Te ważne zmiany w Kodeksie Pracy sprawią, że rodzice otrzymają więcej dni wolnych

W kolejnych miesiącach czekają nas istotne zmiany w Kodeksie Pracy. Ich powodem jest konieczność dostosowania polskiego prawa do unijnych dyrektyw. Projekt zakłada wprowadzenie dodatkowych dni urlopu na opiekę nad bliską osobą, ale pod pewnymi warunkami. Rząd ponoć już przygotowuje nowelizację w tej sprawie, ale wszystko wskazuje na to, że nowe przepisy będą zawierały pewien haczyk. Komu będzie przysługiwać więcej dni wolnych? Na jakich zasadach będzie można je wykorzystać?

Zmiany w kodeksie pracy – urlop opiekuńczy 2022

W 2019 roku na szczeblu unijnym przyjęto dwie bardzo ważne dyrektywy. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy we wszystkich krajach wspólnoty, a celem drugiej jest zagwarantowanie pracownikom takich rozwiązań, które umożliwią zachowanie równowagi pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym. Zgodnie z przepisami Polska ma obowiązek zaimplementować unijne zasady na szczeblu krajowym najpóźniej do sierpnia tego roku.

W związku z tym rząd podobno rozpoczął już działania przygotowujące nowelizację Kodeksu Pracy. Chociaż projekt nie jest jeszcze gotowy i nieznane są jego oficjalne zapisy, to jednak w mediach pojawiły się już pierwsze informacje dotyczące ewentualnego kształtu nowych przepisów. Wiadomo na pewno, że w ramach dyrektywy work-life balance w KP ma pojawić się zapis przyznający pracownikowi prawo do 5 dni urlopu opiekuńczego. Co ważne, te dodatkowe dni wolne będzie można wykorzystać w celu zapewnienia opieki lub osobistego wsparcia nie tylko dziecku, ale także innym członkom rodziny lub osobom zamieszkującym wspólne gospodarstwo domowe. Oczywiście pod warunkiem, że osoba ta będzie wymagała pomocy ze względu na stan zdrowia lub inne poważne względy medyczne. W ramach tego rozwiązania można będzie skorzystać z dnia wolnego, aby opiekować się: dzieckiem, matką, ojcem czy małżonkiem/małżonka.

Chociaż projekt z założenia brzmi raczej pozytywnie i korzystnie, szczególnie dla rodziców, to jednak wcale nie jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać. Jak się okazuje, rządowa propozycja nieco różni się od planów unijnych, przez co wypada mniej korzystnie. Na jakich dokładnie warunkach można będzie skorzystać z urlopu?

Sprawdź: Przewożenie dzieci w samochodzie. Czym grozi jazda bez fotelika w 2022? Wyższe kary za złamanie przepisów

Dodatkowe dni wolne dla rodziców, ale jest haczyk

Wszystko wskazuje na to, że zmiany w Kodeksie Pracy planowane przez rząd będą miały pewien haczyk. Zgodnie z unijną dyrektywą 5-dniowy urlop opiekuńczy powinien płaty w 100%. Tymczasem z doniesień medialnych wynika, że rząd ma nieco inny pomysł i owszem zamierza wprowadzić dodatkowe dni wolne, ale mają one być bezpłatne. Niestety, jak podkreślają eksperci, w takim przypadku projekt będzie kompletnie mijał się z celem. Dyrektywa i jej rozwiązania miały pomóc rodzinom w łączeniu obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. Odebranie jednak części dochodu skończy się po prostu tak, że nikt nie będzie chciał z tego urlopu skorzystać – chyba że w ostateczności.

Unijna dyrektywa zakłada również wprowadzenie dodatkowe 2 dni wolnego w sytuacji tzw. “siły wyższej”, czyli w momencie gdy ktoś z najbliższej rodziny zachoruje lub ulegnie wypadkowi. Podczas przebywania na tym urlopie pracownik ma mieć ponoć prawo do pobierania 50% wynagrodzenia.

Podobne rozwiązanie, czyli 2 dni (lub 16 godzin) dodatkowego wolnego, przysługiwało dotychczas tylko rodzicom dzieci do 14. roku życia. KP zakładał jednak, że jest to czas płatny w 100%.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse, Newsy

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów. Alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w przeciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general