Zmiany w szkołach 2022/2023. Od września na uczniów czeka kilka nowości

Wakacje w pełni, nikt więc nie myśli o tym, jak będzie wyglądał tegoroczny powrót do szkolny ław. A jak się okazuje, w systemie edukacji szykuje się sporo reform i nowych rozwiązań, z którymi uczniowie mają się spotkać już na początku września. Nie wszystkie zmiany w szkołach 2022/2023 zostały pozytywnie przyjęte przez środowisko. Jakie nowości przygotowało MEiN na następny rok szkolny?

Zmiany w szkołach 2022/2023. HiT już od września

Zgodnie z zapowiedziami, które padły z ust ministra Czarnka jeszcze w ubiegłym roku, od września w programie zajęć szkół ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot – Historia i teraźniejszość. Reforma zakłada, że zastąpi on dotychczasową Wiedzę o społeczeństwie. Nie zostanie jednak wprowadzony dla wszystkich uczniów – zmiana obejmie bowiem wyłącznie uczniów, którzy rozpoczną w tym roku edukację w klasie pierwszej.

Chociaż MEiN jest bardzo zadowolony z nowych zajęć, to jednak osoby związane z systemem edukacji w sporej części nie podzielają tego entuzjazmu. W założeniu program ma dotyczyć okresu 1945-2015, którem rzeczywiście ze względu na brak godzin poświęca się na zajęciach z historii niewiele czasu. Według zapowiedzi zajęcia mają łączyć ze sobą elementy wiedzy historycznej z wiedzą o społeczeństwie i mają pomóc młodzieży lepiej rozumieć mechanizmy współczesnego świata. Od razu jednak pojawiły się wątpliwości odnośnie do stworzonego przez resort edukacji programu.

HiT to nic innego, jak przeładowany i przyspieszony kurs ideologizacji, obarczony licznymi błędami merytorycznymi i niemający nic wspólnego ze sztuką dydaktyki. Więcej w jego treści obsesji i lęków niż obiektywnej wiedzy, więcej języka publicystyki niż języka naukowego.przedstawicielka zarządu ZNP Edyta Książek

Wraz z pojawienie się pierwszego podręcznika do “Historii i teraźniejszości” obawy rodziców, pedagogów i nauczycieli wróciły. Jak informują dziennikarze Onetu, “autor prezentuje wizję świata, w której jedyną akceptowalną postawą życiową jest wiara w chrześcijańskiego Boga, a lewica, gender, Niemcy, feminizm i ateizm to zjawiska godne potępienia”. Poniżej jeden z wielu kontrowersyjnych fragmentów wspomnianego podręcznika.

Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?podręcznik do “Historii i teraźniejszości” autorstwa przez prof. Wojciecha Roszkowskiego, cytat za onet.pl

Przypomnijmy, że HiT ma być nauczany na poziomie podstawowym. W związku z tym nie zmieni się wymiar godzin dla uczniów rozpoczynających naukę w klasach z rozszerzonym WOS-em.

Sprawdź: Strajk nauczycieli na początku roku szkolnego? “Będziemy walczyć o najlepsze rozwiązania dla polskiej edukacji”

Nowa matura 2023

Kolejną ogromną zmianą, która szykuje się w nadchodzącym roku szkolnym, jest z pewnością nowa matura. W tym roku absolwenci szkół średnich po raz ostatni zmierzyli się z egzaminem w starej formule. W maju 2023 do matury przystąpią uczniowie kończący edukację w nowym systemie, 8+4. Zmieni się nie tylko sam arkusz, ale – co ważniejsze – maturzystów będzie obowiązywać nieco bardziej rozbudowany program – chociażby z języka polskiego. Zdający będą musieli wykazać się wiedzą zarówno z lektur obowiązkowych (których lista została rozszerzona), jak i z kontekstów historyczno-filozoficzno-literackich. Arkusze będą zawierały więcej zadań, a sam egzamin potrwa dużo dłużej.

Sprawdź: Take It Easy z Easy Breezy: Novakid ponownie zaprasza do udziału w wirtualnym, darmowym obozie językowym dla dzieci

Powrót przysposobienia obronnego? Zmiany w szkołach 2022/2023

Ministerstwo edukacji poinformowało jakiś czas temu, że ze względu na obecną sytuacją na świecie, konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian w zakresie nauczania przedmiotu o nazwie “Edukacja dla bezpieczeństwa”. Jest to przedmiot obowiązkowy dla klas VIII szkół podstawowych oraz klas I szkół ponadpodstawowych.

Zgodnie z zapowiedziami do programu przedmiotu przygotowano nowe zagadnienia, a mianowicie:

1. reagowanie w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi (tzw. survival, w tym miejsca schronienia),

2. zasady pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej,

3. edukacja obronna obejmująca:

– w przypadku szkoły podstawowej – wymagania z zakresu: terenoznawstwa, cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym, przygotowania do szkolenia strzeleckiego;

– w przypadku szkół ponadpodstawowych – wymagania z zakresu: reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi, cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym, szkolenia strzeleckiego. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo