Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny?

Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa.

Gdzie są organizowane zmówiny?

Zmówiny są oznaką akceptacji Panny Młodej i Pana Młodego przez przyszłych teściów i rodziców. Zwykle zmówiny odbywają się w domu przyszłej Panny Młodej. Przygotowuje ona wraz z rodzicami posiłek dla swojego przyszłego męża i jego rodziców.

Jak przebiegają zmówiny?

Przyszły Pan Młody przybywa wraz z rodzicami na zorganizowaną uroczystość. Jak zwyczaj przykazuje musi on pamiętać o przyniesieniu ze sobą: pierścionka zaręczynowego, pięknych bukietach kwiatowych dla przyszłej żony i przyszłej teściowej oraz butelce wódki lub dobrego szampana dla przyszłego teścia. Oficjalnie prosi on już rodziców Panny Młodej o zgodę na poślubienie ich córki. Gdy oni wyrażą zgodę klęka przed swoją wybranką i prosi ją o rękę. Jeżeli ona wyrazi zgodę wkłada jej na palec pierścionek zaręczynowy. Od tego momentu zaczyna się okres narzeczeństwa.

Gdy już oficjalne oświadczyny mają za sobą siadają do uroczystej kolacji. Na tej kolacji prowadzone są rozmowy dotyczące ślubu, wesela i przyszłości narzeczonych. Ustalane jest kiedy i gdzie odbędzie się ślub, w jakim lokalu odbędzie się wesele, na ile osób robione będzie przyjęcie i kto pokryje koszty tego wesela. Co dostanie w posagu od swoich rodziców Panna Młoda a co dostanie od swoich rodziców Pan Młody.

Tradycyjne palenie wiąchy na zmówinach.

W dawnych czasach w dniu zaręczyn okoliczni znajomi palili wiąchę (snopek słomy lub siana) przed domem w którym odbywały się zmówiny. Obowiązkiem każdego Pana Młodego było wyjście na dwór z butelką wódki ( lub z kilkoma butelkami) i wypicie chociaż kieliszka wódki z osobami palącymi tę wiąchę. W obecnych czasach ten obyczaj jest już rzadziej praktykowany i jeśli już to robi się go na wsiach. Nie ma się czemu dziwić. W końcu, skąd np. w Warszawie wziąć snopek słomy.

Zaręczyny, a oświadczyny.

Zastanawiasz się czym się różnią zaręczyny od oświadczyn?
Oświadczyny odbywają się wtedy gdy mężczyzna prosi kobietę o rękę. Wręcza jej pierścionek zaręczynowy i prosi by została jego żoną. Oświadczyny mogą być bardziej lub mniej oficjalne, ale najczęściej odbywają się tylko we dwoje.

Zaręczyny natomiast to bardziej oficjalne spotkanie, w którym oprócz narzeczonych najczęściej uczestniczą ich rodzice. W czasie zaręczyn często ustalane są kwestie związane z organizacją oraz finansowaniem przyjęcia weselnego.

Zaręczynowy pierścionek

Najczęściej wręczany już w czasie oświadczyn, ale czasem dopiero podczas zaręczyn.
Nie ważne kiedy wręczany, musi być wyjątkowy.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów pierścionków zaręczynowych.
Kliknij tutaj po więcej inspiracji.

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo