Jak zaangażować dzieci w kuchni?
[materiały prasowe]

Obowiązki domowe jako sposób na wspólne spędzanie czasu z dziećmi? Gotowanie, pomoc w kuchni czy sprzątanie mogą być dla najmłodszych wyzwaniem i zabawą. Dodatkowo dzieci uczą się odpowiedzialności, bycia cierpliwym i zasad pracy w grupie. Wspólnie ugotowany obiad daje satysfakcję i smakuje wyśmienicie!
Kuchnia przyciąga najmłodszych swoją atrakcyjnością – niezwykłymi smakami, barwami i zapachami. Dzieci chcą być tak jak rodzice, naśladując ich w codziennych czynnościach, takich jak gotowanie. Do tego pomoc w kuchni jest dla nich wyróżnieniem i niecodziennym wyzwaniem!
„Dzieci mogą pomóc rodzicom poprzez wspólne wykonywanie niektórych czynności. Najmłodsi mogą wykonywać proste rzeczy, takie jak wyrabianie ciasta, łączenie produktów, odmierzanie składników, odliczenie ilości warzyw czy owoców. Wszystko pod czujnym okiem dorosłego. Tak zorganizowane wspólne gotowanie będzie lekcją nie tylko w kuchni, ale też w życiu codziennym” – opowiada Aleksandra Damentko, koordynatorka ds. programów edukacji żywnościowej z Federacji Polskich Banków Żywności, partnera społecznego programu „Extra Szkolna Stołówka”.
Jak zaangażować najmłodszych w kuchni?
Wspólne gotowanie i czas spędzony w kuchni powinien być przyjemnością, a nie obowiązkiem. O tym, jak wykorzystać czas z dziećmi w kuchni opowiada Aleksandra Damentko, koordynatorka ds. programów edukacji żywnościowej z Federacji Polskich Banków Żywności, partnera społecznego programu „Extra Szkolna Stołówka”:
- Na gotowanie z dziećmi dobrze jest wybrać wolny dzień, na przykład weekend. Mamy wtedy dużo czasu, nigdzie się nie spieszymy. Pozwoli to połączyć gotowanie z rodzinną zabawą. Dzieci z chęcią pomogą też podczas przygotowań do ważnych uroczystości czy świąt.
- Najlepiej wybrać proste, sprawdzone przepisy, które pokażą dziecku, że potrafi ono samo ugotować coś pysznego. Dodatkowo najmłodsi mogą fantazyjnie udekorować przygotowane potrawy.
- Jeśli wybieramy do przygotowania kanapki, to dodajmy do nich warzywa. Są kolorowe, można z nich wyciąć fantazyjne wzory i co najważniejsze, zdrowe. Pozwólmy dzieciom pokroić pomidory, ogórki, posmarować chleb czy pomieszać składniki. Na koniec najmłodsi wybierają sposoby dekoracji kanapek – tutaj sprawdzą się warzywa, takie jak rzodkiewki, szczypiorek, rzeżucha czy cebula. Na kanapkach mogą widnieć zwierzątka, uśmiechy czy rysunki.
- Do przygotowania obiadu wybierzmy przepisy, które uwielbiają najmłodsi, takie jak naleśniki czy racuchy z jabłkami. Podczas przygotowywania mięsa nie zapominajmy o zielonych sałatkach, a na deser podajmy owocowy mus.
- W czasie pieczenia dzieci mogą dolewać wodę, mieszać składniki, czy wałkować ciasto. Pomogą też przy wycinaniu kształtów na słodkie ciasteczka.

Nauka cierpliwości
Wspólne spędzanie czasu z dziećmi w kuchni to lekcja cierpliwości i odpowiedzialności. Musimy przymknąć oko na bałagan czy brak idealnego wykonania potrawy. Nie wolno być krytycznym wobec dziecka, lepiej spokojnie mu pokazać, jak należy wykonać daną czynność. Na koniec pochwalmy nasze pociechy, w końcu ich potrawy smakują wyśmienicie!
Co daje zaangażowanie dzieci w kuchni?
To świetna okazja, aby pokazać najmłodszym prawidłowe nawyki żywieniowe. Wspólna obecności w kuchni pokazuje dzieciom, po które produkty warto sięgać, a które nie są dobre dla naszego organizmu.
To nauka pracy w grupie.
Pomoc w kuchni rozwija w dzieciach zdolności motoryczne. Dodatkowo taka zabawa sensoryczna stymuluje zmysły, co pomaga się rozwijać. Wspólne gotowanie to również rozwój kreatywności u dziecka.
Dzieci w kuchni uczą się, że każdy członek rodziny ma swoje obowiązki. Uczą się też podziału czynności i konsekwencji – po wspólnym gotowaniu trzeba w kuchni posprzątać.
To szansa na budowanie rodzinnych więzów.
To dobry sposób na spędzenie wspólnego czasu, gdy za oknem pada deszcz.
Wspólne gotowanie daje dzieciom poczucie, że są ważne i że ich zaangażowanie jest potrzebne. Takie działania wspierają poczucie własnej wartości.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
W czasie zabawy w kuchni musimy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Przed przystąpieniem do czynności myjemy ręce i zakładamy kolorowe fartuszki, które będą dla dzieci atrakcją. Rodzice powinni przewidzieć rozwój sytuacji, uważając, aby dzieciom nic się nie stało. W kuchni mamy dużo pułapek, takich jak gorący garnek, blachy, czy miski, wszystko odkładamy jak najdalej. Niebezpieczne narzędzia powinny stać poza zasięgiem najmłodszych.
Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, czas zacząć wspólną zabawę w kuchni z naszymi dziećmi. Smacznego i do dzieła!
[Zdjęcie główne: materiały prasowe]
Wzruszające podziękowania dla wychowawcy na zakończenie roku
Podwyżki dla nauczycieli od 1 maja nie tak korzystne jak obiecywał rząd? “Pomiatanie i naigrywanie się z nauczycieli…”
Początki ciąży: na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży?
Kiedy jest Boże Ciało 2022? W tym czasie najlepiej planować urlop!
Roczne dziecko – jaki rozmiar nosi? Jak zmierzyć niemowlę?
5 najczęstszych problemów zdrowotnych niemowlaka
Co zrobić na śniadanie dla rocznego dziecka?
Kościół uczy dzielenia się czy wymusza? Dzieci poproszono o przyniesienie ofiary z prezentów komunijnych
Ilu nauczycieli straciło pracę przez nową reformę oświaty? Nowe dane ZNP
Sukienka na komunię: dla mamy, gości i dziewczynek
Jak powinna wyglądać przestrzeń, w której dzieci spożywają posiłki?
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Wychowanie
- Jak zaangażować dzieci w kuchni?
Garsonki na wesele
Garsonka jest niezwykle kobiecym strojem. Jeśli do tej pory kojarzyłaś ją wyłącznie z nudnym ubraniem do biura, przekonamy Cię, że wcale nie musi być szablonowa i że garsonka na wesele...
Czytaj dalej →Pokój dziecięcy na poddaszu: jak urządzić, żeby był praktyczny i przytulny?
Urządzenie dziecięcego pokoju na poddaszu to dla rodziców prawdziwe wyzwanie. Skosy powodują, że w pokoju jest mniej miejsca i nawet jeśli powierzchnia jest spora, rzeczywista przestrzeń jest mocno ograniczona przez...
Czytaj dalej →Co dla mądrali na święta? Te prezenty zaskoczą każdego intelektualistę
Znalezienie idealnego prezentu to niełatwe zadanie. Szczególnie gdy osoba, którą zamierzamy obdarować, ma bardzo nieszablonowy gust i niestandardowe zainteresowania. Jeśli brakuje Ci inspiracji i poszukujesz pomysłów na niebanalne upominki dla...
Czytaj dalej →