Zmiana czasu na zimowy
Zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni ma w Polsce niemal stuletnią tradycję. Z przerwami zegary w naszym kraju przestawia się od 1919 roku. Jakie są zalety zmiany czasu? Jakie wady posiada to rozwiązanie? Kiedy następuje zmiana czasu?

Zmiana czasu: historia
Pomysł zmiany czasu przypisuje się jednemu z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, Benjaminowi Franklinowi. Napisał on humorystyczny artykuł, który opublikowany został w popularnym dzienniku. Sprawę potraktowano wówczas jako żart – Franklin proponował bowiem, żeby ludzie wstawali wcześniej i wcześniej kładli się spać, by jak najefektywniej wykorzystać długość dnia i obecność słońca na niebie.
Przez kolejne lata wielu polityków i dziennikarzy próbowało przeforsować przestawianie czasu, które miało być powiązane ze zmianami związanymi z obecnością słońca. Ostatecznie pomysł ten wcielono w życie w Niemczech w 1916 roku. Przesunięto wówczas wskazówki zegarów o godzinę do przodu. W ślady Niemiec szybko poszła Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz niemal wszystkie kraje w Europie.
Zmiana czasu na zimowy: zalety
Podstawową korzyścią wynikającą ze zmiany czasu jest oszczędność energii. Efektywne wykorzystanie światła słonecznego pozwala na zminimalizowanie kosztów związanych ze zużyciem prądu w zakładach produkcyjnych, fabrykach, a także i gospodarstwach domowych.
Ponadto podnosi się także argument związany z poprawą bezpieczeństwa na drogach, ponieważ mniej wypadków ma się zdarzać, gdy na zewnątrz jest jasno.
Zmiana czasu na zimowy: wady
Zmiany czasu są męczące dla osób, których organizm pracuje wedle ustabilizowanego zegara biologicznego. Potrzebują kilku, a nawet kilkunastu dni, by przyzwyczaić się do innych godzin pobudek i zasypiania.
Ponadto, zmiany czasu są bardzo kosztownym przedsięwzięciem dla firm transportowych i przewozowych. Duże koszty generuje także zmiana czasu ze względu na to, że należy uwzględnić ją w systemach teleinformatycznych.
Kiedy zmiana czasu 2017 z letniego na zimowy?
Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała miejsce w październiku 2017 roku. W nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października, będziemy cofać wskazówki zegarów o jedną godzinę. Obecnie na szczęście jedynie nieliczne zegarki wiszące na ścianach wymagają naszego ręcznego przestawienia. W niemal wszystkich zegarach elektronicznych, na telefonach, tabletach i w komputerach czas zmienia się automatycznie.
Do kiedy wystawianie ocen 2023 1 semestr? Uczniowie powinni się śpieszyć z poprawieniem ocen
Zwrot podatku na dziecko 2023. Ta grupa rodziców nie skorzysta z ulgi przez limit dochodu. Kogo dotyczy?
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Zmiana czasu na zimowy
O czym nie zapomnieć w trakcie przygotowań ślubnych?
Nareszcie nadszedł ten dzień. Moja siostra wychodzi za mąż. Wczoraj poprosiła mnie bym przygotowała jej listę spraw jakie musi załatwić przed ślubem. Tak długo czekałam na ten dzień, że z...
Czytaj dalej →5 bazgrołów, które zrozumieją tylko młodzi rodzice
Zaczęło się niewinnie od rysunku matki karmiącej piersią, która nie może dosięgnąć telefonu (patrz poniżej), który znalazłem u kogoś na Instagramie. Rysunek nie był podpisany, ale spodobał mi się na...
Czytaj dalej →Gry mojej młodości: Państwa Miasta, Statki i nie tylko
Podobno jestem z pokolenia, które jako ostatnie pamięta czasy “przed internetem”. No cóż: starość nie radość 🙂 Mimo wielu zalet jakie niesie ze sobą WWW, z sentymentem wracam myślami do...
Czytaj dalej →