Napletek u dzieci i niemowląt [objawy stulejki, zapalenie napletka]

Budowa i fizjologia penisa u niemowląt i małych dzieci niekiedy budzi konsternację rodziców, którzy miewają wiele pytań. Co to jest napletek? Czy stulejka u niemowlaka to naturalny etap rozwoju genitaliów? Czy ściąganie napletka u niemowląt może skutkować poważnymi konsekwencjami?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Podstawową funkcją napletka jest ochrona żołędzi penisa.
  • Napletek u chłopców poniżej 3 roku życia nie zsuwa się z żołędzi.
  • Nie wolno odciągać napletka na siłę. Może to powodować nie tylko ból, ale też być przyczyną urazów.
  • U niektórych chłopców diagnozuje się zbyt krótkie wędzidełko napletka. Może też dojść do naderwania wędzidełka. Obu przypadków nie wolno lekceważyć i należy jak najszybciej udać się do lekarza.
  • Stulejka, czyli brak możliwości odciągnięcia napletka u starszych chłopców, wymaga diagnozy i leczenia.
  • Niemal każdy chłopiec w wieku 2-6 lat przechodzi zapalenie napletka.
  • Groźnym schorzeniem jest grzybica napletka. Nieleczona może prowadzić nawet do bezpłodności.

Napletek – ważny element budowy penisa

Napletek jest fałdem skórnym, którego podstawową funkcją jest ochrona żołędzi penisa. W trakcie wzwodu najczęściej samoistnie się zsuwa, odsłaniając żołądź. Nie dzieje się tak jednak od samego początku. Napletek u dziecka do 3 roku życia jest najczęściej nieruchomy. Taki “przyklejony” napletek jest jak najbardziej naturalnym etapem rozwojowym genitaliów każdego chłopca. U większości dzieci napletek samoistnie zaczyna się zsuwać przed ukończeniem 36 miesiąca życia. W niektórych jednak przypadkach, odklejenie napletka następuje dopiero w okresie dojrzewania i – jeśli nie powoduje to bolesnych dolegliwości – także jest naturalnym procesem rozwojowym.

Problem z napletkiem pojawia się wtedy, kiedy jest on zbyt wąski i powoduje kłopoty w przepływie moczu. Dodatkowo także wtedy, kiedy chłopiec jest już w pełni okresu dojrzewania, a ściąganie napletka nadal nie jest możliwe. Z czasem może to prowadzić do poważnych konsekwencji higienicznych. Należy pamiętać, że mastka pod napletkiem powinna być regularnie usuwana – w przeciwnym wypadku może powodować stany zapalne i choroby grzybicze. Wyjątkiem tutaj jest mastka pod napletkiem u dziecka w pierwszych tygodniach jego życia – w tym okresie w naturalny sposób skleja ona napletek i żołądź.

Napletek może bez większych problemów schodzić z żołędzi, nie powodując dyskomfortu, ale też wymagać interwencji chirurgicznej lub ręcznego rozciągania. Nie istnieją schorzenia, które powodują całkowity brak napletka. Niektóre osoby decydują się jednak na chirurgiczne usunięcie tego fałdu skórnego (obrzezanie), czy to ze względów religijnych, czy też estetycznych.

Napletek nie schodzi – co robić?

Jeśli napletek u niemowlaka nie schodzi, nie ma większych powodów do obaw. U większości chłopców jest to naturalny etap i w żadnym wypadku nie wpływa na ich zdrowie. Odciąganie napletka na siłę u tak małych dzieci może powodować za to przeróżne dolegliwości, w tym powstawanie ran, otarć oraz bolesnych blizn.

Jeśli natomiast napletek nie schodzi u dojrzewającego chłopca lub dorosłego mężczyzny, warto się udać do specjalisty – lekarza internisty, urologa lub seksuologa. Doradzi on, czy niezbędna jest interwencja chirurgiczna, czy wystarczy własnoręczne naciąganie skóry napletka na żołądź. Bardzo często w efekcie takiego zabiegu (np. w czasie masturbacji), otwór napletkowy samoistnie się poszerza i problem znika.

Wędzidełko napletka – co to jest?

Wędzidełko napletka to bardzo wąski i delikatny pasek skóry. Łączy on żołądź z napletkiem. U większości chłopców i mężczyzn jest ono odpowiedniej długości i przy odciągniętym w pełni napletku nie powoduje żadnych dolegliwości. Jednak w niektórych przypadkach, niezbędna jest plastyka napletka.

Zbyt krótkie wędzidełko napletka

Za krótkie wędzidełko napletka nie pozwala w pełni ściągnąć napletka lub sprawia, że jest to wyjątkowo bolesne, a żołądź w tym czasie jest ciągnięta w dół, co powoduje duży dyskomfort. Ponieważ odsłonięcie napletka jest naturalnym elementem wzwodu, zbyt krótkie wędzidełko jest przyczyną bólu w trakcie erekcji, a akt seksualny może prowadzić do jego do naderwania.
Przyczyną zbyt krótkiego wędzidełka może być wada wrodzona, ale także może być to następstwo stanu zapalnego lub urazu, takiego jak pęknięcie czy inne mechaniczne uszkodzenie.

Naderwane wędzidełko napletka

Do naderwania wędzidełka napletka dochodzi najczęściej w trakcie zbyt intensywnej stymulacji penisa w trakcie masturbacji lub stosunku. Żaden mężczyzna nie przeoczy tego momentu, ponieważ penis zaczyna w tym czasie intensywnie krwawić, co wzmagane jest dodatkowo krwią zgromadzoną na potrzeby erekcji. Dodatkowo odczuwalny jest bardzo intensywny ból, połączony z pieczeniem.
Pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować naderwanego wędzidełka napletka i jak najszybciej udać się do lekarza. Niezbędna będzie operacja odnawiająca wędzidełko z uszkodzonych fragmentów skóry.

Podcięcie wędzidełka napletka

Operacja podcięcia wędzidełka napletka to zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa od kilkunastu minut do pół godziny. Wędzidełko zostaje przecięte poprzecznie, a następnie zszyte podłużnie – w ten sposób, jeśli problemem było zbyt krótkie wędzidełko, zostaje ono wydłużone, a stulejka (brak możliwości odciągnięcia napletka) zostaje zniwelowana.

Po zabiegu pacjent szybko odzyskuje sprawność, jednak wymaga to kilkudniowej rekonwalescencji i szczególnej dbałości o higienę. Większość lekarzy zaleca regularne odprowadzanie napletka w czasie rekonwalescencji, celem “treningu” i zapobiegania ponownemu skróceniu wędzidełka. Niezbędne są także stosowanie przepisanych przez lekarza maści z antybiotykiem i wstrzemięźliwość seksualna. W przypadku młodych chłopców ważne jest powstrzymywanie się od masturbacji.

Stulejka – objawy

Stulejka to określenie stanu, w którym niemożliwe jest odsunięcie napletka z żołędzi. Należy jednak rozróżnić stulejkę fizjologiczną od patologicznej i nabytej:

  •  Stulejka fizjologiczna występuje u większości małych chłopców – napletek u noworodka najczęściej sklejony jest z żołędzią za pomocą mastki. Jego pełne odklejenie następuje do 3 roku życia, a niekiedy dopiero w okresie pokwitania. W większości przypadków jednak, w tak późnym wieku widoczna jest fizjologiczna stulejka częściowa.
  • Stulejka patologiczna to stan, w którym mimo wieku dojrzewania lub dorosłości, nadal występuje problem z całkowitym lub częściowym ściągnięciem napletka z żołędzi. W takiej sytuacji ważna jest konsultacja lekarska.
  • Stulejka nabyta najczęściej jest skutkiem wielu nieleczonych stanów zapalnych, powodowanych np. niewłaściwą higieną. Może także pojawić się na skutek urazów.

Objawy stulejki:

  • brak możliwości odsłonięcia żołędzi prącia;
  • bolesność w trakcie oddawania moczu;
  • bolesność w trakcie masturbacji i stosunków seksualnych;
  • niepełne odsłonięcie żołędzi prącia lub tylko do rowka zażołędnego;
  • wrażenie ucisku, potęgowane szczególnie w czasie wzwodu;
  • częste i nawracające stany zapalne w obrębie penisa, zakażenia dróg moczowych.

Sposoby leczenia stulejki:

  • chirurgiczna interwencja w przypadku stulejki niezbędna jest w stosunkowo niewielkiej ilości przypadków. Najczęściej w przypadku poważnych wad wrodzonych lub ze względu na zaniedbania higieniczne, które doprowadziły do zaawansowanej postaci stulejki.
  • obrzezanie – najbardziej inwazyjna, według niektórych “drastyczna”, metoda na rozwiązanie problemu stulejki. Pełne usunięcie napletka niweluje dolegliwości związane z jego odsuwaniem, jednak warto znać konsekwencje obrzezania. W niektórych przypadkach obrzezani mężczyźni doświadczają mniejszej wrażliwości penisa na bodźce seksualne, a ryzyko uszkodzenia mechanicznego żołędzi jest większe.
  • maść sterydowa na stulejkę stosowana jest u małych chłopców, u których brak możliwości ściągnięcia napletka powoduje dyskomfort np. w oddawaniu moczu. U dorosłych mężczyzn nie wykazuje większej skuteczności, dlatego obecnie raczej nie jest polecana przez specjalistów urologii i seksuologii.
  • jeśli u nastolatka lub dorosłego występuje stulejka skuteczne mogą okazać się domowe sposoby. Specjaliści zaliczają do nich przede wszystkim ręczne (delikatne) próby odsuwania i nasuwania napletka na żołądź. Masturbacja, która prowadzi do większego ukrwienia skóry i zwiększenia jej elastyczności, także okazuje się pomocna. Eksperci są zgodni, że najlepsze efekty osiąga się w ciepłej kąpieli lub pod prysznicem. Warto jednak pamiętać, że jeśli masturbacja lub stosunki seksualne są bolesne, albo nie przynoszą żadnej poprawy, konieczna jest wizyta u lekarza.

Zapalenie napletka u dziecka

Zapalenie napletka to choroba, która zdarza się stosunkowo często. Szczególnie narażeni są na nią młodzi chłopcy, którzy niedostatecznie opanowali jeszcze metodę higieny penisa.

Zapalenie napletka u dziecka zdarza się szczególnie często między 2 a 6 rokiem życia – statystyki pokazują, że niemal każdy chłopiec w tym wieku przynajmniej raz doświadczy tej choroby. “Zapalenie siusiaka” bywa dla małych chłopców nauczką, aby nie siusiać w krzakach w trakcie zabawy, jeśli wcześniej nie było okazji do umycia rąk.

Choroba dotyczy także nastolatków i dorosłych mężczyzn, którzy dbają odpowiednio o pielęgnację i dobre nawyki higieniczne. Zapalenie napletka może wystąpić na skutek kontaktu seksualnego z partnerką borykającą się z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub wirusową. Dodatkowo częstym powodem stanów zapalnych są mikrourazy prącia i napletka, stulejka, a także alergie. Mogą one występować na skutek działania alergenów zawartych w kosmetykach do higieny intymnej oraz sprayach plemnikobójczych i w prezerwatywach.

Objawy zapalenia napletka:

  • zaczerwieniony napletek;
  • spuchnięty napletek;
  • popękana skóra na napletku;
  • silny i uporczywy ból napletka.

Żadnego z powyższych objawów nie należy bagatelizować, bo mogą być one powodowane przez poważne choroby, w tym infekcje grzybicze i choroby weneryczne. Ich nieleczenie może skutkować groźnymi powikłaniami, jak zapalenie dróg moczowych i nerek, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do bezpłodności.

Grzybica napletka

Tak naprawdę, grzybica napletka jest chorobą dotykającą całego penisa, nie tylko napletka. Nieleczona prowadzi do bezpłodności, obniżenia sprawności seksualnej i zadowolenia z  pożycia, a także wielu nieprzyjemnych dolegliwości na co dzień.

Objawy grzybicy penisa są podobne do stanu zapalnego: zaczerwienienie napletka, pieczenie, uporczywy świąd, a także pękająca skóra powinny od razu zwrócić naszą uwagę. Warto jednak wiedzieć, że jeśli wystąpią tego typu objawy, grzybica jest już na dość zaawansowanym poziomie – przez pierwszy etap choroby może ona bowiem nie powodować żadnych dolegliwości. Aby określić przyczynę choroby zwyczajowo wykonuje się wymaz spod napletka, a następnie posiew zebranego w ten sposób materiału. Stan zapalny napletka jest w większości przypadków całkowicie uleczalny – ważna jest jednak szybkość reakcji i stosowanie się do zaleceń lekarza.

Zobacz też: Czerwony i spuchnięty penis u dziecka. Co robić?

Dodaj komentarz

Zdrowie niemowlaka

Czym złagodzić wysypkę u dziecka?

Wysypka u dziecka nie zawsze stanowi powód do niepokoju, choć bywa, że jest objawem jednej z poważnych chorób. Zazwyczaj jednak ma podłoże alergiczne i ustępuje niezwłocznie po ograniczeniu kontaktu z...

Czytaj dalej →
Zdrowie niemowlaka

Żółta skóra na stopach lub dłoniach u dziecka

Zażółcenie skóry jest najczęściej spowodowane nadprodukcją lub zatrzymaniem bilirubiny w organizmie. To objaw chorobowy, powszechnie nazywany żółtaczką. Inną przyczyną zażółcenia wewnętrznej strony stóp i dłoni może być nadmierne spożywanie dyni...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie niemowlaka

Kandydoza [przyczyny, objawy, leczenie]

Kandydoza, inaczej drożdżyca, to choroba powodowana przez drożdżaki z rodzaju Candida. Szacuje się, że około 21% Polaków cierpi na jedną z odmian kandydozy, a niemal każdy człowiek w swoim życiu...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie niemowlaka

Po jakim czasie działa czopek?

Gorączka u niemowlaka i u małego dziecka zawsze wywołuje stres w młodych rodzicach. Zadają sobie pytanie, jak dużą dawkę środka przeciwgorączkowego powinni podać maluchowi, po jakim czasie czopek zbija gorączkę...

Czytaj dalej →
Zdrowie niemowlaka

Jak dbać o zdrowe oczy u niemowląt?

Oczy noworodka czy niemowlaka są o wiele bardziej wrażliwe niż osoby dorosłej. Nic więc dziwnego, że czerwone powieki u niemowląt spędzają rodzicom sen z powiek. Narząd wzroku po porodzie u...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general