Jak pomóc dziecku rozwinąć kreatywność?

Większość dzisiejszych dorosłych w dzieciństwie żyła otoczona zabawkami, książkami i sprzętem sportowym, które zapewniały im rozrywkę i pobudzały wyobraźnię. Dziś wiele z tych przedmiotów zostało zastąpionych przez interaktywne treści cyfrowe na inteligentnych urządzeniach. Coraz więcej rodziców zapewnia swoim maluchom ich własny tablet, szczególnie że na rynku dostępne są urządzenia, które zostały zaprojektowane tak, by były przyjazne dla najmłodszych.

Czy tablet wspiera kreatywność dziecka?

Tablety dla dzieci to nie tylko pomysł na zajęcie podczas długiej jazdy samochodem. Istnieje ogromna ilość wysokiej jakości, pozbawionych przemocy i przyjaznych rodzinie treści dostępnych na tablety. Są to filmy, interaktywne gry, ebooki, programy edukacyjne i narzędzia kreatywne. Jeśli dobrze poszukasz, odkryjesz również interaktywne zabawki, które bez problemu współpracują z tabletem. Zostały one zaprojektowane tak, aby wypełnić lukę pomiędzy cyfrowymi formami rozrywki a zabawkami i narzędziami świata realnego.

W wytycznych dotyczących czasu ekranowego dla dzieci w wieku przedszkolnym organizacje zdrowotne sugerują 1 godzinę dziennie dla dzieci od 3 do 5 lat. Czas ten zwiększa się wraz z wiekiem dziecka.  Sugestie te opierają się na idei, że zdrowy rozwój poznawczy małych dzieci jest budowany poprzez interakcję twarzą w twarz. Z czasem i opanowując umiejętność mówienia, dzieci pojmują, że postać na ekranie reprezentuje prawdziwą osobę. W dedykowanych dzieciom treściach edukacyjnych często stosowaną techniką są przykuwające uwagę obrazy i dźwięki (jak na przykład ludzki głos postaci animowanych).


Ważne jest, aby zwrócić uwagę nie tylko na ilość, ale również na jakość czasu spędzonego przed ekranem przez dziecko. Najmłodszych w ogóle nie należy zostawiać z urządzeniem sam na sam. Czas spędzony na wspólnej aktywności dorosłego i dziecka przed ekranem może być czasem wartościowym. Chodzi nie tylko o kontrolę tego, co dziecko robi i ochronę przed ewentualnymi zagrożeniami, ale przede wszystkim o kontakt osobisty i dołączenie do zabawy.

Jak wspierać zainteresowania dziecka?

Poznaj twórcze marzenia swojego dziecka i pomóż mu je realizować. Kiedy dzieci pasjonują się czymś, są bardziej skłonne włożyć w to całe swoje serce. Na przykład, jeśli dziecko chce nauczyć się rysować, spędźcie razem popołudnie na rysowaniu i świętujcie jego postępy.

Aplikacje do rysowania są idealne do doskonalenia umiejętności manualnych. Dzieci mogą rysować odręcznie, wybierać obrazki do kolorowania i używać naklejek, by tworzyć oryginalne dzieła sztuki. Niektóre aplikacje przerabiają zdjęcia na kolorowanki, usuwając wszystkie kolory z obrazu, pozostawiając jedynie kontury (np. PENUP). Wizerunki czworonożnych pupili i innych członków rodziny można po pokolorowaniu, wydrukować i oprawić w ramki.

Tablet z rysikiem może wspierać rozwój motoryki małej i pomagać w doskonaleniu pisania i rysowania. Do korzystania z tego typu aplikacji wybrać można tablet, który wpisuje się w potrzeby edukacyjne, np. z większym ekranem, rysikiem i odporną na ewentualne uszkodzenia folią.  

Jeśli Twój maluch jest bardziej zainteresowany byciem następnym Beethovenem niż Picassem, spróbuj aplikacji muzycznej. Daje ona dzieciom szansę na skomponowanie własnej muzyki. Dzieci wybierają instrument, a następnie malują palcami na ekranie. Powstałe w ten sposób wzory zamieniane są w muzykę.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tabletu dla dzieci:

  • rozdzielczość ekranu, która nie powinna być niższa od HD;
  • pamięć wewnętrzna urządzenia z wystarczającą ilością miejsca na aplikacje edukacyjne, gry, filmy offline, muzykę lub niektóre książki do szkoły (na szczęście w razie potrzeby można rozbudować tablet o dodatkowe karty pamięci);
  • funkcje kontroli rodzicielskiej, dzięki której dziecko nie będzie miało dostępu do nieodpowiednich treści.


*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Dodaj komentarz

Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo