Kręcz szyi u niemowląt

Jak leczyć kręcz szyi u niemowlaka?

Kręcz szyi u niemowlaka to jeszcze nie koniec świata. Jeśli Twoje dziecko cierpi na tę wadę, nie panikuj – skup się na tym, jak możesz mu pomóc. Dowiedz się, jak leczyć kręcz szyi u niemowląt sprawdzonymi domowymi metodami.

Co to jest kręcz szyi?

Kręcz szyi u noworodka czy niemowlaka to po prostu nieprawidłowe ułożenie jego główki. Jeśli Twoje dziecko nie potrafi jej skręcić i zawsze trzyma ją prosto lub przechyloną na jedną stronę, niewykluczone, że doskwiera mu właśnie kręcz szyi. U dziecka cierpiącego na tę wadę mogą później wystąpić poważne skrzywienia kręgosłupa. Choć najczęściej schorzenie wykrywane jest zaraz po porodzie, zdarzają się niedopatrzenia. Koniecznie obserwuj więc swoją pociechę – jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie kręczy szyi u niemowlaka, natychmiast udaj się do ortopedy.

Przyczyny kręczu u noworodka

Skąd w ogóle bierze się kręcz szyi u niemowląt? Najczęściej jest ona wynikiem jednostronnego skrócenia jednego z mięśni szyi. Ów twardy mięsień biegnie z boku i łączy głowę i mostek. Może być obrzmiały, ale nie boli chorego malucha. Przykurcz szyi u niemowlaka wynika zwykle z urazu poporodowego, złego ułożenia dziecka jeszcze w łonie mamy albo z wrodzonej wady anatomicznej. Żeby stwierdzić obecność wady, konieczna jest opinia ortopedy. Kiedy rozpozna on kręcz szyi, ćwiczenia powinny zostać wdrożone w trybie natychmiastowym.

Ćwiczenia na kręcz szyi u niemowlaka

Ostrożnie ułóż dziecko na plecach. Przygotuj wcześniej dwa woreczki z mąką albo grochem i umieść je po obu stronach główki maleństwa. Bobas nie może ich przesunąć – powinny one dotykać barków i pilnować symetrycznego ustawienia głowy.

Choć trudno w to uwierzyć, już zwykłe zawieszenie nad łóżkiem grzechotek może pomóc złagodzić przykurcz karku u niemowlaka. Powinny one wisieć tak wysoko, żeby dziecko swobodnie na nie patrzyło, ale żeby musiało w tym celu delikatnie skręcić główkę. Z tego samego powodu warto ustawić łóżeczko w sposób wymuszający zwrócenie głowy malucha w stronę przeciwną niż robi to naturalnie. Generalnie warto dbać o to podczas codziennych zabaw, np. odgrywając gdzieś z boku ciekawą scenkę i tym samym zmuszając niemowlaka do ćwiczenia swojej szyjki.

Ćwiczysz domowymi sposobami już trzy miesiące, a przykurcz karku u niemowlaka nie ustępuje? W takiej sytuacji lekarz powinien zlecić specjalistyczny zestaw ćwiczeń i zapewnić Ci pomoc profesjonalnego rehabilitanta. Kiedy już nauczysz się przeprowadzać cały zestaw, ćwicz wraz ze swoją pociechą 6 razy dziennie po 5-10 minut przez 3 miesiące do pół roku. W skrajnych przypadkach rehabilitacja może się przeciągnąć do momentu skończenia przez dziecko drugiego roku życia.

Ćwiczenia we trójkę?

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na kręcz szyi u niemowląt? Ćwiczenie z udziałem dwojga dorosłych przynosi dwukrotnie lepsze efekty, dlatego warto wdrożyć do rehabilitacji właśnie taką metodę. Niech jedna osoba weźmie dziecko na ręce i podtrzyma barki malucha, a druga chwyci główkę i delikatnie ją obniży (bez uciskania i odchylania do tyłu). W dalszej kolejności należy delikatnie i ostrożnie stymulować ruch skłonu bocznego (oczywiście w stronę mniej wygodną dla przykurczonego mięśnia karku). U niemowląt, które reagują na takie próby płaczem i stawianiem oporu, być może będzie trzeba przeprowadzić operację. Niekiedy ortopeda zaleca też noszenie kołnierza ortopedycznego.

Masaż rozluźniający

Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pomasuj szyję swojego malucha dokładnie w tym miejscu, gdzie występuje przykurcz. U niemowlaka, któremu rozluźnisz w ten sposób mięśnie, z pewnością zauważysz znaczne postępy w wykonywaniu ćwiczeń. Możesz w tym celu użyć mleczka nawilżającego lub oliwki. Zachowaj delikatność i precyzję; rozcieraj, głaszcz i ugniataj szyjkę, o ile skóra malca nie jest zaczerwieniona albo podrażniona. Pamiętaj – jeśli chodzi o ćwiczenia na kręcz szyi u niemowlaka, najważniejsza jest systematyczność.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo