Od momentu rozpoczęcia projektu cyfryzacji polskiej służby zdrowia, zaczęły pojawiać się nowe rozwiązania technologiczne. Zmiany te mają skutkować ułatwienie a także usprawnienie pracy aptek, przychodni czy też innych placówek medycznych. Nowe rozwiązania technologiczne będą pomocą dla lekarzy, farmaceutów, a także samych pacjentów. Dzięki pomocy dedykowanego serwisu internetowego, wyżej wymienieni posiadać będą dostęp do swojej dokumentacji medycznej, w tym przykładowo zaleceń, jakie dotyczą procesu leczenia albo też dawkowania poszczególnych leków.
W 2018 roku zwolnienia lekarskie zostały wycofane z obiegu papierowego – z całą pewnością przyczyniło się to do procesu cyfryzacji. Wycofanie z obiegu papierowego spotkało także skierowanie lekarskie, które również zostało zastąpione wersją elektroniczną.
Od początku 2020 roku w życie weszły również e-recepty – elektroniczne wersje recept papierowych, które można realizować we wszystkich aptekach.
Zanim jednak otrzymasz taką e-receptę, warto dowiedzieć się o niej coś więcej – jak działa, jak z niej korzystać, jakie ma wady i zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Czym jest e-recepta?
E-recepta jest elektroniczną formą recepty. Za jej pośrednictwem w prosty, bezpieczny oraz wygodny sposób wykupisz wystawione przez swojego lekarza leki. W przeciwieństwie do swojej papierowej wersji, e-recepta wystawiana jest przez lekarza w specjalistycznym programie, który połączony jest z IKP – internetowym Kontem Pacjenta. Elektroniczną wersję recepty można zrealizować bez potrzeby jej wydrukowania.
Od dłuższego czasu Polska Służba Zdrowia pracuje nad dużymi zmianami, jakie pojawią się w systemie opieki w naszym kraju. Wszystko to po to, aby zwiększyć komfort Polaków, a także by dopasować system opieki zdrowotnej do standardów europejskich. E-recepta należy do kluczowych czynników, które świadczą o podwyższeniu się poziomu jakości służby zdrowia w kraju. Dodatkowo, elektroniczna wersja recepty zwiększa komfort korzystania z usług Narodowego Funduszu Zdrowia.
E-recepta – jak działa elektroniczna wersja recepty?
Korzystanie z niej jest bardzo łatwe, a przede wszystkim bardzo bezpieczne. Recepta wystawiona przez twojego lekarza dostanie zapisana w dedykowanym systemie, co z całą pewnością zmniejszy do zera prawdopodobieństwo zgubienia recepty. Po tym, jak lekarz wprowadzi receptę do systemu, pacjent otrzyma wygenerowany przez program wydruk informacyjny lub też 4-cyfrowy kod wiadomością sms bądź e-mail. Po pokazaniu ich w aptece, farmaceuta sprzeda ci przepisane na recepcie leki.
Korzyści, jakie niesie za sobą korzystanie z e-recepty
Pierwszą z nich jest z całą pewnością forma zapisu recepty – jest ona o wiele czytelniejsza dla farmaceutów, jak i również dla samych pacjentów. Dzięki temu problem związany z błędnymi danymi zostanie wyeliminowany – tyczy się to także tych związanych z brakiem pieczątki czy niewyraźnym pismem lekarza. Odrzucenie recepty przez farmaceutę i brak możliwości wykupienia leku będą już tylko smutną przeszłością.
E-receptę, będziesz w stanie zrealizować w każdej aptece. Jeśli jednak okaże się, że niechcący usuniesz SMS-a z kodem lub też wydruk w wiadomości e-mail, to nie musisz się martwić! Twoja recepta wciąż będzie dostępna za pośrednictwem konta na portalu IKP. Dzięki temu wciąż będziesz mógł ją zrealizować.
Elektroniczna recepta umożliwi ci wykupienie jedynie części przepisanych ci leków – nie będzie konieczności wystawiania odpisu, by móc w późniejszym terminie zrealizować kupno reszty leków.
Strona IKP (Internetowe Konto Pacjenta) daje pacjentowi dostęp do wszystkich wcześniej wystawionych recept (w formie listy). Dodatkowo będziesz w stanie sprawdzić dawkowanie poszczególnych preparatów. Wszystko to sprawdzisz za pośrednictwem laptopa czy też telefonu.
Jak zdobyć taki dokument drogą internetową? Znajdziesz recepty online na portalu e-recepta.net.
Recepta elektroniczna – jaki jest jej termin ważności?
Jest to dość istotna kwestia, gdyż zwykła recepta elektroniczna ma 30 dni ważności od momentu wystawienia. Niektóre z e-recept mają odgórnie określony termin ważności – wynika to z przypisania przez lekarza pewnych konkretnych leków. Wygląda o w następujący sposób:
- e-recepta na wykupienie antybiotyku ma ważność 7 dni,
- e-recepta na wykupienie preparatu immunologicznego ma ważność 120 dni,
- e-recepta zawierająca leki na choroby przewlekłe może mieć datę ustaloną przez lekarza prowadzącego.
Profil zaufany – co to takiego?
Profil zaufany jest formą elektronicznego podpisu, który pozwala na sygnowanie dokumentów, jakie składasz do instytucji publicznych – w tym zakresie znajdują się między innymi podania oraz wnioski. Profil zaufany zawiera potwierdzone dane, mające na celu identyfikację posiadacza w usługach publicznych, w tym pozwalają mu i dają uprawnienia do korzystania z usług publicznych za pośrednictwem Internetu. Potwierdzone dane osobowe są wytyczną, jaką narzuca ministerstwo, a do nich zaliczają się imię, nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL.
Jak możesz założyć profil zaufany? To bardzo proste – możesz to zrobić przez stronę Ministerstwa Cyfryzacji lub też w punkcie potwierdzającym, który możesz z naleźć w urzędzie czy też wybranym banku.
Profil Zaufany umożliwia otwarcie konta IKP
Czym jest Internetowe Konto Pacjenta?
W skrócie jest to IKP, inaczej aplikacja, która daje możliwość wglądu w informacje medyczne pacjentowi. Po aktywowaniu profilu Zaufanego, możesz założyć ją w bardzo szybki, bezpieczny i bezpłatny sposób za pośrednictwem strony Ministerstwa Cyfryzacji.
Przy pomocy IKP pacjent dokładnie może przejrzeć swoją listę recept, w tym zalecenia lekarzy związane z dawkowaniem poszczególnych leków. Tu też znajdziesz wszystkie informacje na temat swoich świadczeń NFZ, a także o kwotach refundacji dla specyfików.
Dzięki IKP nie musisz ponownie odwiedzić lekarza, by otrzymać nową receptę potrzebną do kontynuacji leczenia. Plusem jest też fakt, iż e-receptę może wystawić położna lub też pielęgniarka po odbyciu konsultacji telemedycznej. Wgląd do historii przebytych chorób czy też możliwość umówienia się z lekarzem na wizytę to kolejne z wielu możliwości IKP.
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem