Zwrot podatku a komornik 2021: Czy komornik może zająć zwrot podatku (ulga na dziecko) za 2020?

Termin złożenia PIT zbliża się szybko – to już 30 kwietnia. Rodzice, którzy korzystają z ulgi na dzieci, jak zawsze mogą pomniejszyć swoje zobowiązania podatkowe i otrzymać tym samym zwrot nadpłaconych środków. Czy komornik może zająć zwrot podatku na dziecko?

Rozliczanie PITów przez internet

Rozliczenie PIT dostępne jest dla każdego obywatela na stronie rządowej. To spora wygoda dla tych, którzy do tej pory mieli problem z wypełnieniem poprawnie kwestionariusza lub złożeniem go na czas. Aby sprawdzić PIT, wypełniony za nas przez Urząd Skarbowy, należy zalogować się podając PESEL i odpowiednie kwoty (przychodu lub dochodu – dokładnie wskazane w instrukcji) z PITa za rok wcześniejszy lub skorzystać z możliwości zalogowania się przez system bankowości elektronicznej. W tym drugim przypadku nasza tożsamość zostaje zweryfikowana przez nasz bank i zajmuje to krótką chwilę. Niezalogowanie się, a tym samym brak potwierdzenia z naszej strony danych zawartych w PIT, skutkuje automatyczne jego zaakceptowanie w ostatnim dniu kwietnia.

Rok temu wprowadzono parę zmian. Jedną z nich jest automatyczne uwzględnianie ulgi na dzieci, które ukończyły 18. rok życia (pod warunkiem, że dziecko pozostaje studentem lub doktorantem). Ulga uwzględniania jest również dla dzieci urodzonych w 2020 roku. Umożliwia ona pomniejszenie zobowiązania podatkowego płatnika i otrzymanie przez niego zwrotu nadpłaconych środków. Dotychczas pieniądze te nie były chronione przed ewentualną egzekucją komorniczą. Czy komornik może zająć zwrot podatku na dziecko w 2021? Jak informuje Ministerstwo Finansów – przepisy w tym względzie się nie zmieniają. Odpowiedź więc brzmi: tak, komornik może zająć ulgę na dziecko za 2020 rok.

Zobacz też: Becikowe 2021

Zwrot podatku a komornik. 2021 bez zmian w tym zakresie

Jak w odpowiedzi na zapytanie poselskie posła Lewicy Jana Szopińskiego odpowiedział wiceminister finansów, Tomasz Słaboszowski, beneficjenci ulgi na dzieci nie mogą uchronić pieniędzy z nadpłaty podatku przed komornikiem. Postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika sądowego lub odpowiedni organ administracyjny może zatem prowadzić do zajęcia otrzymanych w ramach zwrotu podatku środków: ulga na dziecko nie jest tu wyjątkiem.

Zobacz również: Podział majątku po rozwodzie

Kto może skorzystać z ulgi na dziecko wypełniając PIT za 2020?

Ulga podatkowa na dziecko przysługuje rodzicom, opiekunom i rodzicom zastępczym, faktycznie wykonywującym władzę rodzicielską nad dzieckiem.Osoby te muszą uzyskiwać dochody według skali podatkowej, a roczne zeznania składać na druku PIT-36 lub PIT-37. Skorzystanie z ulgi prorodzinnej wiąże się z wypełnieniem załącznika PIT/O. Nie ma potrzeby załączania dodatkowych dokumentów. Jaką kwotę można odliczyć na dziecko w zeznaniu PIT? Kwota ta jest zależna od liczby dzieci. W PIT wypełnionym przez Urząd Skarbowy ulgi te są automatycznie uwzględnione, a potwierdzając PIT-36 lub PIT-37, należy również potwierdzić PIT/O.

Sprawdź: Zwrot podatku za urlop macierzyński

Kwoty ulg podatkowych na dziecko 2021

Rodzice korzystający z ulgi podatkowej na dziecko mogą odliczyć od podatku poniższe kwoty (w przypadku każdego kolejnego dziecka kwoty sumują się):

  • pierwsze dziecko to kwota 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
  • drugie dziecko – 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
  • trzecie dziecko -166,67 zł miesięcznie (rocznie 2 000,04 zł),
  • czwarte i każde kolejne dziecko – 225 zł miesięcznie (rocznie 2 700 zł).

Dodaj komentarz

Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo