Zasiłek macierzyński od sierpnia 2022. Nowe rozwiązania z korzyścią dla rodziców

Do sierpnia 2022 rząd miał czas na wdrożenie ważnych zmian w zasiłkach macierzyńskich 2022. Nowe przepisy to następstwo wprowadzonych przez Unię Europejską specjalnych dyrektyw, których celem jest wsparcie rodziców w zachowaniu równowagi między życiem rodzinnym a zawodowym. Wśród szeregu nowych rozwiązań szczególnie korzystnie prezentuje się wzrost wysokości zasiłku macierzyńskiego. Przyszłe mamy będą mogły liczyć na nieco więcej pieniędzy po narodzinach dziecka. Zasiłek macierzyński od sierpnia 2022 miał wyglądać inaczej, ale nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie. Kiedy jest na to szansa?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Od 2 sierpnia obowiązuje najnowsza nowelizacja Kodeksu Pracy.
  • Według nowych przepisów zwiększona zostanie wysokość zasiłku macierzyńskiego.
  • Do wyboru są dwie opcje: pierwsza - 100% podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres urlopu macierzyńskiego, a po jego zakończeniu - 70% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego, a z kolei druga możliwość zakłada wypłacanie przez cały okres trwania urlopu zarówno macierzyńskiego, jak i rodzicielskiego 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.

Zasiłek macierzyński od sierpnia 2022

Jedną z najważniejszych planowanych na sierpień 2022 zmian w Kodeksie Pracy ma być wprowadzenie korzystniejszych zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego. Wszystko za sprawą przyjętych przez Unię Europejską specjalnych przepisów, do wdrożenia których zobligowana jest również Polska. Głównym celem unijnych dyrektyw jest zapewnienie rodzicom bardziej elastycznych i dostosowanych do potrzeb warunków pracy. Dzięki nowym rozwiązaniom osobom wychowującym dzieci ma być łatwiej łączyć obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym. Dużo prościej ma być również dzielić opiekę nad dzieckiem między rodzicami, co ma pomóc wyrównać możliwości kobiet na rynku pracy.

Zmiany w zasiłkach macierzyńskich od sierpnia 2022 miały dotyczyć przede wszystkim jego wysokości. Po modyfikacjach przyszli rodzice będą mogli liczyć na wyższe comiesięczne świadczenie. To spora korzyść dla wszystkich spodziewających się dziecka lub planujących powiększenie rodziny, zwłaszcza teraz, gdy z dnia na dzień rosną koszty życia. Niestety Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie zakończyło na czas wszystkich niezbędnych procedur legislacyjnych i nowe prawo jeszcze nie obowiązuje. Kiedy zatem wspomniane rozwiązania wejdą w życie? Na razie termin nie jest znany i trudno go przewidzieć, mimo że zgodnie z unijnymi przepisami powinniśmy to zrobić najpóźniej do 2 sierpnia.

Zobacz: 5 dni opieki na dziecko. Poważne zmiany w urlopach od sierpnia 2022! Skorzystają nie tylko rodzice

Zasiłek macierzyński 2022 – zmiany planowane od sierpnia jeszcze nie weszły w życie

Dotychczas kobiety, które urodziły dziecko i rozpoczęły urlop macierzyński, a następnie urlop rodzicielski, mogły wybrać, w jakiej wysokości chcą mieć wypłacany zasiłek. Dwie możliwe opcje wyglądały następująco:

  • 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego oraz podczas pierwszych 6 tygodni urlopu rodzicielskiego. Po tym czasie kwota zasiłku ulegała obniżeniu i w pozostałych tygodniach wynosiła już tylko 60% podstawy wymiaru zasiłku.
  • 80% podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przez cały okres przebywania na urlopie – macierzyńskim i rodzicielskim.

Po wdrożeniu zmian powszechne do tej pory rozwiązanie ma przestać obowiązywać w takiej formie. Unijne przepisy zobowiązywały polski rząd do wprowadzenia nowelizacji w Kodeksie Pracy. Po zmianach nadal do wyboru będą dwa warianty pobierania zasiłku, ale już znacznie korzystniejsze finansowo.

  • W pierwszej opcji zasiłek macierzyński można pobierać w pełnej kwocie – 100% podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres urlopu macierzyńskiego, a po jego zakończeniu – 70% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.
  • Druga możliwość zakłada wypłacanie przez cały okres trwania urlopu zarówno macierzyńskiego, jak i rodzicielskiego 81,5% podstawy wymiaru zasiłku. Aby wybrać tę opcję, kobieta będzie musiała w ciągu 21 dni od porodu złożyć wniosek o wypłacenie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

Warto podkreślić, że w myśl nowych przepisów przy wyborze drugiego wariantu w czasie 9-tygodniowej części tego urlopu przeznaczonej dla ojca (urlop ojcowski) świadczenie zmniejszy się do 70% podstawy wymiaru zasiłku.

W przypadku niewykorzystania urlopu rodzicielskiego w pierwszym roku życia dziecka, można to zrobić później. Wówczas wysokość zasiłku będzie jednak wynosiła do 70% podstawy wymiaru świadczenia. Prawo do takiego rozwiązania będzie miał również ojciec.

Co ważne, zasiłek macierzyński nie jest świadczeniem powszechnym i nie przysługuje wszystkim. Zgodnie z przepisami mają do niego prawo wyłącznie osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym, czyli:

  • pracownicy,
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby, które wykonują pracę nakładczą,
  • osoby, które pracują na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług oraz osobom, które z nimi współpracują, a także osobom świadczącym pracę na podstawie umowy uaktywniającej,
  • osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność, i osobom, które z nimi współpracują,
  • osoby, które pracują odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • osoby, które odbywają służbę zastępczą,
  • duchowni.

Sprawdź: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2022. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Urlop macierzyński od sierpnia 2022

Jednym z kluczowych założeń unijnej dyrektywy było również wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Dotychczas wynosił on:

  • 32 tygodnie – po urodzeniu jednego dziecka,
  • 34 tygodnie – po urodzeniu więcej niż jednego dziecka.

Proponowane zmiany zakładały wydłużenie tego okresu do 41 tygodni (lub 43 tygodni w przypadku więcej niż jednego dziecka). Projekt zakładał jednak, że co najmniej 9 tygodni z tej puli miałoby przysługiwać ojcu i nie byłoby możliwości przekazania go na rzecz matki. Wszystko wskazuje jednak na to, że Polska nie wprowadzi takich zmian w najbliższym czasie, mimo że mieliśmy na to czas do 2 sierpnia 2022.

Zobacz: Dodatek węglowy – dla kogo 3000 zł? Senat proponuje korzystne zmiany w ustawie

Rodzice pytają o zmiany w zasiłku macierzyńskim 2022

Macierzyński zmiany 2022 – jakie?

Zmiany w macierzyńskim od sierpnia 2022 zakładają zwiększenie jego wysokości. Do wyboru są dwie możliwości: 100% podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres urlopu macierzyńskiego, a po jego zakończeniu – 70% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego, a druga możliwość zakłada wypłacanie przez cały okres trwania urlopu zarówno macierzyńskiego, jak i rodzicielskiego 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.

Dodaj komentarz

Mama, Finanse

Pieniądze na urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy i pieniądze? Urlop wychowawczy pozwala w pełni poświęcić czas dziecku, jednak wielu rodziców zastanawia się, czy na wychowawczym dostaje się jakieś pieniądze. Oto kilka faktów, które warto znać,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general