Imię Pelagia – pochodzenie i znaczenie imienia Pelagia

Jakie imię wybrać dla córki? Z jakim będzie się jej dobrze żyło? Jeśli mamy ochotę na coś nieco oryginalniejszego, ale bynajmniej nic ekscentrycznego, warto rozważyć imię Pelagia.

Imieniny Pelagii

  • 9 lutego,
  • 23 marca,
  • 4 maja,
  • 9 czerwca,
  • 26 czerwca,
  • 11 lipca,
  • 8 października,
  • 19 października,
  • 21 października.

Imię Pelagia

Bez wątpienia w Polsce nie znajdziemy dziś wielu Pelagii – co nie znaczy, że to imię w Polsce w ogóle nie występuje. Najbardziej znaną polską Pelagią była zapewne Pelagia Majewska, wybitna polska dwudziestowieczna lotniczka i szybowniczka, która aż siedemnaście razy ustanawiała rekordy świata i dwadzieścia jeden razy rekordy Polski. Pelagia to imię pochodzenia greckiego, które możemy spotkać w mitologii starożytnej Grecji jako jeden z przydomków Afrodyty, znanej do dziś bogini piękna – jej odpowiedniczką w świecie rzymskim była później Wenus. Pelagia to imię stosunkowo często spotykane w świecie wczesnochrześcijańskim, a jedną z najbardziej znanych Pelagii w historii jest właśnie święta Pelagia z Antiochii, czczona zarówno w Kościele Katolickim jak w Cerkwi Prawosławnej. Była to męczennica z III wieku – nastolatka, którą w czasie prześladowań chrześcijan rzymscy żołnierze chcieli zmusić do oddawania czci pogańskim bożkom. Dziewczynka była akurat sama w domu, bez rodziny, ale chciała pozostać wierna chrześcijaństwu. Powiedziała żołnierzom, że przed rytuałem oddania czci bożkom potrzebuje się przebrać i odeszła od nich na chwilę – jednak zamiast powrócić w nowym stroju, rzuciła się z dachu do morza (co nabiera dodatkowego symbolizmu wobec znaczenia jej imienia – ale o tym więcej za chwilę!).

Co nie zaskakuje, na przestrzeni wieków imię ze świata greckiego przeniosło się na inne obszary prawosławia. Stosunkowo często spotykamy je w Rosji (tam w wersji, którą wypowiemy „Piełagieja”). Rosyjska Cerkiew posiada zresztą dwie kolejne święte Pelagie. To nie jedyne typowo greckie imię popularne u naszych wschodnich sąsiadów. Podobną drogę przeszedł choćby jeden z najsłynniejszych filozofów w historii świata, ateńczyk Platon, na Rusi stając się Płatonem.

Znaczenie imienia Pelagia

Nieprzypadkowo imię Pelagia brzmi tak dumnie i dostojnie. Po grecku „pelágios” to „morski”. Jak już wspomniano, był to przydomek bogini Afrodyty, która zgodnie z najpopularniejszymi wersjami mitologii starożytnych Greków wyłoniła się z piany morskiej niedaleko wyspy Cypr. Kto z nas nie kojarzy zresztą figury pięknej blondynki stojącej w morskiej muszli, czyli obrazu „Narodziny Wenus” Sandro Boticellego? Tak, to właśnie o tę grecką boginię i o te morskie narodziny koło Cypru chodzi. Afrodyta była czczona jako bogini piękności, miłości, płodności, pożądania. Często traktuje się ją jako personifikację czy wręcz ideał kobiecości – nieprzypadkowo Afrodyta romansowała z Aresem (rzymskim Marsem, stąd wzięło niezwykle często spotykane, również w kulturze popularnej, zestawienie Wenus i Marsa), a więc bogiem-wojownikiem, ideałem walecznego, odważnego mężczyzny.

Nie można więc zaprzeczyć, że to bardzo solidna „patronka” dla dziewczynki. Tym bardziej, jeśli chcemy ją obdarzyć wymienionymi przymiotami, choćby urodą lub płodnością, albo życzyć w przyszłości szczęścia w miłości. Przy okazji warto zauważyć, że wobec „morskości” imienia tym bardziej symbolicznego znaczenia nabiera wspomniana śmierć świętej Pelagii, która rzuciła się właśnie do morza. W starożytnej Grecji Afrodyta, jedyna bogini, która wyłoniła się z morskich fal, była zresztą również przywoływana w trudnych chwilach również przez żeglarzy. Jako jeszcze jedną „morską” ciekawostkę można dorzucić, że istnieje także gatunek meduzy nazwany właśnie Pelagia noctiluca.

Zdrobnienia imienia Pelagia

Proste rozwiązania są zazwyczaj najlepsze – dlatego możemy z miejsca zaproponować zdrobnienia polegające na skróceniu imienia, takie jak prosta „Pela”, albo „Pelasia”, „Pelusia” czy „Pelunia”. Z drugiej strony, to dostojne imię pozwala na pewną inwencję twórczą – pieszczotliwa „Pelcia” też nie brzmi źle.

Pochodzenie imienia Pelagia

Jak już wspomniano, Pelagia to imię pochodzenia greckiego. Na przestrzeni wieków, podobnie jak pochodzące z antycznej Hellady mity, filozofia, kultura, sztuka czy nauka, znalazło swoje miejsce w wielu innych zakątkach świata. Z jednej strony zawędrowało do świata prawosławnego, związanego z Grecją religią, w tym na Rosję (Piełagija), Ukrainę (Pełagija) czy Białoruś. Nie jest więc to wcale imię egzotyczne w polskich warunkach, skoro znajdziemy je u tak wielu naszych wschodnich sąsiadów. Z drugiej, oczywiście za pośrednictwem Rzymu, dotarło również do krajów romańskich. We Francji spotkamy imię Pélagie, a we Włoszech – jak po łacinie i po polsku – Pelagia.

Pelagia to niebanalne imię dla dziewczynki, która zna swoją wartość. Jak widać, mieści w sobie rozmaite konotacje, drogi życiowe i zalety – możemy skojarzyć ją z niezwykle skutecznie przyciągającą spojrzenia i uwagę mężczyzn, piękną boginią Afrodytą, możemy z pokorną, niewinną, bezwzględnie wierną swoim ideałom chrześcijańską męczenniczką, a możemy z wybitną, bijącą rekordy szybowniczką. Jedno wiemy – Pelagii nie będzie trudno być kobietą pewną siebie i wiedzącą, czego chce.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo