Imię Gustaw – pochodzenie i znaczenie imienia Gustaw

Kiedy zbliża się ten wyjątkowy dla rodziców moment, czyli narodziny dziecka, z coraz większą ekscytacją zaczynają rozmyślać na temat wyboru imienia dla swojej pociechy. Pomysłów zwykle jest sporo. Niejednokrotnie inni członkowie rodziny podsuwają swoje propozycje. Dziadkowie bardzo często będą sugerować imiona klasyczne, przyszłe rodzeństwo zaś – nieco nowocześniejsze. W momencie, gdy dowiadujemy się o płci naszego dziecka, liczba propozycji zmniejsza się. Nie jest to jednak na tyle wystarczające, by z pewnością podjąć odpowiednią decyzję. Wszystkim przyszłym rodzimy jednak naprzeciw. W tym artykule prezentujemy imię, które brzmi: Gustaw.

Imieniny Gustawa

Gustaw może obchodzić swoje święto w trzech różnych dniach:

  • 10 marca,
  • 2 sierpnia
  • 27 listopada.

Wybór nie jest zbyt obszerny, jednak w myśl zasady „co za dużo to nie zdrowo”, liczba wydaje się odpowiednia. Zwłaszcza że te daty występują w różnych miesiącach. Można zdecydować się na wiosnę, lato czy też jesień. Imię Gustaw może się więc okazać odpowiednie dla dziecka, które urodziło się porą zimową, bo ewentualne imieniny nie występują w czasie mrozów. Dzięki temu możemy „rozłożyć” kwestię urodzin i imienin na dwa różne okresy w kalendarzu.

Należy również dodać, że spośród tych trzech dat, najpopularniejszą okazuje się 10 marca. Ten dzień jest bowiem związany ze wspomnieniem świętego Gustawa Szwedzkiego, który jest najbardziej znanym patronem tego imienia.

Imię Gustaw

W Polsce na dzień dzisiejszy występuje około 5,5 tys. osób, które posiadają imię Gustaw. W roku 2020 zarejestrowano około 200 urodzonych chłopców z tym imieniem. Nie okazuje się zbyt popularny w rankingu imion męskich. Zajmuje ono bowiem dopiero 75. miejsce. Należy jednak wspomnieć, że wg danych statystycznych Gustaw od lat dwutysięcznych cieszy się coraz większą sympatią. Należy się więc spodziewać, że w ciągu kilku lat imię to będzie zajmować lepszą pozycję.

Pochodzenie imienia Gustaw

Imię to wywodzi się z Germanii, a dokładniej z języka niemieckiego. „Gund” w kręgach germańskich oznaczał „walkę”, natomiast „Stab” należy kojarzyć z buławą. Połączenie tych dwóch wyrazów stanowiło zaczątek imienia Gustaw. Poszczególne kraje wyłoniły w swoim języku odmienne wersje tej nazwy. Możemy zatem wyróżnić m.in. hiszpańskiego „Gustavo” czy też węgierskiego „Gusztáva”. Występuje także żeńska forma tego imienia, która w Polsce brzmi jako „Gustawa”.

Znaczenie imienia Gustaw

Gustaw należy do osób, które uwielbiają podróżować i brać udział w różnych przygodach (tak samo Guliwer i też na „G”). Ma niezwykłą łatwość w zdobywaniu nowych kontaktów. Jest to typ człowieka, który należy do ekstrawertyków. Jest także pewny siebie. Gustawa bardzo trudno jest wyprowadzić z równowagi. Zna on swoje silne i słabe strony, jest także świadomy tych cech, nad którymi musi popracować.

Gustaw to także mężczyzna, który szanuje kobiety. Wie, że nie wolno się bawić czyimś uczuciem i zachowuje się w życiu towarzyskim niezwykle szlachetnie. Przypomina swoim zachowaniem rycerza, gdyż jest waleczny i odważny. Nierzadko okazuje się także przystojny, przez co cieszy się powodzeniem wśród kobiet.

Zdrobnienia imienia Gustaw

Pamiętacie „Pszczółkę Maję”? Występujący w tej bajce „Gucio” to tak naprawdę zdrobnienie od Gustawa. Ale to nie jedyna forma zastępcza tego imienia. Imię to posiada także wiele innych zdrobnień, takich jak: „Gusiek”, „Gutuś”, „Gustlik” czy też „Guti”.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo