Karmienie piersią

Karmiącej mamie wszystko wolno jeść?

Prześlij dalej Drukuj
Karmienie piersią: Karmiącej mamie wszystko wolno jeść?

fot. RF

JESTEŚMY NA "TAK"

Kalafior i spółka - niesłusznie osądzeni

Ilekroć nachodzi cię ochota na gołąbki, grochówkę albo fasolkę po bretońsku, tylekroć słyszysz: "To zaszkodzi twojemu dziecku". Myślisz więc, że to przez ciebie będzie miało kolkę. Wizja rozkrzyczanego niemowlaka skutecznie hamuje apetyt. To prawda, że niektóre warzywa (tj. kalafior, brokuły, brukselka, kapusta, fasola, groch, kapusta) mają właściwości wzdymające, ale twoje dziecko wcale nie musi zareagować na nie kolką. Nie warto "na wszelki wypadek" rezygnować z tych jarzyn, bo zawierają dużo bardzo cennych składników. Nie żałuj ich więc sobie, ale po posiłku obserwuj malca. Jeśli zauważysz, że po zjedzeniu któregoś z warzyw płacze z powodu bólu brzucha, to wyklucz je ze swojej diety.

Czekoladowe słodkości - od czasu do czasu

"Wyprowadziłaś" z domu wszystkie słodycze, by cię nie kusiły? Jeśli powodem była twoja tendencja do tycia - to dobra decyzja. Jeżeli jednak zrobiłaś to tylko dlatego, że dziecko twojej przyjaciółki jest uczulone na czekoladę i kakao, zarządzamy ich powrót! Nie jest bowiem przesądzone, że twój maluch identycznie zareaguje na te produkty (czekoladę i kakao uważa się za silne alergeny). Możesz skusić się na tę drobną czekoladową przyjemnostkę, obserwuj jednak dziecko, czy nie wystąpiły na jego skórze jakieś zmiany (np. wysypka, plamki).

Uwaga: Większość kupowanych słodyczy zawiera szkodliwe substancje poprawiające smak i konserwanty. Nie objadaj się więc tymi łakociami. Zdrowsze są słodkości domowej roboty!

Orzechy i cytrusy - dozwolone

Słyszałaś, że orzeszki oraz pomarańcze i cytryny są silnymi alergenami. Aby uchronić malca przed uczuleniem, wyeliminowałaś je ze swojej diety. Niepotrzebnie, zwłaszcza jeżeli dziecko nie ma żadnych objawów uczulenia, a twoja rodzina nie jest obciążona alergią. Pozbawiasz się w ten sposób wielu cennych witamin i mikroelementów, które znajdują się w orzechach i cytrusach. Na nowo wprowadź je do diety i uważnie obserwuj dziecko. Na pewno nie przeoczysz tego, że malec źle zareaguje na jakiś produkt, np. wysypką na skórze albo bólem brzucha. I dopiero wtedy wyklucz "sprawcę kłopotów" z jadłospisu.

 

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię