Jak dbać o zdrowe oczy u niemowląt?

Oczy noworodka czy niemowlaka są o wiele bardziej wrażliwe niż osoby dorosłej. Nic więc dziwnego, że czerwone powieki u niemowląt spędzają rodzicom sen z powiek. Narząd wzroku po porodzie u dziecka dopiero się ostatecznie rozwija. Rozwój ten trwa nawet kilka lat, zanim dziecko będzie widziało tak, jak człowiek dorosły. Warto więc o jego oczy szczególnie zadbać.

Aż do czasu narodzin dziecko ma wykształcone oczy, ale z nich nie korzysta. Po porodzie widzi dwuwymiarowo i znacznie mniej ostro niż dorośli, a dodatkowo nie rozpoznaje barw. Jak widać, dziecięce oczy są o wiele delikatniejsze i słabiej rozwinięte, dlatego niezbędna jest im również odpowiednia pielęgnacja.

oczy niemowlaka

Codzienna pielęgnacja oczu noworodka

Choć o dziecięce oczy trzeba dbać, to zakraplanie oczu niemowlaka solą fizjologiczną może być niepotrzebną traumą dla dziecka i rodzica. Podstawowa pielęgnacja rozpoczyna się już po porodzie, kiedy oczy dziecka są smarowane maścią antybiotykową bądź zakraplane azotanem srebra, aby uchronić je przed zarazkami. Następnie należy codziennie przemywać dziecku oczy, kierując się od kącika wewnętrznego do zewnętrznego. Do przemywania należy stosować sterylne gaziki, kupowane w oddzielnych opakowaniach, zamoczone w soli fizjologicznej. Zabieg ten należy wykonywać bardzo ostrożnie, ale jest on wystarczający w radzeniu sobie np. z delikatną, żółtą wydzieliną, która pojawia się na oczach dzieci nawet do ukończenia 6 tygodnia życia.

Jak sobie radzić z czerwonymi powiekami u niemowląt?

Zaczerwieniona powieka u noworodka nie jest niczym niezwykłym – oko i skóra są niezwykle wrażliwe. Zazwyczaj jednak zaczerwienienie znika przy regularnej, delikatnej pielęgnacji. Jeśli u noworodków zauważa się wspomnianą, żółtą wydzielinę, to nie jest to stan patologiczny, a naturalna kolej rzeczy. Oko dziecka w tym wieku jest niezwykle wrażliwe, stąd tego rodzaju objawy. Warto pamiętać, że do przemywania oczu noworodka nie można stosować waty ani ligniny, bo może zostawiać mikrowłókna, które podrażniają gałkę oczną. Przy każdym ruchu należy również wymieniać wacik na świeży, a także kilka razy dziennie przemywać dziecku buzię i ręce – inaczej będzie samo zanieczyszczać oczy bakteriami.

Czerwone oko u niemowlaka

Jeśli zaczerwienione jest oko, pojawia się wyciek – zarówno łzawy, jak i ropny – jest to znak, że mogła rozwinąć się infekcja. Choć przy łagodnych podrażnieniach zaleca się przemywanie oczu naparem z rumianku albo świetlika, to jednak należy ostrożnie podchodzić do takich praktyk. U wielu dzieci objawy nasilają się po zastosowaniu rumianku z uwagi na alergię kontaktową na tę właśnie substancję. Jeśli jednak, mimo pielęgnacji, stan dziecka się nie poprawia, zaś łzawiące oko u niemowląt powoduje dodatkowo dyskomfort czy pojawia się gorączka – czas na wizytę u lekarza. Nie warto z nią zwlekać, aby nie pogorszyć stanu dziecka i nie dopuścić do rozwinięcia się poważnej infekcji.

Zaczerwienienie wokół oczu oraz na powiekach wraz z pocieraniem przez dziecko oczu może oznaczać alergię. Aby stwierdzić, czy faktycznie ona jest przyczyną problemów, konieczne jest wykonanie testów alergicznych, a w szybszym działaniu – usunięcie potencjalnych alergenów ze środowiska.

Dziecięce oczy są niezwykle wrażliwe, dlatego trzeba o nie odpowiednio dbać. Jeśli codzienna pielęgnacja nie pomaga na pojawiające się problemy, warto odwiedzić lekarza. Tylko on jest w stanie stwierdzić, czy łzawienie albo czerwone powieki u niemowląt wymagają poważniejszego leczenia.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo