Higiena w pokoju dziecka. Jak skutecznie usunąć bakterie z dywanu?

Zadbaj o czystość dywanu w pokoju dziecka

Dbanie o czystość w pokoju dziecka jest ważne dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Szczególną uwagę należy zwrócić na dywan, który jest siedliskiem różnych zarazków. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się bakterii i roztoczy bez stosowania środków chemicznych.

Zadbaj o czystość dywanu w pokoju dziecka 

Dywan w pokoju dziecięcym chroni przed zimnem i sprawia, że w pomieszczeniu jest przytulnie. Ponadto amortyzuje upadki, a także zabezpiecza podłogę przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami. Jednak na dywanie gromadzi się kurz, alergeny i wiele zanieczyszczeń, które są pożywką dla bakterii, roztoczy oraz innych drobnoustrojów. U dziecka narażonego na stały kontakt z zarazkami układ odpornościowy nie funkcjonuje prawidłowo, co może prowadzić do rozwoju alergii, astmy oraz innych uporczywych chorób, np. zatruć, a także pogorszenia samopoczucia.

Dbanie o czystość dywanu w pokoju dziecka jest zatem bardzo ważne dla jego zdrowia, samopoczucia i prawidłowego rozwoju. Na szczęście istnieją skuteczne metody walki z chorobotwórczymi mikroorganizmami.

Czytaj więcej: Jak dbać o dywan w pokoju dziecka?

Jak skutecznie pozbyć się bakterii i innych drobnoustrojów z dywanu?

Jeżeli chcemy pozbyć się bakterii z dywanu, samo odkurzanie nie wystarczy – chociaż jest to podstawowa czynność, którą powinniśmy wykonywać regularnie. Poza tym ważne jest okresowe pranie dywanu w pokoju dziecka. Jeśli chcemy skutecznie wyeliminować bakterie, roztocza i inne drobnoustroje, warto przede wszystkim pomyśleć o czyszczeniu parowym.

Odkurzanie i pranie dywanu w dziecięcym pokoju

Kluczowym zabiegiem, który pomaga utrzymać dywan w czystości jest odkurzanie. Wykonywane regularnie pozwala usuwać brud i zapobiega jego wnikaniu w strukturę runa. Pamiętajmy, że zanieczyszczenia stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Jeżeli nie dopuścimy do nagromadzenia się zabrudzeń na dywanie, walka z zarazkami będzie łatwiejsza.

Dywan w pokoju dziecka należy odkurzać przynajmniej raz w tygodniu, chociaż w praktyce zwykle robimy to częściej. Warto wybrać odkurzacz z wydajnym systemem filtracji, który zatrzymuje zdecydowaną większość zanieczyszczeń w filtrze i sprawia, że powietrze jest wolne od kurzu i innych cząsteczek. Dobrym wyborem są modele z filtrem HEPA lub filtrem wodnym, np. odkurzacze DS Kärcher.

Pamiętajmy jednak, że nawet regularnie odkurzany dywan wymaga prania. Czyszczenie na mokro pozwala pozbyć się plam i nieprzyjemnego zapachu. Do tego zadania najlepiej wykorzystać odkurzacz piorący, który usuwa zabrudzenia metodą ekstrakcji. W jednym przejściu roboczym nanosi pod ciśnieniem roztwór wody ze środkiem czyszczącym, a następnie zasysa nadmiar wilgoci wraz z brudem. Dzięki temu skutecznie czyści dywan i skraca czas jego schnięcia.

Uśmiechnięta kobieta odkurza odkurzaczem Karcher DS6 biały dywan w pokoju dziecka, które bawi się klockami

Czyszczenie parowe – higienicznie czysty dywan

Regularne odkurzanie oraz pranie dywanu w pokoju dziecięcym nie wystarcza, aby pozbyć się chorobotwórczych bakterii i roztoczy. Najskuteczniejszą metodą walki z zarazkami jest czyszczenie parowe, które znacząco ogranicza ich liczbę.

Czyszczenie parowe dywanów ma wiele zalet. Przede wszystkim gorąca para wodna o temperaturze ok. 100℃ pod wysokim ciśnieniem pozwala pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów. Warto jednak wybrać urządzenie certyfikowane, którego skuteczność została potwierdzona testami. Kärcher oferuje parownicę, która zabija do 99,999% wirusów otoczkowych1, takich jak koronawirus lub wirus grypy, a także do 99,999% bakterii powszechnie występujących na powierzchniach gładkich w domu2.

Co więcej, parownica eliminuje zarazki bez używania jakichkolwiek środków chemicznych. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w kontekście sprzątania w pokoju dziecka. Detergenty mogą bowiem działać podrażniająco i nasilać dolegliwości u najmłodszych. Z kolei kondensat pary wodnej nie pozostawia na powierzchniach żadnych alergizujących resztek. Parownica jest bezpieczna dla zdrowia dzieci.

Warto też dodać, że parownica jest przyjazna dla środowiska i tania w eksploatacji. Ogranicza bowiem zużycie wody i nie zanieczyszcza ścieków związkami chemicznymi. Myjka parowa wytwarza ponad 1700 litrów pary z jednego litra wody, co daje oszczędność na poziomie 80% w porównaniu do tradycyjnych metod sprzątania. Taka ilość jest bowiem wystarczająca do wyczyszczenia powierzchni 60 m².

Co więcej, parownica Kärcher to urządzenie wielofunkcyjne. Przyda się nie tylko do czyszczenia dywanu, ale także pozostałego wyposażenia w pokoju dziecięcym – generuje bowiem parę wodną o niskim stopniu wilgotności, przez co nie moczy nadmiernie powierzchni. Doskonale nada się do higienicznego czyszczenia np. zabawek, pluszaków, materaca, zasłon itp. Świetnie sprawdza się w skutecznym sprzątaniu całego domu: kuchni, łazienki, podłóg i wielu innych powierzchni.

1Testy wykazały, że przy czyszczeniu punktowym parownicą Kärcher przez 30 sekund, przy maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią, można usunąć 99,999% wirusów otoczkowych, takich jak koronawirus lub wirus grypy (z wyłączeniem wirusa zapalenia wątroby typu B), na gładkich i twardych powierzchniach domowych (testowane drobnoustroje: zmodyfikowany wirus krowianki Ankara).

2Dokładne czyszczenie parownicą Kärcher pozwala wyeliminować 99,99% bakterii powszechnie występujących w domu na gładkich i twardych powierzchniach domowych przy prędkości czyszczenia wynoszącej 30 cm/s i maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią (testowane drobnoustroje: Enterococcus hirae).

Kobieta siedzi na podłodze w pokoju dziecięcym, między zabawkami stoi odkurzacz parowy Karcher

Parownica, mop parowy czy odkurzacz parowy do dywanu – co wybrać?

Marka Kärcher, jako lider na rynku czyszczenia parowego, ma w swojej ofercie nie tylko parownicę, ale także mop parowy oraz odkurzacz parowy. Każde z tych urządzeń generuje parę wodną o wysokiej temperaturze, skutecznie niszczy zarazki i może być używane do higienicznego czyszczenia dywanu w pokoju dziecka.

Parownica to urządzenie uniwersalne, które ma szeroki zakres zastosowania. Zasada działania mopa parowego jest taka sama jak myjki, ale przeznaczony jest on do mycia podłóg oraz odświeżania dywanów i wykładzin tekstylnych. Z kolei odkurzacz parowy oprócz tego, że czyści posadzki i dywany, to także odsysa nadmiar wilgoci wraz z brudem. Nie trzeba zatem wcześniej odkurzać.

Wszystkie urządzenia parowe Kärcher efektywnie usuwają bakterie i roztocza z dywanów, zapewniając przyjazne warunki dla zdrowia dziecka.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo