Zgaga w ciąży? Sprawdź, co pomaga na zgagę!

Ciąża to stan błogosławiony. Wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, kiedy to ciężarna promieniuje szczęściem i bije od niej wewnętrzny blask, rosnący z każdym gramem rozwijającego się pod jej sercem życia. Ile razy to słyszałaś? Ze sto! Uważasz, że to bzdura? Ja też 🙂 To znaczy generalnie mogę się zgodzić, a i owszem – pomijając zgagę w ciąży, mdłości, bolące plecy, rosnący brzuch, spuchnięte stopy, konieczność wizyty w łazience co 5 minut i posapywanie przy najmniejszym wysiłku niczym hipopotam. Masz podobnie? Przybij piątkę, dziewczyno! Ale oczywiście wierzymy, że są kobiety, dla których ciąża to stan błogosławiony. Znamy takie i serdecznie im zazdrościmy 🙂 Zgaga w ciąży to jeden z dark side’ów 9 miesięcy. Jak sobie z nim poradzić?

Refluks w ciąży. Co to jest zgaga?

Zgaga w ciąży to uczucie pieczenia w przełyku, w okolicy mostka, kwaśny posmak w ustach, a także uczucie kwasu w gardle. Może temu towarzyszyć uporczywe odbijanie, a niekiedy nawet wymioty. Możliwe, że odczuwasz zgagę pierwszy raz właśnie w ciąży. Zazwyczaj zgaga pojawia się:

  • po zjedzeniu ciężkostrawnych lub ostrych potraw,
  • u osób stosujących używki,
  • znacznie częściej u osób z nadwagą, niż tych o normalnej wadze ciała.

Niestety, zgaga często towarzyszy również kobietom spodziewającym się dziecka. Nadkwasota w ciąży może pojawiać się zarówno na jej początku, jak i na końcu – w zasadzie w każdym trymestrze. Zgaga we wczesnej ciąży może być związana z nadmierną produkcją hormonów. Natomiast zgaga pod koniec ciąży najczęściej jest wywoływana przez rosnącą macicę, która uciska żołądek i sprawia, że soki żołądkowe podchodzą do góry. Właśnie dlatego problemy żołądkowe w ciąży mogą się pojawiać na każdym jej etapie, niezależnie od trwającego trymestru. Takie to uroki tych 9 miesięcy 🙂

Przyczyny zgagi w ciąży

Przyczyna zgagi w ciąży? Przede wszystkim hormony – podwyższony poziom progesteronu sprawia, że zwieracz przełyku jest rozluźniony. To on oddziela przełyk od żołądka i w takim stanie często nie potrafi utrzymać soków trawiennych. Przepuszcza je wyżej, aż do gardła.

Na zgagę w ciąży wpływa również powiększający się brzuch i rosnąca macica, która uciska wewnętrzne organy, również żołądek, tak, że jego zawartość się cofa. Jedną z przyczyn pojawienia się refluksu w ciąży może być nadmiar kilogramów, jeśli przez kilka ostatnich miesięcy zbyt dużo przytyłyśmy.

Cofaniu się soków trawiennych sprzyjają również tłuste i pikantne potrawy, słodycze, napoje gazowane, cebula i cytrusy. Masz z tym problem? Lepiej unikaj wymienionych produktów w diecie. Od czego jest zgaga? Również od używek, czyli kawy, papierosów i alkoholu, ale oczywiście w ciąży omijamy je szerokim łukiem, więc w tej chwili nie dotyczą akurat Ciebie.

Sposoby na zgagę w ciąży

Co na zgagę? Przede wszystkim domowe sposoby. W czasie ciąży lepiej szerokim łukiem omijać aptekę i wszystkie środki lecznicze, jeśli nie są nam bezwzględnie konieczne i przepisane przez lekarza. Refluks, choć może być dolegliwością uciążliwą, nie stanowi żadnego zagrożenia dla mamy, ani dla malucha. Trzeba więc traktować go raczej jako skazę na krajobrazie, chwilową niedogodność i nauczyć się z nim żyć przez te kilka miesięcy. Później będziesz miała co opowiadać, kiedy koleżanki będą wspominały ciążowe zachcianki i inne kłopoty.

1. Mleko na zgagę

Wielu ciężarnym na zgagę pomaga wypicie szklanki świeżego mleka, kefiru lub maślanki. Wystarczy pół szklanki, aby złagodzić palenie w przełyku i inne uciążliwe objawy zgagi w ciąży. Oczywiście, nie pomoże ona w 100% wszystkim ciężarnym, ale nie szkodzi spróbować – zarówno z zimnym, jak i ciepłym mlekiem. Pamiętaj, że ciepłe mleko pomaga również na problemy z zaśnięciem. Jeśli martwisz się o malucha, boisz się porodu, masz na głowie inne sprawy, wypij ciepłe mleko przed snem, a zasypianie będzie łatwiejsze.

2. Imbir na zgagę

Domowe sposoby na zgagę? Imbir! Ma wiele cudownych właściwości i m.in. pomaga na zgagę w ciąży. Możesz żuć kawałek imbiru, ale zdecydowanie smaczniejszy będzie w gorącej herbacie lub w potrawach azjatyckich, o ile je lubisz. W tych ostatnich pamiętaj jednak, aby w towarzystwie imbiru nie pojawiło się chili – ostre przyprawy sprzyjają zgadze.

3. Migdały na zgagę

Żucie prażonych migdałów jest kolejnym domowym, naturalnym sposobem na zgagę w ciąży. Nie jest to zbyt popularny sposób, ale całkowicie nieszkodliwy, a wręcz pożądany. Migdały mają szereg właściwości odżywczych. Małą garść różnego rodzaju orzechów powinna jeść codziennie każda ciężarna, aby dostarczyć swojemu organizmowi szereg witamin i zdrowych tłuszczy. Migdały na zgagę? Mówimy im stanowcze tak!

4. Mięta na zgagę

Mięta jest często stosowana na problemy z trawieniem, czy ból brzucha. Zapominamy jednak o tym, że wspomaga wydzielanie soków żołądkowych, w związku z czym może zaostrzyć problem z refluksem w ciąży. Zdecydowanie wykreśl jej ze swojej listy domowych sposobów na zgagę w ciąży!

5. Kleik z siemienia lnianego na zgagę

Na zgagę polecany jest natomiast kleik z siemienia lnianego. Może tego nie wiesz, ale siemię lniane to kolejny superfoods – ma mnóstwo cennych składników odżywczych. Pamiętaj, że koniecznie trzeba go mielić w domu samodzielnie. Zmielony zalej wrzącą wodą i wypij gdy zgęstnieje. Siemię najlepiej pić godzinę po posiłku lub dwie godziny przed snem.

Sprawdź: Czy można pić wodę gazowaną w ciąży?

6. Woda z miodem i octem jabłkowym na zgagę

Naturalne sposoby na zgagę? Ocet i miód! Ocet jabłkowy to świetny sposób na odchudzanie, na problemy z żołądkiem i na trawienie. Wiele kobiet pije codziennie rano szklankę wody z łyżką octu jabłkowego, aby zachować figurę i zdrowie. Dzięki temu, że działa łagodząco na żołądek i zapobiega jego skurczom, jest też polecany ciężarnym zmagającym się z refluksem.

Że miód to samo dobro też nie musimy Cię przekonywać. Wypijaj szklankę wody z taką kombinacją, a na pewno poczujesz się lepiej. Kiedy? Od razu, kiedy tylko poczujesz pieczenie w przełyku. Miód możesz stosować też uprzedzając pierwsze objawy zgagi. Codziennie przed pójściem spać do szklanki wody dodaj łyżkę miodu. Po przebudzeniu zamieszaj napój i od razu wypij.

7. Unikaj niektórych produktów

Masz problemy ze zgagą w ciąży? Jest kilka produktów, których musisz unikać w diecie. Nie smaż, omijaj tłuste potrawy (mięso, wędliny, nabiał, fast food) oraz wysokoprzetworzone dania. Trzymaj się z dala od ostrych przypraw, kofeiny (zarówno w kawie, jak i np. w coca-coli), napojów gazowanych, owoców cytrusowych, cebuli. Zdrowa dieta ciężarnej powinna być lekka i pożywna, pełna warzyw i owoców oraz różnorodna. Jeśli przed ciążą Twoja dieta była daleka od przemyślanej, zmień przyzwyczajenia właśnie teraz – to, co jesz, jest bardzo ważne dla rozwoju malucha.

8. Pilnuj wagi i nie przejadaj się

Małe porcje to klucz do sukcesu, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy duża już macica uciska żołądek. Jest mu wystarczająco trudno, a jeśli dodasz do tego nadmiar jedzenia, zgaga jest niemal pewna! Staraj się również trzymać linię, bo otyłość i nadwaga to jedne z przyczyn zgagi. Najlepiej, żebyś przytyła w ciąży maksymalnie 12 kilogramów.

9. Sposoby na zgagę? Nie tak szybko!

Posiłki staraj się jeść spokojnie, w dobrej atmosferze i bez pośpiechu. Jeśli to Twoja pierwsza ciąża – rozkoszuj się ostatnimi chwilami, gdzie nie musisz jeść na stojąco/z dzieckiem na rękach/w biegu/ jednocześnie karmiąc lub przewijając. Jeśli druga lub kolejna, możesz być w kropce. Ale trzymamy za Ciebie kciuki! Szybkie jedzenie sprzyja połykaniu większej ilości powietrza, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w żołądku i do zgagi. A! I do kolek u niemowląt również…

10. Sposoby na zgagę: pozycja pionowa

Spanie na siedząco w ciąży? Skąd ja to znam! W pierwszym trymestrze – a i owszem, spać można ciągle, a więc nawet i na siedząco. A później? Zgaga chwyta bardziej jak leżymy, więc siedzenie to idealna pozycja. Szczególnie po jedzeniu staraj się od razu nie kłaść – nie kuś licha! Dzięki temu Twój żołądek wszystko dobrze strawi, zanim kwas żołądkowy podejdzie Ci do gardła.

11. Co na zgagę w ciąży? Luźne ubrania!

W ciąży staraj się nie ubierać w żadne obcisłe ciuchy, które mogłyby uciskać okolice brzucha. Oczywiście ubrania mogą podkreślać brzuszek (jak nie teraz, to kiedy?), ale nie mogą być zbyt opięte. Koniec, kropka! A jak jesteśmy już przy ubraniach, pamiętaj, aby nie zakładać obcisłych rajstop i spodni, ponieważ to prosta droga do problemów z puchnięciem nóg i żylaków. W ciąży ubieramy się ładnie, ale i swobodnie 😉

Leki na zgagę z apteki

Przyjmowanie tabletek na zgagę w ciąży powinno być konsultowane z lekarzem – myślę, że to zasada, której po prostu trzeba się trzymać. Jest wiele tego typu leków (np. Manti), w ciąży jednak warto być ostrożnym. W pierwszej kolejności na pewno sięgnijmy po domowe sposoby na zgagę pamiętając, że refluks nie zagraża ani mamie, ani dziecku. Po leki należy więc sięgać tylko w ostateczności. Zgaga w ciąży bardzo Ci dokucza? Wybierz się do lekarza ginekologa i porozmawiaj z nim o swoich dolegliwościach.

Przesądy związane ze zgagą

Jest ich mnóstwo! Najpopularniejsze?

  • Zgaga w ciąży a włosy dziecka: jeśli masz zgagę, Twoje dziecko urodzi się z gęstą czupryną
  • Zgaga w ciąży a płeć dziecka: jeśli jest uciążliwa to chłopiec, jeśli wcale jej nie masz – dziewczynka.

Niestety, raczej się nie sprawdzają. Nie ma się jednak co dziwić, że powstały w czasach, gdy nie było jeszcze badań USG, a rodzice chcieli wiedzieć, kogo się spodziewają? Przesądy traktuj więc typowo rozrywkowo, z przymrużeniem oka, a po więcej informacji na temat płci dziecka udaj się do lekarza prowadzącego ciążę.

Zgaga jako pierwszy objaw ciąży

Zgaga może być objawem ciąży – jeśli marzysz o maluszku i nagle pojawiła się zgaga, choć nigdy wcześniej jej nie miałaś – możliwe, że rzeczywiście coś jest na rzeczy 🙂 Sprawdź pozostałe objawy, takie jak poranne mdłości, awersję do niektórych dań lub zachcianki oraz oczywiście, ten najważniejszy – pozytywny wynik testu ciążowego.

Zgaga w ciąży może zdecydowanie zepsuć humor – nie jest to jednak jedyna przypadłość, która towarzyszy odmiennemu stanowi. Ciąża Ci ciąży? Tak powinno być! 🙂 Staraj się myśleć optymistycznie i dbać o siebie najlepiej jak potrafisz – zdrowa dieta, umiarkowany ruch, dużo odpoczynku sprawi, że ciążę będziesz znosić lepiej. Większość kobiet nie przechodzi tego stanu więcej niż 2-3 razy w życiu, dlatego staraj się nią cieszyć chwilą i każdego dnia dostrzegać w byciu w ciąży coś naprawdę wyjątkowego.

Sprawdź: Jak siedzieć w ciąży – dobre praktyki i złe nawyki

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo