Specjalny zasiłek opiekuńczy przedłużony do 11.04.2020. Mimo obietnic – nadal tylko dla dzieci do 8 r.ż.

Zgodnie z zapowiedziami z minionego tygodnia rząd poinformował dziś o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 11.04.2020 r., tj. na czas, na jaki są zamknięte placówki edukacyjne. Wbrew informacjom podawanym wcześniej m.in. przez minister rozwoju, nie zdecydowano się objąć świadczeniem także rodziców dzieci, które ukończyły 8 rok życia.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy rodzice mogą wziąć do 11.04.2020 r.
 • Zasiłek nie należy się rodzicom dzieci, które ukończyły już 8 lat.
 • Świadczenie otrzyma tylko jeden z rodziców dziecka pod warunkiem, że opłacał składki ZUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko przedłużony!

Podczas dzisiejszej (24.03.2020) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko zostaje przedłużony o dwa tygodnie, tj. do 11.04.2020 r. Możliwość wprowadzenia zmian zapowiadano już 18.03.2020, jednak dopiero dziś zostały one potwierdzone. Do świadczenia mają prawo rodzice dzieci, które nie ukończyły 8 lat oraz, którzy odprowadzają składki chorobowe do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłku nie otrzymają więc m.in. osoby zatrudnione na umowę o dzieło.

Zasiłek opiekuńczy tylko dla rodziców dzieci do 12 roku życia? Jednak nie!

Jeszcze 12 marca 2020 minister rozwoju Jadwiga Emilewicz informowała, że zasiłkiem opiekuńczym zostaną objęci również rodzice dzieci powyżej 8. roku życia. Zapisy te miały być zaprezentowane w minionym tygodniu. Tak się jednak nie stało. Również na dzisiejszej konferencji prasowej Premiera RP nie informowano o zmianie kryterium dotyczącego wieku dziecka. Zmianie nie ulegają także inne kwestie:

 • zasiłek przyznawany jest tylko jednemu z rodziców, gdy drugi rodzic nie ma możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem w czasie epidemii koronawirusa;
 • dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do standardowych 60 dni przysługujących rodzicom;
 • by otrzymać zasiłek należy złożyć u pracodawcy bądź w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych specjalny formularz dostępny na stronie internetowej ZUS.

Niestety konferencja premiera nie zawierała żadnych konkretów. Dlatego też pozostaje nam czekać na projekt specustawy, która wszystkie te zapowiedzi wdroży w życie.

Dowiedz się: Gdzie i do kiedy złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Na stronie rządu pojawiły się szczegóły dotyczące obostrzeń i przedłużenia rozporządzeń dotyczących ograniczenia kontaktów. Niestety, na tę chwilę w artykule nie ma informacji na temat zwolnienia na dziecko:

Sprawdź:

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Specjalny zasiłek opiekuńczy przedłużony do 11.04.2020. Mimo obietnic – nadal tylko dla dzieci do 8 r.ż.

 1. A czemu nauczyciele mają dostawać 100 procent wynagrodzenia skoro teraz my jako rodzice mamy wykonywać nauczanie mało kto z nas jest do tego w pełni przygotowany… Teraz rodzice którzy nauczają swoje dzieci powinni dostawać dopłaty a nie nauczycie… Już nie mówiąc o tym że nie każdy ma dostęp do laptopów tabletów co z rodzinami które a kilkoro dzieci mają tylko jedno urządzenie jak oni niby mają dawać sobie ze wszystkim radę

  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo