Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Seniorzy dostaną nawet 310 zł. Jest haczyk

W tym roku na konta seniorów już wpłynęły “trzynastki”, a wkrótce zasili je także 14. emerytura. Ile wyniesie? Zgodnie z zapowiedziami rządu wypłaty wyniosą tyle, co w ubiegłym roku, ale jedynie w teorii. Dodatek nie zostanie bowiem zwolniony z podatku. Niektórzy będą mogli natomiast liczyć na zwrot.

13. emerytura po raz pierwszy została wypłacona w 2019 roku. Jest to świadczenie zagwarantowane ustawą na stałe, które otrzymują wszyscy seniorzy bez względu na dochody. Jej wysokość jest równa aktualnie obowiązującej minimalnej emeryturze, a więc w 2023 roku jest to 1588,44 zł brutto. Tyle samo wynoszą również “czternastki”, ale jedynie dla seniorów z dochodami do 2900 zł brutto. W przypadku pozostałych zastosowany zostaje mechanizm “złotówka za złotówkę”. W tym roku mimo waloryzacji świadczeń emeryci i renciści dostali dodatki wyższe o zaledwie 37 zł. Wynika to z faktu, że nie zostały one zwolnione z podatku, jak w roku ubiegłym. Niektórzy mogą liczyć na częściowy zwrot. O kim mowa?

Kiedy zwrot za 13. i 14. emeryturę 2023? Trzeba będzie zaczekać

W 2023 roku PIT od dodatkowych świadczeń zapłacą wszyscy również seniorzy pobierający emerytury do 2500 zł brutto miesięcznie. Ta grupa będzie mogła jednak liczyć na zwrot podatku za “trzynastkę” i “czternastkę”. Trzeba będzie natomiast uzbroić się w cierpliwość, bo najwcześniej nastąpi do dopiero w lutym 2024 roku.

Niestety, w 2023 roku rząd nie zdecydował się zwolnić trzynastek i czternastek z podatku. Oznacza to, że świadczeniobiorcy zapłacą PIT od przyznanych świadczeń, nawet jeśli ich emerytura jest poniżej 2500 zł brutto miesięcznie. W rozliczeniu rocznym z fiskusem otrzymają zwrot, ale nastąpi to dopiero najwcześniej w lutym 2024 roku. Co oznacza, że do tej pory będą wierzycielami rządu – wyjaśnił w rozmowie z “Faktem” prezes Instytutu Emerytalnego, dr Antoni Kolek.

Ile wyniesie zwrot za 13. i 14. emeryturę? Kwoty mogą się różnić

Od kwoty miesięcznych dochodów będzie zależała wysokość zwrotu. W przypadku seniorów pobierających świadczenia minimalne będzie to około 160 zł. Emeryci oraz renciści otrzymujący miesięcznie 2200 zł, będą mogli liczyć na zwrot w wysokości ok. 310 zł. Fiskus nie wypłaci natomiast nic osobom ze świadczeniami 2500 zł i powyżej.


Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo