Żłobki i przedszkola będą mogły być otwarte od środy 6 maja 2020

Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej (29.04.2020) konferencji prasowej potwierdził, że żłobki oraz przedszkola będą mogły być otwarte od 6 maja 2020. Finalne decyzje będą w rękach dyrekcji konkretnych placówek, ale rząd daje taką możliwość.

[Artykuł aktualizowany]
Od 6 maja rząd planuje poluźnienie ograniczeń związanych z koronawirusem. Kolejne kroki zdejmowania zakazów będą wprowadzane co dwa tygodnie. Premier zaznaczył jednak, że poluzowania mogą zostać cofnięte, jeśli koronawirus wymknie się spod kontroli.

Najważniejszą informacją, która pojawiła się na konferencji jest to, że w pierwszej kolejności rząd chce odciążyć rodziców małych dzieci, którzy muszą lub chcą wrócić do pracy. Właśnie z tego względu od 6 maja 2020 zostanie zdjęty nakaz zamknięcia żłobków i przedszkoli.

Jeżeli dana placówka będzie spełniała wymogi sanepidu, to jej dyrektor będzie mógł podjąć decyzję o ponownym otwarciu i przyjęciu dzieci.

Sprawdź: Czy dzieci muszą nosić maseczki?

Co z dodatkowym zasiłkiem?

Czy ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli sprawi, że cofnięty zostanie dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Na tę chwilę zasiłek przysługuje w niezmienionej formie do 24 maja. Nie wiadomo, ilu dyrektorów żłobków i przedszkoli zdecyduje się na ponowne otwarcie swoich placówek, a także ilu rodziców zdecyduje się wysłać do nich swoje dzieci.

Sprawdź: Jak nosić maseczkę, żeby nie parowały okulary?

Co z uczniami klas 1-3?

Minister Szumowski na pytanie o powrót do szkoły dzieci z klas 1-3 odpowiedział, że w kolejnych etapach rozważana jest forma opiekuńcza dla dzieci uczęszczających do pierwszych klas szkoły podstawowej. Natomiast forma edukacyjna wymaga osobnej regulacji, która obejmie wszyskich uczniów i o niej będzie wystosowana odrębna komunikacja.

Oznacza to, że nawet jeśli dzieci z klas 1-3 wrócą do szkoły przed 24 maja 2020, to nie będą odbywały się regularne lekcje, a szkoła będzie pełniła formę świetlicy. Głównie po to, żeby odciążyć rodziców, którzy muszą pracować. Chodzi oczywiście także o odciążenie budżetu państwa i zmniejszenie liczby osób, które pobierają dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Sprawdź: Szczepienia ochronne zostały przywrócone. Co z pominiętymi dawkami?

Transmisja z konferencji premiera

Niestety więcej szczegółów i konkretów w czasie konferencji nie padło. Powiedziano na niej jednak o innych aspektach, nie tylko dotyczących przedszkoli i żłobków.
Ciekawostką, która pojawiła się na konferencji jest fakt, że do zasłaniania twarzy można używać także przyłbic, a nie tylko maseczek. Jest to nowość, ponieważ do tej pory na stronach rządowych informowano, że musi to być maseczka i musi przylegać do twarzy.

Dodaj komentarz

♥️ Dzień Matki ♥️, Newsy

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki coraz bliżej. To wyjątkowe święto, które pozwala na uhonorowanie mam, podziękowanie im za ich nieustanną troskę i pracę. Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce, a kiedy w innych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo