Zmiana nazwiska po rozwodzie. Jak zmienić nazwisko?

Zmiana nazwiska po rozwodzie to procedura, na którą decyduje się bardzo wiele kobiet. Nie chcemy nadal nosić nazwiska eks partnera i małżonka, potrzebujemy nowego startu i powrotu do siebie – również na dowodzie osobistym. Na szczęście, mamy takie prawo – choć trzeba wiedzieć, że nie jest to konieczność. Jeśli nazwisko Twojego męża Ci nie przeszkadza, rozstaliście się w zgodzie, tak jest Ci wygodnie, nie musisz go zmienić. Spójrz chociażby na Annę Nowak-Ibisz! Zmiana nazwiska po rozwodzie. Jak to zrobić?

Zmiana nazwiska po rozwodzie: masz trzy miesiące

Po rozwodzie często stanie w urzędach jest ostatnia rzeczą, na jaką mamy ochotę. Niestety, na zmianę nazwiska po rozwodzie mamy jedynie trzy miesiące od sądowego orzeczenia o rozpadzie małżeństwa. Choroba, ani żadne inne poważne dolegliwości nie są tutaj żadnym usprawiedliwieniem. Dlatego jeśli nam na tym zależy, warto zrobić wszystko co się da, aby złożyć odpowiedni wniosek o zmianę nazwiska do urzędu w tym terminie. To tylko chwila, a sprawa będzie załatwiona raz na zawsze.

Jak zmienić nazwisko po rozwodzie?

Aby zmienić nazwisko musisz udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Weź ze sobą dowód osobisty oraz odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub odpis skrócony aktu małżeństwa oraz prawomocny wyrok sądu orzekający rozwód. Wniosek o zmianę nazwiska trzeba złożyć z tymi dokumentami i dowodem na opłatę skarbową. Ta opłata za zmianę nazwiska wynosi 11 zł, a wydanie odpisu skróconego 22 zł za sztukę. Takie oświadczenie trzeba złożyć przed kierownikiem USC. Jeśli przebywasz za granicą możesz złożyć stosowny wniosek w polskim konsulacie.

Czy mam obowiązek zmiany nazwiska?

Warto zaznaczyć, że były małżonek nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo. Skutkiem rozwodu nie jest strata prawa do noszenia nazwiska męża – możemy z niego zrezygnować, ale oczywiście nie musimy tego robić. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz zmieniać nazwiska, po prostu nie podejmuj żadnych kroków. Pamiętaj tylko, żeby dobrze się zastanowić – jeśli w późniejszym czasie zmienisz zdanie, zmiana nazwiska nie będzie już taka łatwa.

Czy mogę wrócić do nazwiska panieńskiego?

W złożonym oświadczeniu masz prawo ubiegać się o przywrócenie nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa. Jeśli to jest Twój drugi rozwód i wcześniej nie zmieniłaś nazwiska poprzedniego męża – wrócisz do jego nazwiska. W takiej sytuacji nie masz możliwości powrotu do nazwiska panieńskiego.

Sprawdź: Kiedy się rozwieźć?

Zmiana nazwiska po rozwodzie. Co jeśli minęły 3 miesiące?

Nie udało Ci się zmienić nazwiska w ciągu kwartału? W tej chwili możesz to zrobić jedynie na drodze administracyjnej. W tej sytuacji zmiana jest możliwa tylko wtedy, gdy podasz ważny powód. Jeśli taki nie istnieje, możesz spróbować wytłumaczyć we wniosku, że nazwisko źle Ci się kojarzy (np. z byłym mężem) lub próbować wytłumaczyć swoją opieszałość ze zmianą nazwiska w wyznaczonym terminie (np. problemami zdrowotnymi, wyjazdem). Wniosek o zmianę nazwiska składasz z tymi samymi dokumentami. Koszt zmiany nazwiska w trybie administracyjnym jest większy – wynosi 37 zł.

Zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie

Po rozpadu związku nie chcesz, aby Twoje dziecko nosiło nazwisko po ojcu? W takiej sytuacji na zmianę musisz mieć zgodę drugiego rodzica. Wyjątkiem od tej zasady są tylko skrajne przypadki – pozbawienie władzy rodzicielskiej, brak pełnej zdolności do czynności prawnych (np. w wyniku choroby) lub śmierć drugiego z rodziców. Wniosek o zmianę nazwiska dziecka po rozwodzie należy złożyć przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub (jeśli osobista obecność w urzędzie nie jest możliwa) wysłać pismo z notarialnie poświadczonym podpisem. Osoby mieszkające za granicą mogą to zrobić za pośrednictwem konsula RP. Warto zaznaczyć, że jeśli dziecko ma ukończone 13 lat, samo musi wyrazić zgodę na zmianę.

Zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie a alimenty

Zmiana nazwiska dziecka nie wpływa na relacje z biologicznym ojcem, również prawne. Nie powoduje ono ani zwolnienia z płacenia alimentów, ani – z drugiej strony – z możliwości spotykania się z rodzicem.

Zmiana nazwiska po rozwodzie to formalność, która ma duże znaczenie dla wielu kobiet. Wystarczy jedynie ściśle przestrzegać czasu trzech miesięcy po orzeczeniu, żeby zmienić nazwisko byłego męża bez żadnych przeszkód. Wystarczy jedna wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego lub konsulacie. Do tego trzeba doliczyć oczekiwanie na nowe dokumenty – należy zmienić dowód osobisty, paszport i karty bankowe.

[Zdjęcie główne: elements.envato.com]

Dodaj komentarz

Prawo, Turystyka

Jak wyrobić dowód dla niemowlaka?

Dowód dla niemowlaka jest niezbędnym dokumentem, jeśli podróżujemy z rodziną poza granice państwa. Wyrobienie go nic nie kosztuje, a okres oczekiwania na dokument jest nie dłuższy niż 30 dni. Dowiedz...

Czytaj dalej →
Ciąża, Prawo

Urlop dziekański a ciąża

Czasami życie przynosi nam różne niespodzianki i jedną z nich może być ciąża, która zaskoczy przyszłą młodą mamę w czasie, gdy studiuje ona na uczelni wyższej. Niespodziewana wiadomość nie oznacza...

Czytaj dalej →
Prawo, Finanse

Co przysługuje po urodzeniu dziecka?

Co przysługuje rodzicom po urodzeniu dziecka? To pytanie, które zadaje sobie większość z rodziców. Okazuje się, że świadczeń pieniężnych jest tak dużo, iż z łatwością można się w nich pogubić....

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general