Program 500 plus to flagowy program socjalny rządu Prawa i Sprawiedliwości. 1 lipca ubiegłego roku wprowadzono w nim istotne zmiany. Czy i w tym roku powinniśmy się spodziewać przeformatowania tego świadczenia? Mała zmiana będzie miało miejsce, ale beneficjenci nie powinni się tym martwić.
Zmiany w 500 plus? Ministra Marlena Maląg: Nie planujemy waloryzacji świadczenia
500 plus to program, który wprowadzono w 2016 roku. Najpoważniejszą zmianę w tym świadczeniu wprowadzono w roku ubiegłym. Od 1 lipca 2019 roku 500 plus przysługuje na każde dziecko (wcześniej świadczenie to można było otrzymać na drugiego i kolejnego potomka), a dochody rodziców lub opiekunów nie grają roli (wcześniej obowiązywało kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczenia na pierwsze dziecko). Kiedy w Polsce rozpoczął się kryzys spowodowany epidemią koronawirusa, zaczęto spekulować o obniżeniu świadczenia 500 plus, a nawet o jego całkowitej likwidacji.
Wicepremierka i ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała w wywiadzie dla Business Insider Polska:
W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus, ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny.
Te słowa zostały przez niektórych zinterpretowane jako sygnał świadczący o tym, że PiS będzie chciał wprowadzić zmiany w programie 500 plus lub innych świadczeniach socjalnych dla rodzin. Zapytana o tę kwestię ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła jednak, że rząd nie planuje waloryzacji świadczenia 500 plus. To dobra i zła wiadomość jednocześnie. Z jednej strony wiadomo, że rodziny w dalszym ciągu będą otrzymywać 500 zł na każde dziecko i nikt nie ma zamiaru im tego odbierać. Brak waloryzacji oznacza jednak także, że świadczenie to nie zostanie podniesione. Biorąc pod uwagę ostatni wzrost cen, można mówić o spadku jego siły nabywczej.
Dowiedz się: Jak sprawdzić status wniosku o 500 plus?
Zmiany w programie 500 plus. W tym roku nie trzeba składać wniosku o przyznanie świadczenia
Wysokość świadczenia 500 plus pozostaje bez zmian, zasady jego przyznawania również. Czego dotyczy więc zmiana, która zostanie wprowadzona w tym roku? W ustawie uchwalonej 26 kwietnia 2019 roku, która pozwoliła na rozszerzenie beneficjentów 500 plus na pierwsze dziecko, zapisano zmiany dotyczące okresu rozliczeniowego. Dotychczas wniosek o przyznanie tego świadczenia można było składać od 1 lipca każdego roku. W tym roku składanie wniosku o 500 plus nie jest konieczne. Każdy, kto złożył wniosek po 1 lipca 2019 roku, będzie otrzymywał 500 plus aż do 31 maja 2021 roku.
Zmiana ta ma na celu ustalenie nowego terminu rozliczeniowego. Od następnego roku będzie się on rozpoczynał od 1 czerwca. Takie przesunięcie ma wymiar praktyczny – dzięki temu wszystkie świadczenia socjalne będą rozliczane w tym samym terminie, a to ułatwi pracę gminnym ośrodkom pomocy społecznej.
By uzyskać świadczenie wychowawcze po 31 maja 2021 roku, wnioski będzie można składać przez internet od 1 lutego 2021 r., a drogą tradycyjną – od 1 kwietnia. Rodzice nie muszą się martwić, w tym roku nie muszą składać nowych wniosków, a gdy przyjdzie na to czas, będziemy szeroko informować o nowo obowiązujących terminach
– powiedziała ministra Marlena Maląg.