Pielęgnacja niemowlaka

Toaleta intymna chłopca i dziewczynki

Prześlij dalej Drukuj
Pielęgnacja niemowlaka: Toaleta intymna chłopca i dziewczynki

fot. RF

Ważne dla panienki

Budowa anatomiczna intymnych części ciała dziewczynki sprawia, że nie łatwo utrzymać higienę. Ujścia: cewki moczowej, pochwy i odbytu są położone blisko siebie, a to sprzyja powstawaniu zakażeń układu moczowego. Dlatego trzeba dbać o małą damę.

 • Najważniejsze jest staranne oczyszczanie pupy po zrobieniu kupki. W stolcu znajdują się liczne bakterie. Jeśli przedostaną się one do cewki moczowej, mogą wywołać infekcję. By temu zapobiec, pupę należy wycierać od przodu, ku tyłowi. Najlepiej za każdym razem używać osobnych chusteczek lub kawałeczków papieru toaletowego.
 • Kierunek z przodu do tyłu obowiązuje także przy myciu. Jak najwcześniej warto przyzwyczaić małą kobietę do podmywania się. Do mycia najlepiej używać delikatnych mydełek o lekko kwaśnym odczynie pH (5, 2- 5, 7), bo utrzymują naturalny odczyn pH pochwy chroniący przed inwazją zarazków.
 • Myjąc małą kobietkę nie należy zapominać o oczyszczaniu przestrzeni między wargami sromowymi większymi i mniejszymi. Zgromadzone tam resztki kremów oczyszczą jednorazowe waciki kosmetyczne zanurzone w przegotowanej wodzie.
 • Okolica pochwy i cewki moczowej nie znosi pudru, który wilgotnieje w takich miejscach, zlepia się w grudki i może wywołać swędzące podrażnienie. Zasypki pudrowe dla niemowląt nie nadają się dla dziewczynek!

Ważne dla kawalera

Dbanie o czystość tej okolicy jest niezbędne u każdego chłopca. U większości w okresie niemowlęcym napletek jest dość wąski i przyklejony do powierzchni żołędzi, nie da się więc oczyścić tej przestrzeni. W miarę upływu czasu napletek staje się luźniejszy.

 • Zwykle pod koniec pierwszego roku życia już można spróbować niezwykle delikatnie, odrobinę zsunąć napletek. Trzeba to robić czystymi rękoma, najlepiej podczas kąpieli.Gdy maluch broni się, lepiej nie robić tego na siłę. Bardzo łatwo uszkodzić skórę napletka, a wtedy mogą w tym miejscu powstać twarde blizny utrudniające jego zsuwanie.
 • Przedszkolaki podczas codziennej toalety powinni zsuwać napletek do dołu i dokładnie myć żołądź. W ten sposób oczyszczą delikatną okolicę z resztek moczu, które obfitują w z szkodliwe zarazki.
 • Należy także dbać o pupę małego mężczyzny. Dokładnie ją oczyszczać, a po umyciu pośladków nawilżać kremem. Kremem można smarować także fałdki pachwin i mosznę. W przypadku pielęgnacji intymnej u chłopców doskonale sprawdzają się zasypki pudrowe.

Ważne dla obojga

Nie ma co opowiadać o wyższości pieluch tetrowych nad pampersami lub odwrotnie. Oba rodzaje są dobre. Ważne jest, aby "opakowanie niemowlęcej pupy" często zmieniać - jak najszybciej po zabrudzeniu (minimum 5 razy dziennie). Krocze, pośladki i wszystkie fałdki trzeba umyć starannie wodą z mydłem lub dokładnie powycierać wilgotnymi chusteczkami.

Jakie dolegliwości wymagają wizyty w poradni ginekologicznej dla dzieci:

 • sklejenie się warg sromowych
 • upławy, świąd i ból sromu
 • krwawienie z pochwy przed 10. rokiem życia

Źródło: Rodzice 3/2007

Autor: Grażyna Karaś, pediatra

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez gosia mama kacpra i mateusza dnia 5 października 2011, godz. 21:08

  kacper ma 15 mies teraz dopiero zaczelam mu odciagac napletek tez mial stam zapalny. Narazie odkleil sie z jednej strony a z drugiej zbiera mu sie jakis plyn. Lekarka powiedziala ze jezeli sie sam nie odklei to bedzie CHIRURG! az sie boje!


 • dodany przez Aga dnia 7 lutego 2011, godz. 13:01

  Proponuję niezwłocznie udać się do urologa dziecięcego. Ja miałam podobną sytuację, ale bez pęknięć (nie zorientowałam się, że coś może być nie tak). Także do lekarza poszłam kontrolnie dopiero po pierwszych urodzinach. Walka ze stulejką trwa już półtora roku. Niestety, wszystko wskazuje na to, że jednak będzie potrzebny zabieg.


 • dodany przez marbej dnia 16 grudnia 2010, godz. 18:40

  Dzis byłam u pediatry z synkiem,mały ma 3 miesiące lekarka zapytała mnie czy zsuwam i oczyszczam małemu siusiaka,odpowiedziałam ,że nie ponieważ jeszcze za wcześnie.Kiedy ona odparła,że bzdura i to zrobiła.Małemu popękała tam skórka i delikatnie się sączy krew.Zdębiałam..co mam zrobić?I dlaczego ta lekarka tak postąpiła???PROSZĘ O ODPOWIEDŹ


  (3 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię