

Kiedy w oskrzelach dziecka tworzy się stan zapalny, zaczyna ono kaszleć, pojawia się również dużo śluzu, który zatyka nosek. Początkowo kaszel jest suchy, ale przez nadmiar wydzieliny później przechodzi w mokry. Przez połykanie nadmiaru śluzu dziecko może skarżyć się na bule brzucha, a nawet wymioty. Za to nie jest wcale rzadkością zapalenie oskrzeli bez gorączki.

W zależności od przyczyny zachorowania (wirusy lub bakterie) można zaobserwować następujące objawy zapalenia oskrzeli u dziecka:

 • kaszel;
 • głośny, świszczący oddech, a u niemowląt sapka;
 • odkrztuszanie wydzieliny, która w przypadku infekcji bakteryjnych może być zabarwiona na żółto lub
 • zielonkawa;
 • złe samopoczucie dziecka;
 • wysoka temperatura;
 • ból mięśni;
 • ból brzucha;
 • wymioty;
 • brak apetytu;
 • osłabienie.

Nie zawsze występują wszystkie objawy.

Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dziecka?

Jeśli objawy utrzymują się kilka dni, a do tego pojawi się gorączka, należy udać się do lekarza, który przepisze leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i wykrztuśne – te ostatnie pomogą dziecku w pozbyciu się nadmiaru wydzieliny. W trosce o jego wygodę te preparaty podawaj najpóźniej na 3-4 godziny przed snem, żeby nie utrudniać dziecku snu. Bardzo rzadko konieczne jest leczenie antybiotykami. Stosuje się tylko w przypadku, kiedy lekarz podejrzewa bakteryjne podłoże choroby u dziecka. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka jest groźniejsze, może bowiem przerodzić się w zapalenie płuc, więc w przypadku tych najmłodszych pacjentów lekarz szybciej przepisuje antybiotyk.

Ostre zapalenie oskrzeli nie powinno trwać dłużej niż 3 tygodnie, jednak kaszel po ustąpieniu pozostałych objawów choroby może się utrzymywać nawet kilka tygodni, co wynika z powolnej regeneracji uszkodzonego nabłonka dróg oddechowych. Kaszel ten zazwyczaj nasila się przy zmianie temperatury, po wysiłku fizycznym oraz w trakcie snu.

Zapalenie oskrzeli leczenie domowe

Podczas zapalenia oskrzeli warto wykorzystać znane naszym mamom i babciom domowe sposoby, które pomogą złagodzić kaszel oskrzelowy:

 • Regularnie oklepuj mu plecki – dłonią złożoną w kształt „łódeczki” uderzaj lekko w plecy dziecka, zaczynając od miejsca, gdzie kończą się żebra i kierując się w stronę główki. Powinnaś wykonywać tę czynność kilka razy dziennie, pomoże to dziecku w odkrztuszaniu nadmiaru wydzieliny z oskrzeli.
 • Ułóż jego główkę wyżej w czasie snu, na przykład podpierając poduszkę o szczebelki łóżeczka, dzięki temu dziecku będzie łatwiej oddychać.
 • Stosuj inhalacje, na przykład z roztworu soli morskiej, lub kąpiel parową.
 • Podawaj mu dużą ilość napojów, na przykład wodę lub ziołowe herbaty.

Sprawdź:

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka

Zapalenie oskrzeli u niemowląt i noworodków może rozwijać się w zastraszającym tempie i często ma ciężki przebieg. Obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych i odkrztuszany przez niemowlę śluz utrudniają mu oddychanie. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u niemowlaka?

 • Choroba zaczyna się od kataru.
 • Następnie pojawia się suchy kaszel, który wkrótce staje się wilgotny.
 • Niemowlę ma charakterystyczny, świszczący oddech. Pojawia się sapka.
 • Mogą pojawić się wymioty
 • Niemowlę nie chce jeść, jest niespokojne i płaczliwe.

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka może mieć charakter ostry lub przewlekły i od tego zależy, ile trwa. W pierwszym przypadku choroba zaczyna się nagle i równie szybko kończy. W drugim chory wymaga dość długiego leczenia.

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: kiedy do szpitala?

Jak wspomnieliśmy zapalenie oskrzeli u niemowlęcia lub noworodka może rozwijać się bardzo szybko, a na skutek zwiększonej ilości wydzieliny dziecko miewa problemy z oddychaniem. Dlatego w większości przypadków zaleca się hospitalizację dziecka. W szpitalu niemowlę otrzyma antybiotyk i jeśli będzie to konieczne leki rozszerzające oskrzela. W przypadku dużej ilości wydzieliny pielęgniarki mają możliwość odessania jej specjalnym ssakiem. Nie jest to najprzyjemniejsza z czynności, ale szybko przynosi niemowlęciu ulgę i ułatwia oddychanie. Nawet podczas pobytu w szpitalu warto delikatnie oklepywać plecki dziecka dłonią złożoną w łódeczkę.

Rodzice pytają o zapalenie oskrzeli u dziecka

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u dzieci?

Objawy zapalenie oskrzeli mogą być różne i zależą od przyczyny zachorowania. Zazwyczaj pojawia się najpierw suchy, a następnie mokry kaszel. Dziecko odkrztusza wydzielinę, która zalega w jego drogach oddechowych. Zbyt duża ilość śluzu sprawia, że maluch część wydzieliny połyka, przez co pojawiają się bóle brzucha i wymioty. Chorobie najczęściej towarzyszy brak apetytu, ogóle osłabienie oraz gorączka.

Czy przy zapaleniu oskrzeli jest gorączka?

Gorączka przy zapaleniu oskrzeli występuje, jednak nie zawsze. Jeśli zauważymy kaszel i świszczący oddech u dziecka nawet przy braku gorączki powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza.

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u dziecka?

Powodem do niepokoju są trudności w odkrztuszaniu dużej ilości wydzieliny oraz męczący kaszel. Na chorobę wskazuje też świszczący oddech oraz duszności. Dziecko może wymiotować śluzem, być niespokojne i osłabione. Zazwyczaj nie ma apetytu.

Ile trwa zapalenie oskrzeli u niemowlaka?

Zapalenie oskrzeli u niemowląt może mieć charakter przewlekły lub ostry. W pierwszym chory wymaga dość długiego, nawet 3-tygodniowego leczenia. W drugim infekcja zaczyna się nagle i równie szybko kończy.

Źródła:
 • "Zapalenie oskrzeli u dzieci" Zbigniew Doniec, Mariusz Woźniak
 • "Jakie leki rozszerzające oskrzela można zastosować u dzieci z obturacją oskrzeli, ale bez ustalonego rozpoznania astmy oskrzelowej?" lek. Dorota Tukaj, Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej, Wojewódzkie Centrum Pediatrii w Istebnej

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka

Wrastający paznokieć u dziecka

Wrastające paznokcie to problem, który dotyka nie tylko ludzi dorosłych. Często z przypadłością tą borykają się także dzieci, również te całkiem małe, czyli niemowlęta. Zaniedbany problem może doprowadzić nawet to infekcji, warto...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci

Jeśli maluszek jest marudny, ma lekko podwyższoną temperaturę i popłakuje, gdy oddaje mocz to znak, że może cierpieć na zapalenie pęcherza. Jest to bakteryjna infekcja, która często pojawia się u...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Kiedy zrezygnować ze spaceru?

Trudno wyliczyć zalety spacerów: dotleniają organizm i podnoszą odporność. “W terenie” dziecko styka się z nieznanymi wirusami i bakteriami, które w małej dawce łatwiej poznać i zwalczyć niż w “skondensowanej”...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Kalendarz pylenia

Życie alergika nie jest łatwe. We znaki daje każdy rodzaj alergii, ale alergia na pyłki roślinne sprawia, że okres wiosenno-letni bywa prawdziwym utrapieniem. Na alergię tego typu cierpi coraz więcej...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Nerwica u dzieci: Objawy i leczenie

Przy szalonym tempie, w jakim żyje dzisiejszy świat, znerwicowane dziecko nie jest niestety rzadkością. Dlatego właśnie tak istotne jest, by rodzice byli wyczuleni na niepokojące objawy i śpieszyli z pomocą...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Przerost migdałków u dzieci

Przerost migdałków jest najczęściej spotykany u maluchów w wieku od 3 do 7 lat. Powody mogą być różne. Najczęstszymi z nich są stale powtarzające się infekcje bakteryjne i wirusowe górnych...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Świerzb u dzieci

Świerzb jest chorobą skóry. Jest to schorzenie silnie zakaźne, a największy odsetek zachorowań na świerzb odnotowuje się wśród ludzi przebywających w dużych skupiskach ludzkich, takich jak przedszkola, szkoły, akademiki. Z...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Dziecko ruchliwe czy nadpobudliwe?

Twoje dziecko wykazuje niespożytą energię, jest zawsze w ruchu, a Ty masz wrażenie, że jest w kilku miejscach na raz? Niepokoją Cię sygnały z przedszkola lub szkoły, że maluch nie...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Jak wzmocnić odporność u dzieci?

Małe dzieci wykazują znacznie mniejszą odporność niż nastolatki i osoby dorosłe. Układ odpornościowy kształtuje się przez pierwszych jedenaście lat życia, dlatego u maluchów nie jest on jeszcze w stanie w...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Co na męczący kaszel u dziecka?

Czym jest kaszel? Męczący kaszel u dziecka sprawia, że nie może ono spokojnie spać, przez co jest zmęczone i rozdrażnione. W rzeczywistości kaszel to gwałtowne wypchnięcie powietrza z dróg oddechowych...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Mononukleoza u dzieci: objawy i leczenie

Gdy przeziębienie ciągnie się w nieskończoność, maluch czuje się osłabiony, a kolejne badania nic nie wykazują w końcu ktoś zadaje pytanie: czy to aby nie mononukleoza? Sprawę rozstrzygnie badanie krwi...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general