Imieniny Teodora
Kiedy „patron” naszego dziecka obchodzi swoje święto? Imię to jest na tyle ciekawe, że przypisane jest do niego aż 25 różnych dat, spośród których można wybrać tą jedyną, imieninową. Choć nikt nie powiedział, że nie można świętować kilkanaście i więcej razy w roku! Teodor najczęściej obchodzi imieniny w kilku terminach. Jeśli jesienna aura sprzyja wspólnym, rodzinnym spotkaniom, to możemy zdecydować się na:
- 29 października,
- 9 listopada.
Prezent na ferie?
- 24 stycznia,
- 7 lutego.
W tym przypadku te daty okażą się idealnym wyborem.
A może wolimy datę występującą bliżej Świąt Wielkanocnych, kiedy to przyroda budzi się do życia? Wówczas proponujemy:
- 26 marca
Jest także opcja, bardziej hucznego i medialnego dnia. Tak radosnego, że razem z nami mogą świętować całe Stany Zjednoczone, a w telewizji amerykańskiej ujrzymy liczne parady i uśmiechniętych ludzi – mowa o
- 4 lipca.
Wtedy również przypadają imieniny Teodora.
Imię Teodor
W pierwszym półroczu 2020 roku w Polsce urodziło się 230 dzieci, którym rodzice nadali imię Teodor. Jest to niemała liczba, choć nie tak popularna jak chociażby w przypadku Jana, Jakuba czy też Franciszka. Patrząc jednak z tej perspektywy na te statystki, można zauważyć duży plus przy wyborze imienia Teodor. Może ze względu na fakt, że nie mieści się ono w „czołówce” imion, nasze dziecko będzie z tego względu „bardziej wyjątkowe”? „Bardziej”, ponieważ już sam fakt przyjścia Teodora na świat uczyni go kimś ważnym dla otoczenia.
Sprawdź: ANNA: Co oznacza imię Anna? Znaczenie imienia AniaPochodzenie imienia Teodor
Genezy tego imienia należy doszukiwać się w języku greckim. „Theos” oznacza bowiem „Boga”, a „doron” to inaczej „dar”. Łącząc te dwa wyrazy w jeden, można dojść do wniosku, że imię Teodor oznacza „dar boży”, czyli kogoś, kto został ofiarowany przez samego Stwórcę. Słynny Św. Teodor, który żył w czasach antycznych, był żołnierzem jednego z rzymskich cesarzy. Zmarł jako męczennik, a pośmiertnie został uznany za „patrona chroniącego przed sztormem”.
Znaczenie imienia Teodor
Nie jest łatwo stwierdzić, jakim człowiekiem okaże się Teodor. Jego życie jest w pewnym sensie owiane tajemnicą. Człowiek ten dojrzewa bardzo wcześnie i patrzy na swoje otoczenie z dużym dystansem. Swoim zachowaniem przypomina osoby z pokolenia „romantyków”, gdyż charakteryzuje się czułością, namiętnością i dużą pobudliwością.
Cechy Teodora sprawdzą się z dużym powodzeniem na stanowisku kierowniczym. Człowiek ten jest bowiem przebojowy i bardzo szybko przewiduje przebieg najdrobniejszych zdarzeń. Bardzo dobrze odnajduje się także w nowych okolicznościach. Z drugiej strony Teodor jest takim typem indywidualisty, który nie lubi czuć się „przestawianym” i działać pod czyjeś dyktando. Chwilami brakuje mu pokory, o czym musi pamiętać, bo w końcu „pycha zawsze kroczy przed upadkiem”.
Teodor to także osoba o wielkim sercu. Widząc kogoś w potrzebie, nie waha się, aby udzielić pomocy zarówno materialnej, jak i poprzez zwykłą, a tak bardzo potrzebną rozmowę. Sprzyja mu także szczęście i z łatwością osiąga niemałe sukcesy. Teodor musi jednak uważać, ponieważ zgubne mogą się okazać jego charakterystyczne cechy: awanturniczość i nadpobudliwość.
Zdrobnienia imienia Teodor
Teodor posiada liczne zdrobnienia swojego imienia. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć m.in.: „Teo”, „Tedek”, „Teoś”, „Todzio” czy też „Tosiek”. Wielu Teodorów, ze względu na znaczenie imienia (dar boży) woli jednak, gdy są nazywani oryginalnym brzmieniem, co z resztą nie powinno dziwić. Nie każdy bowiem ma ten zaszczyt, aby jego imię było, jakby nie patrząc – po prostu „boskie”.
Sprawdź: Imię Leon (znaczenie i pochodzenie imienia, cechy charakteru i zdrobnienia)Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci