Żel położniczy: poznaj kilka powodów, dla których warto zainteresować się nim przed porodem!

Ciągle szuka się środków i sposobów, dzięki którym można złagodzić ból przyszłej mamy podczas porodu naturalnego. Jednym z najbardziej nowatorskich sposobów, a zarazem metodą, która coraz bardziej zyskuje na popularności, jest stosowanie żelu położniczego w trakcie porodu. Żel ten ma na celu łagodzenie bólu ciężarnej, ale przede wszystkim, według producentów, przyspiesza akcję porodową. Czy spełnia on swoje zadanie? W jaki sposób dochodzi do łagodzenia bólu? Czy jest to preparat ogólnodostępny i jaka jest jego cena? Odpowiedź na te pytania znajdą Państwo poniżej.

Jakie właściwości ma żel położniczy?

Żel położniczy stosuje się celu ułatwienia przyszłym matkom porodu siłami natury. Poprzez aplikację tego preparatu do dróg rodnych kobiety, zmniejsza się tarcie podczas wypychania dziecka, dzięki czemu skracany jest czas porodu. Według przeprowadzonych badań czas trwania akcji porodowej u kobiet, które zastosowały żel położniczy skrócony jest nawet o 30%. Jedną z właściwości żelu położniczego jest nadanie poślizgu pochwie, wobec czego dziecku dużo łatwiej wydostać się „na zewnątrz”, a poza tym zmniejsza się ryzyko otarcia główki bobasa przez drogi rodne matki.

Bardzo ważną właściwością żelu położniczego jest to, iż wykonany jest z hipoalergicznych preparatów, które nie wchłaniają się do organizmu kobiety. Preparat ten jest całkowicie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka.

Oprócz nadania poślizgu pochwie oraz zmniejszeniu tarcia, według producentów żele położnicze zapobiegają pęknięciu krocza podczas porodu naturalnego. Oprócz tego, że żele tego typu mają za zadanie skrócić akcję porodową, wpływają również pozytywnie na etap powstawania rozwarcia. Badania potwierdzają, iż zastosowanie żelu położniczego po pierwszych skurczach zwiastujących poród, skraca proces powstawania rozwarcia szyjki macicy.

Żel położniczy: opinie

Żele położnicze, pomimo, że są dość nowym produktem na rynku, bardzo szybko zyskują na popularności. W ostatnich latach liczba firm, które produkują tego rodzaju preparaty bardzo się zwiększyła – dostępne są żele marki Gynotal, Natalis czy Dianatal. Wszystkie te środki charakteryzują się podobnym składem i mają to samo zadanie. Jakimi opiniami cieszą się wśród kobiet, które je zastosowały? Czy rzeczywiście żel położniczy łagodzi ból podczas porodu naturalnego?

Jak się okazuje, opinie kobiet, które zastosowały tego rodzaju preparat nie są tak optymistyczne, jak statystyki przekazywane przez producentów. Niektóre z Pań, które użyły żelu położniczego podczas kolejnego porodu twierdzą, że nie poczuły żadnej różnicy, a część z nich wręcz twierdzi, że drugi czy trzeci poród, podczas którego zastosowały ten środek był dużo bardziej bolesny i dłuższy. Można znaleźć również wypowiedzi kobiet, które miały zamiar zastosować żel położniczy, ale w ferworze akcji porodowej zapomniały powiedzieć lekarzowi o tym, by zaaplikował im ten preparat.

Nie wszystkie opinie są negatywne, część z Pań twierdzi, że żel ułatwił im poród oraz częściowo łagodził ból.  Na podstawie opinii nie da się więc stwierdzić, czy tego rodzaju preparat jest wart swojej ceny i czy rzeczywiście pomaga kobietom podczas porodu. Decyzja o zakupie żelu położniczego jest zależna wyłącznie od przyszłych matek i to one powinny zdecydować, czy chcą przeznaczyć kilkaset złotych na ten środek czy na przykład na wyprawkę dla dziecka.

Zobacz też:

Żel położniczy: cena

Żele położnicze na rynku polskim funkcjonują od niedawna i nie należą do środków podstawowej opieki lekarskiej podczas ciąży oraz w trakcie rozwiązania. Ze względu na to, że ich użycie jest dobrowolne, preparaty nie znajdują się na liście leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Cena żelu położniczego zależna jest od oferty apteki i okazuje się, iż rozstrzał cenowy jest bardzo duży. Ten znieczulający preparat można kupić za kwotę od 160 do nawet 400 złotych! Dla kobiet, które wahają się, czy użyć tego środka, cena czasem jest za wysoka i stanowi argument, przez który rezygnują z zakupu żelu położniczego.

Gdzie kupić żel położniczy?

Ze względu na to, iż żele położnicze są nowością, nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i przyszłe mamy, które chciałyby go zastosować muszą zaopatrzyć się w ten preparat same. Żele położnicze dostępne są w aptekach, jednakże może zdarzyć się, że nie każda apteka posiada go w asortymencie, dlatego, jeżeli planuje się zakup tego środka należy zrobić rozeznanie na długo przed porodem. Co ciekawe, w niektórych szpitalach można zakupić żele położnicze, w związku z tym, jeżeli przyszła mama chce go użyć podczas porodu, powinna również zapytać lekarza czy w danym szpitalu ten preparat jest dostępny.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo