Nie próbujmy leczyć się samodzielnie

Błędem, który bardzo często popełniają pacjenci jest to, że sami chcą oni wystawiać sobie diagnozy. Wydaje nam się, że jeżeli poświęcimy chwilę czasu na lekturę dotyczącą danego schorzenia to wiemy już najlepiej, co nam pomoże i jaką receptę powinien wystawić nam lekarz. To jednak tak nie działa, bo gdyby takie leczenie było faktycznie skuteczne – specjaliści nie spędzaliby wielu lat na ciężkich i wyczerpujących studiach. To właśnie dlatego warto jednak im zaufać. Nie oznacza to, że nie możemy zadawać pytań czy interesować się przebiegiem leczenia – to jest wręcz zalecane. Nie powinniśmy jednak rezygnować z wizyt lub z kuracji, bo wydaje nam się, że powinno się robić to inaczej. 

Obecnie tak właśnie wygląda rozmowa dotycząca leczenia COVID-19 przy pomocy amantadyny. Amantadyna jest substancją, która przed laty służyła do leczenia wirusa grypy – a obecnie bardzo dobrze sprawdza się w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona. Czy istnieje jakiekolwiek badanie, które potwierdzałoby, iż amantadyna może zmniejszyć ryzyko śmierci w wyniku COVID-19? Niestety czegoś takiego nie ma. Mimo to jednak dalej w całym kraju znajdziemy ludzi, którzy upierają się przy swojej teorii – pomimo braku jakichkolwiek dowodów na jej potwierdzenie. 

Amantadyna działa – ale nie w ten sposób 

Żaden z lekarzy nie próbuje zaprzeczać temu, że amantadyna pomaga lepiej radzić sobie wirusami, które atakują organizm człowieka – ale obecnie wyróżnia się tutaj tylko i wyłącznie wirus grypy A. Wiemy nawet, że wirus grypy B już zupełnie nie reaguje na takie leczenie – a to doskonały przykład na to, że substancja ta nie jest uniwersalna i nie pomoże nam zwalczyć każdego wirusa w taki sam sposób. 

To oczywiste, że pandemia jest dla nas wyjątkowo stresująca – to trudny czas, na który nie byliśmy przygotowani i po prostu szukamy odpowiedzi. Widzimy, jak wiele osób w naszym środowisku trafia do szpitala – a niektórzy nigdy z niego nie wychodzą. My jednak nie poprawimy swojej sytuacji stosując substancje, która nie jest przeznaczona do leczenia COVID-19. Amantadyna to tutaj żadna odpowiedź, a gdyby udowodniono jej skuteczność – wszyscy dawno otrzymaliby już do niej dostęp. 

Zdrowy rozsądek 

Na pewno warto śledzić badania przeprowadzone przez naukowców, bo być może z czasem okaże się, że amantadyna jest w stanie zwalczać jeszcze więcej wirusów niż tylko grypę – ale nie wyprzedzajmy faktów i nie próbujmy kupić jej sobie w nielegalny sposób. Nie można jej nabyć bez recepty i są ku temu konkretne przyczyny – powinniśmy to uszanować. 

Sprawdź także lek z bazy Receptomat: Vines

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo