Zdalne nauczanie w szkołach przygranicznych? Rodzice mogą odetchnąć z ulgą. Jest decyzja ministra Czarnka

Rośnie napięcie na granicy polsko-białoruskiej. W związku z zaostrzającą się sytuacją wzmożone środki bezpieczeństwa wprowadza nie tylko MON i MSWiA, ale także resort edukacji. Minister Czarnek podpisał właśnie rozporządzenie, które zezwala tymczasowo wprowadzić nauczanie zdalne w szkołach przygranicznych. Dyrektorowie placówek znajdujących się w tym rejonach będą mogli samodzielnie podjąć decyzję o przejściu na naukę online, w razie stwierdzenia takiej konieczności. 

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej minister edukacji Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie umożliwiające tymczasowe przejście na nauczanie zdalne w szkołach przygranicznych.
 • Ostateczna decyzja o przejściu na tryb zdalny ma należeć do dyrektora danej placówki, który może wydać takie zarządzenie, np. na wniosek zaniepokojonych rodziców.
 • Podjęte kroki wynikają bezpośrednio z napiętej sytuacji przygranicznej, a nie są spowodowane pandemią Covid-19.
 • Powiaty objęte rozporządzeniem: augustowski, bialski, białostocki, hajnowski,ł osicki, sejneński, siemiatycki, sokólski i włodawski.

Zdalne nauczanie w szkołach przygranicznych. Minister Czarnek podpisał rozporządzenie

Z dnia na dzień sytuacja na granicy polsko-białoruskiej staje się coraz poważniejsza. Codziennie docierają do nas dramatyczne obrazy oraz kolejne informacje o niebezpiecznych zdarzeniach. Kilka dni temu media obiegła wiadomość o dużej grupie migrantów, która zmierza w kierunku Polski w eskorcie białoruskich żołnierzy. W rejony przygraniczne natychmiast skierowano dodatkowe służby, które uniemożliwiły sforsowanie granicy. Według doniesień MON oraz MSWiA sytuacja jest teraz względnie spokojna, ale wciąż  bardzo trudna, dlatego wojsko na bieżąco monitoruje sytuację. Migranci nie mogą bowiem zawrócić, ponieważ są pilnowani przez uzbrojonych białoruskich mundurowych. 

Pogłębiający się kryzys na granicy wywołał także reakcję ministerstwa edukacji. Szef resortu podjął decyzję o częściowym przejściu na nauczanie zdalne w szkołach przygranicznych. Podczas konferencji prasowej poinformował, że rozwiązanie ma charakter tymczasowy i jest podyktowany chęcią zagwarantowania dzieciom bezpieczeństwa, a rodzicom spokoju. 

W związku z sytuacją, która ma miejsce na granicy z Białorusią, za chwilkę przekażemy kuratorom oświaty i dyrektorom szkół w powiatach, które graniczą z Białorusią, wytyczne dotyczące możliwości podejmowania przez dyrektorów szkół o przejściu na naukę zdalną.Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek

Zobacz: Kiedy zdalne nauczanie w 2021? Rok temu zamknięto szkoły przy dwa razy mniejszej liczbie zakażeń

Nauka zdalna w szkołach na granicy. Decyzja odpowiedzią na apele rodziców

Rozporządzenie umożliwiające przejście na nauczanie zdalne w szkołach znajdujących się w powiatach przygranicznych zostało już podpisane przez ministra Czarnka. Z treści dokumentu wynika, że rozwiązanie będzie obowiązywało póki co do 30 listopada. Ponadto ostateczną decyzję o zmianie trybu nauczania na zdalny podejmie dyrektor placówki, np. na wniosek rodziców lub jeśli sam stwierdzi, że wystąpiła taka konieczność.

Przemysław Czarnek tłumaczy, że podjęte środki ostrożności nie są spowodowane sytuacją epidemiczną, ale podyktowane zostały ciężką sytuacją na granicy. Nauczanie zdalne w szkołach przygranicznych ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo dzieciom, ale także uspokoić rodziców i pozbawić ich stresu.

Nad samą granicą, zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie tych dramatycznych wydarzeń […] niepokój jest wśród rodziców i uczniów. Proszę się wczuć w sytuację rodziców, których szkoły są oddalone kilometr, dwa, czy pięć od tych wydarzeń, które mają tam miejsce. Mogą czuć poczucie zagrożenia, chociażby obserwując to, co jest w telewizji. I dlatego dajemy możliwość, a nie oblig. Jeśli rodzice będą wnioskowali do dyrektora, to dyrektor będzie mógł w tych nadzwyczajnych sytuacjach podjąć taką decyzjęPrzemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki

Powiaty, których dotyczy rozporządzenie o nauce zdalnej:

 • augustowski,
 • bialski,
 • białostocki,
 • hajnowski,
 • łosicki,
 • sejneński,
 • siemiatycki,
 • sokólski
 • włodawski.

Zobacz też: Bon energetyczny już wkrótce! Rząd będzie dopłacał do prądu, gazu i paliwa.
Zobacz też: Szczepienie pięciolatków przeciwko koronawirusowi już wkrótce? 

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo