Wróżka Zębuszka: Kiedy przychodzi? Co przynosi? Gdzie mieszka Zębowa Wróżka?

Prawdopodobnie każdy rodzic małego dziecka słyszał lub niebawem usłyszy o tajemniczej wróżce, która kolekcjonuje mleczne zęby, a co więcej płaci za każdego zostawionego pod poduszką mleczaka, prawdziwą gotówką. Kim jest wróżka zębuszka? Po co jej te wszystkie zęby? Co z nimi robi, gdzie je składa i od czego zależy stawka za pozostawionego zęba? Zapewne większość dzieci, ale również sporo dorosłych zadaje sobie te pytania, zwłaszcza wtedy, kiedy pierwsze mleczaki zaczynają chwiać się w posadach. Aby nieco ułatwić nieświadomym jeszcze rodzicom pierwsze spotkanie z zębową wróżką, przygotowaliśmy compendium wiedzy na jej temat.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zębowa wróżka to magiczna postać, która kolekcjonuje mleczaki.
  • Zębowa wróżka mieszka tam, gdzie wszystkie inne magiczne stworzenia.
  • Wróżka Zębuszka wygląda tak, jak dziecko chce, aby wyglądała, w swojej pracy ceni sobie dopasowanie do oczekiwań "klienta".
  • Zębuszka pojawia się w nocy, kiedy dziecko zostawi wypadnięty ząb pod poduszką, tam też zostawia dla niego mały upominek.
  • Zębuszka nie ma ustalonego cennika zębów. Upominek, który zostawia, jest przede wszystkim po to, żeby dziecko wiedziało, że była i że bardzo docenia, jak dzielnie rozstało się ze swoim zębem.
  • Wróżka nie rozlicza się ze skarbówką, dlatego woli, aby upominki, które zostawia za zęby traktować jako darowiznę, nie jak zapłatę.
  • Wróżka Zębuszka to symbol magii, którą dzieci kochają i której potrzebują i tak właśnie najlepiej traktować jej wizyty i jej podarunki.

Kiedy przychodzi zębowa wróżka?

Aby zrozumieć, kim jest zębowa wróżka, musimy przede wszystkim otworzyć umysł i pozwolić sobie na powrót do dzieciństwa, musimy wejść w świat dziecięcej fantazji. Wróżka Zębuszka, podobnie jak elfy, krasnoludki, gremliny i inne bajkowe stworzenia, jest postacią magiczną, posiadającą niezwykłe moce. Potrafi przenikać przez ściany. Wszystko wie, wszystko widzi i jak większość magicznych stworzeń raczej nie kwapi się do obcowania z ludźmi, dlatego najczęściej swoją pracę wykonuje pod osłoną nocy. Kiedy dzieci idą spać, wszystkie krasnoludki, elfy, a także wróżki ruszają do pracy. Zatem, kiedy przychodzi wróżka Zębuszka? Kiedy dziecku wypada mleczny ząb i maluch schowa go pod poduszkę, wtedy może spodziewać się, że w nocy odwiedzi go zębowa wróżka, która zabierze ząb, a w zamian pozostawi nagrodę, najczęściej w postaci pieniążka.

Gdzie mieszka wróżka Zębuszka?

Niezwykłe bajkowe stworzenia uwielbiają dzieci, oczywiście ze wzajemnością. Kochają je za niewinność, za szczere i otwarte serce i umysł, który sięga ponad to, co widzialne i namacalne. Dziecięca wyobraźnia jest domem wszystkich magicznych stworzeń, jest oazą, gdzie powstają najpiękniejsze historie, gdzie może wydarzyć się dosłownie wszystko. Dzieci często zadają pytanie, gdzie mieszka wróżka Zębuszka? Odpowiedź jest prosta, zębowa wróżka mieszka tam, gdzie wszystkie inne magiczne postaci, w magicznym lesie, w magicznym domku, w magicznym ogrodzie — tak naprawdę wróżka Zębuszka każdego dziecka może mieszkać gdzie indziej, wszystko zależy od dziecka i tego, jak podpowiada mu jego fantazja. Jeżeli jako rodzice nie potrafimy odpowiedzieć na to trudne pytanie, warto poprosić dziecko, żeby opowiedziało nam jak według niego wygląda domek wróżki Zębuszki. To, co usłyszymy, może nas bardzo zainspirować i zachwycić — z pewnością nasze dzieci mają niesamowitą wizję mieszkania tej bajkowej postaci.

Dowiedz się: Kiedy wypadają mleczaki?

Jak wygląda prawdziwa wróżka Zębuszka?

Wygląd wróżki Zębuszki to kolejna kwestia, z którą może przyjść nam się zmierzyć. Czy wróżka ma różową sukienkę, czy może niebieską? Czy ma falbanki, tiul czy może jest atłasowa? Być może wróżka Zębuszka nosi spodnie lub kombinezon, lub woli zakładać spódnice i bluzeczkę. To jak wygląda wróżka Zębuszka podobnie jak to gdzie mieszka zależy przede wszystkim od naszego dziecka. Wróżki lubią dopasowywać się do upodobań swoich podopiecznych. Jeżeli mała Ola najbardziej lubi wróżki w różowych tiulowych sukienkach, zębuszka właśnie tak stroi się, kiedy Oli wypada kolejny mleczak i trzeba go od niej odebrać. Z kolei, kiedy wróżka wybiera się do Karola, najczęściej zakłada czerwone spodnie i żółtą bluzeczkę. Karol uwielbia Zygzaka McQueena i jest przekonany, że wróżka też, dlatego musi nosić strój, który to uwielbienie odpowiednio sygnalizuje. Zębowa wróżka to bardzo mądra i sprytna istota lubi się przebierać i sprawiać przyjemność dzieciom, dlatego każde dziecko może liczyć, że wróżka wygląda dokładnie tak, jak ono by tego chciało.

Poznaj: Kolejność wychodzenia zębów

Co wróżka Zębuszka robi z zębami?

Po co komu zużyte mleczaki i co wróżka Zębuszka robi z zębami, które zabiera od dzieci? Na to pytanie zapewne każdy chciałby poznać odpowiedź. Prawda jest taka, że zębowa wróżka jest nie tylko wróżką, ale także kolekcjonerką. Uwielbia zbierać zęby mleczne, każdy z nich dokładnie bada, mierzy, waży i prowadzi swoje małe archiwum. Czasami wróżka odkrywa bardzo ciekawe rzeczy, na przykład, że ząbek popsuł się, ponieważ dziecko jadło za dużo słodyczy, lub niedokładnie go myło. Wtedy, wróżka nocą wraca do właściciela tego ząbka i na uszko szepcze mu, żeby lepiej mył zęby albo żeby jadł mniej czekolady. Tę samą wiadomość przekazuje też na ucho rodzicom, w razie, gdyby dziecko zapominało. W razie potrzeby, mama i tata przypominają mu, aby dbał o ząbki – w końcu kto może lepiej znać się na zębach, jak nie wróżka Zębuszka?

Sprawdź: Jakie kategorie obowiązują w grze “Państwa Miasta”?

Co przynosi wróżka Zębuszka?

Według tradycji, wróżka Zębuszka w zamian za ząbka, który dziecko zostawia dla niej pod poduszką, przynosi mu pieniążek. To taka pożegnalna nagroda, za to, że maluch dzielnie poradził sobie z wypadnięciem zęba. Nie można jednoznacznie określić ile przynosi za zęba wróżka Zębuszka. Zwykle za pierwszy wypadnięty ząbek, wróżka przygotowuje nieco bardziej hojny prezent, kolejne są już bardziej symboliczne. Zębuszka doskonale wie, że dla dziecka liczy się sam fakt, że odwiedziła go wróżka, że pomyślała o nim i że jego ząbek był dla niej coś wart. To jakie kwoty pojawiają się pod poduszką, wcale nie jest tak istotne. Czasami, kiedy Zębuszka zapomina wybrać gotówkę z bankomatu, zostawia pod poduszką inny upominek, małą słodkość, pluszowego misia, czy też bilety do kina. Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy to dobrze, że dzieciom płaci się za wypadające zęby? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto zastanowić się, czy chodzi właśnie o zapłatę za zęby, czy może sens leży zupełnie gdzie indziej? Dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, którym wypadają pierwsze zęby pojawienie się wróżki Zębuszki jest niezwykłą przygodą, spotkaniem ze światem magii, nieco porównywalnym do przyjścia Mikołaja lub gwiazdki zostawiającej prezenty w Święta. Sam fakt pośredniego obcowania z magicznym stworzeniem to, że wróżka przychodzi do pokoju dziecka, że wie, kiedy ma to zrobić, wie gdzie szukać ząbka, jest dla malucha czymś niezwykłym. Takie małe spotkania z magią pomagają pobudzać fantazję, podtrzymują w dziecku wiarę w to, co niewidzialne, pozwalają cieszyć się z tych niezwykłych małych rzeczy. Nie ma więc potrzeby doszukiwania się w całym procederze niewychowawczych aspektów, pod warunkiem, że sami do tego nie doprowadzimy.

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Wróżka Zębuszka: Kiedy przychodzi? Co przynosi? Gdzie mieszka Zębowa Wróżka?

  1. PIĘKNIE OPISANE 😀

    • Super artykul

      Pierścionki zaręczynowe

      Pierścionek zaręczynowy

      Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

      Czytaj dalej →
      Planowanie ślubu oraz wesela

      Sala weselna

      Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo