Imię Noemi – pochodzenie i znaczenie imienia Noemi

Gdy myślimy o imieniu dla dziecka, którego się spodziewamy, możemy podejść do tej poważnej i odpowiedzialnej decyzji na dwa sposoby. Z jednej strony możemy przejrzeć listy najpopularniejszych i spośród nich wybrać takie, które nam odpowiada najbardziej. Z drugiej, możemy od początku stawiać raczej na oryginalność. W przypadku Noemi decydujemy się raczej na tę ostatnią opcję. Bynajmniej nie musi to być zły pomysł – każdy człowiek jest unikalną, niepowtarzalną istotą.

Imieniny Noemi

  • 14 grudnia

Imię Noemi

Piękne imię Noemi to jedno z bardzo wielu imion biblijnych, których pełna jest nasza kultura. Pochodzi ze Starego Testamentu, a dokładnie z Księgi Rut. Noemi to teściowa tytułowej Rut, żona Elimeleka z Betlejem. Kobiety są bardzo ciężko doświadczone – dotyka je klęska w postaci wielkiego głodu, podczas którego umierają między innymi syn Noemi (a mąż Rut). Później Rut ponownie wyszła za mąż za krewnego Rut, Booza. Ich prawnukiem był biblijny król Izraela, Dawid (pogromca Goliata).

Znaczenie imienia Noemi

Imię Noemi pochodzi od hebrajskiego słowa „naomi” oznaczającego „moja rozkosz, moja słodycz”. W połączeniu ze starotestamentową historią wyłania się więc obraz kobiety umiejącej dawać najbliższym miłość, ciepło i opiekę niezależnie od okoliczności, zdolnej do przetrwania nawet najbardziej wymagających, ekstremalnych przeciwności losu. Nadanie córeczce takiego imienia możemy więc z jednej strony odczytać jako pewne ryzyko – czy nie sprowadzamy na nią przypadkiem bardzo ciężkich prób, którym niekoniecznie podoła? Z drugiej strony, niewykluczone, że dajemy jej w ten sposób szansę na to, by uczestniczyła w czymś wielkim i stała się kimś autentycznie wyjątkowym. Biblijna Noemi przetrwała śmierć męża i obu synów. Z jednej strony była na pewno doświadczona niezwykle ciężko, z drugiej ewidentnie tę próbę przetrwała.


Choć gdy Noemi powraca do Betlejem, każe nie mówić do siebie „moja słodycz”, lecz „moja gorycz”, gdyż „tak ciężko doświadczył mnie Wszechmogący”, to wraz z Rut stanowią przykład wielkiej miłości człowieka do człowieka, która pozwala przetrwać razem nawet najgorsze. Jej imię możemy przetłumaczyć również jako “miła, dobra, kochająca, ujmująca”. Wydaje się, że to właśnie te cechy, pożądane u każdego człowieka, a szczególnie u kobiety, ostatecznie pozwoliły jej i jej krewnej na przetrwanie przeciwności losu.

Zdrobnienia imienia Noemi

To imię nadal stosunkowo nieczęsto spotykane w Polsce, więc niełatwo nam od razu wymyślić dla niego dobre zdrobnienie. Na zasadzie tradycyjnego, choć dziś raczej rzadziej stosowanego w naszym kraju skracania imion żeńskich – dlatego mówimy np. Gosia do Małgorzat. Podobnie do Noemi możemy zwracać się per Emi. Od tej formy łatwiej już znaleźć rozwinięcia, takie jak choćby Emisia czy nawet zazwyczaj kojarzona z Michaliną Misia.

Pochodzenie imienia Noemi

Jak już wspomniano, Noemi to imię pochodzenia hebrajskiego. To właśnie od oryginalnego „naomi” wzięła się jego najpopularniejsza na Zachodzie wersja, czyli po prostu właśnie Naomi. Ją spotkamy w świecie anglojęzycznym – Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii. To właśnie imię noszą chociażby brytyjska modelka, aktorka i piosenkarka Naomi Campbell czy kanadyjska pisarka i działaczka alterglobalistyczna Naomi Klein. Nie zaskoczy nas, że wiele Naomi spotkamy również w Izraelu.

Generalnie na Zachodzie imię to większą popularnością cieszy się w krajach historycznie protestanckich niż w historycznie katolickich. Wynika to z tego, że w XVII wieku, po reformacji, szczycący się położeniem doktrynalnie większego od „papistów” akcentu na Biblię anglosascy protestanci poszukiwali w mniej znanych księgach Pisma Świętego rzadziej dotąd nadawanych imion. W ten sposób chcieli zademonstrować, że znają je lepiej od katolików. Jednym z imion, które zyskały popularność na tej fali, było właśnie Noemi, wzięte ze starotestamentowej księgi Rut.

Co rzadkie i niezmiernie interesujące, takie samo żeńskie imię – Naomi – równolegle zupełnie niezależnie powstało i zyskało pewną popularność na drugim końcu świata – w Japonii. Stąd jedna z najlepszych i najpopularniejszych dziś tenisistek młodego pokolenia, Naomi Osaka, nosi z punktu widzenia zachodniego odbiorcy to samo imię co wiele jej rówieśniczek pochodzących z naszego kręgu cywilizacyjnego.

Częściej wybierana w Polsce wersja imienia, czyli omawiana dziś „Noemi”, łączy nas jednak z innym, historycznie również jak nasz katolickim krajem – Francją. To właśnie tam w latach 80. zaczęto coraz częściej nadawać dziewczynkom imię Noémie, które przeczytamy właśnie Noemi”. Fala Noémie swój szczytowy punkt osiągnęła w 1996 roku. Łącznie od 1940 we Francji urodziło się 46820 Noemi. Wariant Noemi znajdziemy także w Niemczech, Włoszech czy Hiszpanii.

Noemi jako imię dla małej dziewczynki to wybór odważny i nieoczywisty. To imię piękne, dostojne, starożytne, niosące w sobie mądrość wieków. Jeśli się na nie zdecydujemy, damy córce szansę na poczucie wyjątkowości i niebanalne, być może wymagające, ale satysfakcjonujące życie.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Znaczenie imion (Imiennik)

Jakie cechy charakteru ma Laura?

Poznaj najważniejsze cechy charakteru Laury i sprawdź co sprawia, że jest tak niezwykłą kobietą. Towarzyska, optymistycznie nastawiona do świata i inteligentna – jaka jeszcze jest Laura? Znaczenie imienia Laura To...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general