Ministerstwo Edukacji wprowadza fundamentalne zmiany w systemie nauczania, które wejdą w życie wraz z nowym rokiem szkolnym 2025/2026. Minister Barbara Nowacka podpisała już projekty rozporządzeń wprowadzających dwa nowe przedmioty: edukację obywatelską oraz edukację zdrowotną, która zastąpi dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie.
Zmiany w szkole od września 2025
Najważniejszym elementem reformy jest wprowadzenie dwóch nowych przedmiotów: obowiązkowej edukacji obywatelskiej oraz nieobowiązkowej edukacji zdrowotnej, która zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Edukacja zdrowotna będzie realizowana w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych w wymiarze jednej godziny tygodniowo przez cały rok.
Głównym celem przedmiotu edukacja zdrowotna jest kształtowanie kompetencji uczniów związanych z całożyciową dbałością o zdrowie oraz budowanie potencjału zdrowotnego własnego i otoczenia.
fragment uzasadnienia MEN
Przedmiot będzie obejmował jedenaście bloków tematycznych, w tym zdrowie fizyczne, psychiczne, aktywność fizyczną, odżywianie, dojrzewanie, zdrowie seksualne, profilaktykę uzależnień i inne. Warto jednak zaznaczyć, że zagadnienia związane m.in. z seksualnością czy profilaktyką uzależnień przewidziano dopiero dla uczniów szkół średnich.
Początkowo zapowiadano, że edukacja zdrowotna będzie przedmiotem obowiązkowym, ostatecznie jednak wycofano się z tego pomysłu. W praktyce rodzice lub uczniowie pełnoletni będą mogli po prostu zrezygnować z uczęszczania na zajęcia, składając u dyrekcji specjalne oświadczenie.
Nowe przedmioty w szkole 2025
Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Ministerstwo Edukacji, głównym celem drugiego nowego przedmiotu, czyli edukacji obywatelskiej, jest „przygotowanie uczniów do świadomego i odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego w społeczeństwie demokratycznym”. Nowy przedmiot będzie rozwijał postawy patriotyczne wśród uczniów, budując ich w oparciu o silne poczucie tożsamości, przynależność do wspólnoty i świadomość odpowiedzialności za kraj. Równolegle edukacja obywatelska położy nacisk na kształtowanie otwartości na różnorodność, uczenie szacunku dla innych perspektyw, rozwijanie empatii oraz zachęcanie do aktywnej solidarności międzyludzkiej. Istotnym elementem przedmiotu będzie także promowanie idei dobra wspólnego i motywowanie młodych ludzi do społecznego zaangażowania w budowanie lepszej przyszłości dla wszystkich obywateli.
Na razie wiadomo tylko, że w przeciwieństwie do edukacji zdrowotnej edukacja obywatelska ma być obowiązkowym elementem programu nauczania. Na razie nie wiadomo jednak, w jakim wymiarze godzin. Ministerstwo wciąż pracuje nad specjalnym rozporządzeniem w tej sprawie.
Sprawdź też: