Śledzie w oleju: Ile mogą stać? Jak je przechowywać?

Śledzie to ryba wyjątkowo popularna w Polsce. Chociaż kojarzą się głównie ze świętami Bożego Narodzenia, ze względu na bogate wartości odżywcze warto wprowadzić je również do codziennej diety. Jedną z częściej serwowanych wersji tej ryby są śledzie w oleju. Trwałość tej przekąski jest bardzo długa, przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych, ale również zdrowotnych. Ile mogą stać w lodówce śledzie w oleju i czy można je mrozić?

Śledzie, które można długo przechowywać

W internecie i książkach kucharskich można znaleźć sprzeczne informacje na temat tego, ile mogą leżeć śledzie w oleju. Według niektórych źródeł nie powinno się przechowywać takich śledzi dłużej niż dwa tygodnie. Inne podają, że śledzie marynowane w ten sposób będą zdatne do spożycia nawet po miesiącu.

Tak naprawdę, trudno jednoznacznie określić trwałość takiej potrawy, jak śledzie w oleju. Jak długo można przechowywać przetworzone w ten sposób ryby zależy od tego, kiedy i w jaki sposób zostały wykonane:

  • jeśli śledzie w oleju zostały przygotowane w warunkach domowych ze śledzi zakupionych w sklepie w formie płatów śledziowych, prawdopodobnie zachowają świeżość przez 2 tygodnie. Warunkiem jednak jest to, aby były szczelnie zamknięte w słoiku bez dostępu powietrza, najlepiej w lodówce. Jeśli zostały w tym czasie otwarte – zawartość słoika należy spożyć w dwa dni.
  • jeśli śledzie w oleju zostały zakupione na wagę w sklepie, ich trwałość jest stosunkowo krótka, liczona w dniach (maksymalnie tydzień). Zamykanie ich w słoiku niewiele pomoże, ponieważ nie mamy pewności, jak długo przechowywane były w sklepie w otwartym pojemniku w ladzie chłodniczej.
  • trwałość śledzi w oleju zależy również od dodatków: cebula uznawana jest za stosunkowo szybko psujące się warzywo, jednak wszystko zależy od jej odpowiedniego spreparowania. Jeśli zostanie przelana wrzątkiem, a następnie będzie przetrzymywana w zalewie octowej razem ze śledziami, nie zaszkodzi ich trwałości. Nie należy nigdy dodawać surowej cebuli do śledzi w oleju, jeśli mamy zamiar je dłużej przechowywać. Warto również dokładnie obejrzeć warzywo przed włożeniem go do słoika i sprawdzić, czy nie znajdują się na nim drobne oznaki mogące świadczyć o nieświeżości (brązowe plamki etc.)

Jak długo przechowywać śledzie solone w lodówce?

Powyżej opisaliśmy, ile wytrzymają śledzie w oleju – jak widać, jest to zależne od kilku czynników. Śledzie solone mają podobny termin przydatności do spożycia – jeśli zostały sprzedane, gdy były jeszcze bardzo świeże, mogą być zdatne do spożycia nawet po miesiącu od zakupu.

Śledzie w śmietanie – ile można przechowywać?

Według książek kucharskich i doświadczeń blogerów kulinarnych, śledzie w śmietanie mogą być przechowywane do tygodnia od momentu ich przygotowania. Warunkiem jest jednak użycie dobrej jakości śmietany i szczelne zamknięcie pojemnika ze śledziami (najlepiej szklanego, uprzednio wyparzonego, nie plastikowego!). Należy pamiętać, że śledzie w śmietanie zakupione w pojemnikach jako gotowe danie mogą mieć nawet kilkumiesięczny (albo i kilkuletni!) termin przydatności do spożycia, co związane jest z dodatkiem dużej ilości konserwantów. W domowych warunkach i z użyciem naturalnych składników nie jest to oczywiście możliwe.

Częste pytania o przechowywanie śledzi w oleju

Jak pasteryzować śledzie w oleju?

Śledzie w oleju nie wymagają pasteryzacji. Przechowywanie ryb w oleju lub w occie jest metodą wydłużania ich terminu spożycia.

Kiedy zrobić śledzie w oleju?

Większość przepisów zarówno z dawnych książek kucharskich, jak i podawanych na obecnie popularnych blogach kulinarnych zaleca, aby śledzie w oleju przygotowywać dzień przed podaniem. Zapewnia to odpowiednią konsystencję, przejście smakiem przypraw i zmacerowanie dodawanej do nich cebulki.

Czy można mrozić śledzie w oleju?

Odradza się mrożenie śledzi w oleju. Co prawda nie tracą one swoich właściwości odżywczych, jeśli są prawidłowo mrożone, jednak znacząco tracą na walorach smakowych. Rozmrożone śledzie uprzednio przechowywane w oleju lub płaty śledziowe solone po zamrożeniu i rozmrożeniu stają się miękkie, rozpadają się, tracą jędrność, w konsystencji są nieapetycznie “papkowate”.

Źródła:
  • 100 potraw ze śledzia, Hanna Szymanderska, Prószyński i S-ka, 1994
  • Przegląd blogów kulinarnych

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo