Czy żółte upławy w ciąży to powód do zmartwień?

Upławy w ciąży są zjawiskiem całkowicie normalnym, które nie wskazuje na stan chorobowy. Nie oznacza to jednak, że przyszła mama nie powinna zachować wzmożonej czujności. Jeżeli w okresie ciąży pojawi się wydzielina inna niż fizjologiczna, a do takiej należy zaliczyć żółte upławy w ciąży, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. W większości przypadków specjalista wdroży odpowiednie leczenie, choć zdarza się, że wydzielina o żółtym zabarwieniu stanowi wskazanie do natychmiastowego przyjęcia pacjentki na położniczą izbę przyjęć.

Żółte upławy na początku ciąży – przyczyny

W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzą istotne zmiany hormonalne, następstwem których są specyficzne reakcje ciała. Już na początku ciąży dochodzi do wzmożonego wydzielania śluzu. Jest to proces fizjologiczny, który ma na celu ochronę dróg rodnych kobiety (a co za tym idzie – także rozwijającego się dziecka) przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Upławy fizjologiczne, przezroczyste mul o mleczno-białym zabarwieniu, pojawiają się już w pierwszym trymestrze ciąży i mogą występować aż do rozwiązania. Zjawisko to, jako całkowicie naturalne, nie powinno wywoływać niepokoju.

Co innego, jeżeli zostanie zaobserwowany żółty śluz w ciąży. Takie zjawisko, bez względu na to, czy towarzyszą mu dodatkowe symptomy, nie może być traktowane jako normalne i wymaga pilnej konsultacji z ginekologiem. Może bowiem wskazywać na poważne schorzenie lub na stan zagrażający dziecku.

Żółta wydzielina z pochwy w ciąży może wskazywać na rzęsistkowicę – chorobę przenoszoną drogą płciową wywołaną przez rzęsistka pochwowego. Symptomy choroby mogą wystąpić tuż po zakażeniu lub nawet po kilku tygodniach. Należą do nich:

  • żółte lub szare upławy,
  • nieprzyjemny zapach wydzieliny,
  • zaczerwienienie sromu i pochwy,
  • pieczenie, ból lub dyskomfort w trakcie mikcji albo podczas stosunku płciowego.

Nie można nie wspomnieć, że w niektórych przypadkach choroba nie daje żadnych objawów. Jeżeli lekarz zadecyduje o wdrożeniu leczenia farmakologicznego, w pierwszym i drugim trymestrze ciąży najprawdopodobniej zaordynuje środki dopochwowe. Doustne antybiotyki zwykle przepisuje się dopiero w trzecim trymestrze.

Ciemno żółte upławy w ciąży, niemal brązowe, mogą wskazywać na obecność krwi w wydzielinie. Na samym początku ciąży objaw ten jest całkowicie normalny i towarzyszy zagnieżdżaniu się zarodka w jamie macicy. Takie upławy mogą też wystąpić po stosunku, badaniu ginekologicznym lub po dopochwowym badaniu USG, co wynika z faktu, że w trakcie ciąży błona śluzowa pochwy wykazuje znaczną wrażliwość, co czyni ją podatną na otarcia i inne uszkodzenia. Niepokój powinny wzbudzać obfite upławy, w których widoczne są skrzepy krwi i którym towarzyszą skurcze macicy. Takie symptomy mogą wskazywać na poronienie, więc wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Ciemno żółty śluz bez brązowego zabarwienia może wskazywać na infekcję: grzybiczą lub waginozę bakteryjną. W takim przypadku upławy będą gęste i o charakterystycznym przykrym zapachu. Kobieta będzie też odczuwać dolegliwości w postaci świądu, pieczenie i/lub bólu miejsc intymnych.

Żółte upławy w ciąży bez zapachu, zwłaszcza obfite i rzadkie (przypominające mocz), mogą wskazywać na przedwczesne pęknięcie błon płodowych. W takim przypadku z pochwy wydostaje się płyn owodniowy, który w warunkach prawidłowych wypływa dopiero w trakcie porodu. Taki stan jest poważnym zagrożeniem dla dziecka i stanowi wskazanie do natychmiastowego przyjęcia przyszłej mamy na położniczą izbę przyjęć.

Żółte upławy w 9 miesiącu ciąży – co robić?

Warto zaznaczyć, że żółte upławy mogą wystąpić zarówno na początku, jak i pod koniec ciąży. O ile w pierwszym i drugim trymestrze mogą wskazywać na stan patologiczny, to

9. miesiącu przyczyna ich występowania zazwyczaj jest inna (choć trzeba podkreślić, że nie jest to regułą) – żółte upławy w 3 trymestrze ciąży towarzyszą odejściu czopa śluzowego. Wcześniej wspomnieliśmy, że w momencie, gdy kobieta zachodzi w ciążę, organizm chroni drogi rodne wytwarzając większe ilości fizjologicznej wydzieliny. Tworzy ona tzw. czop śluzowy, który może być podbarwiony krwią (stąd właśnie bierze się nienaturalne zabarwienie wydzieliny). Gęsty, obficie wydobywający się śluz wskazuje na zbliżający się poród, więc stanowi wskazanie do natychmiastowego udania się do szpitala.

Zawsze (bez względu na trymestr), kiedy ciężarna zauważy obecność śluzu innego niż fizjologiczny, powinna zasięgnąć porady lekarskiej, nawet jeżeli wydzielinie nie towarzyszą żadne inne niepokojące objawy. Konsekwencje zaniedbań w tym temacie mogą być bardzo poważne.

Żółte upławy w ciąży – możliwe zagrożenia

Bez względu na to, na jaką chorobę lub stan wskazują żółte upławy w ciąży, mogą przyczynić się do wystąpienia znacznych komplikacji. W tym miejscu należy wskazać na:

  • ryzyko poronienia,
  • przedwczesny poród,
  • niską masę urodzeniową dziecka,
  • wady rozwojowe dziecka.

Ponadto trzeba wiedzieć, że rzęsistkowica może być przeniesiona na dziecko, choć zdarza się to niezbyt często.

Mamy pytają o żółte upławy w ciąży

Czy upławy w ciąży to normalne?

Fizjologiczne upławy w ciąży są zjawiskiem normalnym, które ma na celu ochronę dróg rodnych przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Taka wydzielina jest przezroczysta lub mleczno-biała. W każdym innym przypadku (gdy upławy są żółte, brązowe, zielone lub podbarwione krwią) konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Co oznaczają żółte upławy w ciąży?

Żółte upławy w ciąży mogą wskazywać na infekcję pasożytniczą, grzybiczą lub bakteryjną. Mogą być też objawem przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo