Jak zaangażować dzieci w kuchni?

[materiały prasowe]

Obowiązki domowe jako sposób na wspólne spędzanie czasu z dziećmi? Gotowanie, pomoc w kuchni czy sprzątanie mogą być dla najmłodszych wyzwaniem i zabawą. Dodatkowo dzieci uczą się odpowiedzialności, bycia cierpliwym i zasad pracy w grupie. Wspólnie ugotowany obiad daje satysfakcję i smakuje wyśmienicie!

Kuchnia przyciąga najmłodszych swoją atrakcyjnością – niezwykłymi smakami, barwami i zapachami. Dzieci chcą być tak jak rodzice, naśladując ich w codziennych czynnościach, takich jak gotowanie. Do tego pomoc w kuchni jest dla nich wyróżnieniem i niecodziennym wyzwaniem!

„Dzieci mogą pomóc rodzicom poprzez wspólne wykonywanie niektórych czynności. Najmłodsi mogą wykonywać proste rzeczy, takie jak wyrabianie ciasta, łączenie produktów, odmierzanie składników, odliczenie ilości warzyw czy owoców. Wszystko pod czujnym okiem dorosłego. Tak zorganizowane wspólne gotowanie będzie lekcją nie tylko w kuchni, ale też w życiu codziennym” – opowiada Aleksandra Damentko, koordynatorka ds. programów edukacji żywnościowej z Federacji Polskich Banków Żywności, partnera społecznego programu „Extra Szkolna Stołówka”.

Jak zaangażować najmłodszych w kuchni?

Wspólne gotowanie i czas spędzony w kuchni powinien być przyjemnością, a nie obowiązkiem. O tym, jak wykorzystać czas z dziećmi w kuchni opowiada Aleksandra Damentko, koordynatorka ds. programów edukacji żywnościowej z Federacji Polskich Banków Żywności, partnera społecznego programu „Extra Szkolna Stołówka”:

  • Na gotowanie z dziećmi dobrze jest wybrać wolny dzień, na przykład weekend. Mamy wtedy dużo czasu, nigdzie się nie spieszymy. Pozwoli to połączyć gotowanie z rodzinną zabawą. Dzieci z chęcią pomogą też podczas przygotowań do ważnych uroczystości czy świąt.
  • Najlepiej wybrać proste, sprawdzone przepisy, które pokażą dziecku, że potrafi ono samo ugotować coś pysznego. Dodatkowo najmłodsi mogą fantazyjnie udekorować przygotowane potrawy.
  • Jeśli wybieramy do przygotowania kanapki, to dodajmy do nich warzywa. Są kolorowe, można z nich wyciąć fantazyjne wzory i co najważniejsze, zdrowe. Pozwólmy dzieciom pokroić pomidory, ogórki, posmarować chleb czy pomieszać składniki. Na koniec najmłodsi wybierają sposoby dekoracji kanapek – tutaj sprawdzą się warzywa, takie jak rzodkiewki, szczypiorek, rzeżucha czy cebula. Na kanapkach mogą widnieć zwierzątka, uśmiechy czy rysunki.
  • Do przygotowania obiadu wybierzmy przepisy, które uwielbiają najmłodsi, takie jak naleśniki czy racuchy z jabłkami. Podczas przygotowywania mięsa nie zapominajmy o zielonych sałatkach, a na deser podajmy owocowy mus.
  • W czasie pieczenia dzieci mogą dolewać wodę, mieszać składniki, czy wałkować ciasto. Pomogą też przy wycinaniu kształtów na słodkie ciasteczka.
dzieci w kuchni
materiały prasowe

Nauka cierpliwości

Wspólne spędzanie czasu z dziećmi w kuchni to lekcja cierpliwości i odpowiedzialności. Musimy przymknąć oko na bałagan czy brak idealnego wykonania potrawy. Nie wolno być krytycznym wobec dziecka, lepiej spokojnie mu pokazać, jak należy wykonać daną czynność. Na koniec pochwalmy nasze pociechy, w końcu ich potrawy smakują wyśmienicie!

Co daje zaangażowanie dzieci w kuchni?

To świetna okazja, aby pokazać najmłodszym prawidłowe nawyki żywieniowe. Wspólna obecności w kuchni pokazuje dzieciom, po które produkty warto sięgać, a które nie są dobre dla naszego organizmu.

To nauka pracy w grupie.

Pomoc w kuchni rozwija w dzieciach zdolności motoryczne. Dodatkowo taka zabawa sensoryczna stymuluje zmysły, co pomaga się rozwijać. Wspólne gotowanie to również rozwój kreatywności u dziecka.

Dzieci w kuchni uczą się, że każdy członek rodziny ma swoje obowiązki. Uczą się też podziału czynności i konsekwencji – po wspólnym gotowaniu trzeba w kuchni posprzątać.

To szansa na budowanie rodzinnych więzów.

To dobry sposób na spędzenie wspólnego czasu, gdy za oknem pada deszcz.

Wspólne gotowanie daje dzieciom poczucie, że są ważne i że ich zaangażowanie jest potrzebne. Takie działania wspierają poczucie własnej wartości.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W czasie zabawy w kuchni musimy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Przed przystąpieniem do czynności myjemy ręce i zakładamy kolorowe fartuszki, które będą dla dzieci atrakcją. Rodzice powinni przewidzieć rozwój sytuacji, uważając, aby dzieciom nic się nie stało. W kuchni mamy dużo pułapek, takich jak gorący garnek, blachy, czy miski, wszystko odkładamy jak najdalej. Niebezpieczne narzędzia powinny stać poza zasięgiem najmłodszych.

Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, czas zacząć wspólną zabawę w kuchni z naszymi dziećmi. Smacznego i do dzieła!

[Zdjęcie główne: materiały prasowe]

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo