O zasadności funkcjonowania e-recepty zdążyliśmy przekonać się już niejednokrotnie, głównie podczas pandemii. Dała możliwość leczenia tym, których należało otoczyć największą ochroną, czyli osobom starszym i przewlekle chorym. Czy wiesz, że nawet teraz nie musisz chodzić do przychodni, aby przepisano Ci leki?
E-recepta, jako pierwsze osiągnięcie w automatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce, utorowała drogę kolejnym ważnym zmianom. Weszła w życie 8 stycznia 2020 r., znacząco ułatwiając pracę lekarzy, farmaceutów i przede wszystkim pacjentów. Wkrótce po niej pojawiła się kolejna funkcjonalność — Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Dzięki niemu masz dostęp do wszystkich swoich danych związanych ze zdrowiem. Jeśli jesteś seniorem, chorujesz przewlekle lub masz obniżoną odporność, nie musisz zjawiać się w przychodni, aby lekarz przepisał Ci leki. Wiele portali, jak np. Nasza Recepta, świadczy usługi recepty online przez internet, dzięki czemu będziesz mógł wykupić swój lek zaledwie po kilkunastu minutach, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz i jaka jest aktualna pora dnia. W tym artykule dowiesz się m.in. na czym polega realizacja recept online, czy receptę online wypisuje lekarz, czy może zamówić ją bliska Ci osoba i jak to zrobić.
E-recepta online — wybawienie nie tylko w dobie pandemii
Pandemia wywróciła służbę zdrowia do góry nogami, zmuszając nas do pozostania w domu i nierozprzestrzeniania wirusa. Nawet prędzej i teraz, gdy stopniowo przyzwyczailiśmy się do jego obecności, w przychodni nie powinien znajdować się nikt bez uzasadnionej konieczności. Stanie w kolejkach w zatłoczonej przychodni w towarzystwie osób z o wiele poważniejszymi chorobami (np. zakaźnymi) może zwyczajnie okazać się złym pomysłem.
Istnieje zresztą szereg sytuacji, które nie wymagają fizycznego badania przez lekarza (przepisanie recepty na leki przyjmowane stale lub okresowo). Może się zdarzyć, że jesteśmy poza miejscem zamieszkania i zapomnieliśmy ze sobą leków lub zachodzi nagła potrzeba zażycia wybranego specyfiku, a niezwłoczny kontakt z lekarzem rodzinnym, wybranym specjalistą lub nawet w ramach placówki prywatnej jest niemożliwy. Być może również z osobistych powodów nie chcesz zjawiać się w przychodni. Oto, jak zamówić e-receptę online.
Zamawianie i realizacja recept online w kilku prostych krokach
Aby zamówić leki przez internet, podążaj za poniższym poradnikiem.
- Wypełnij krótki formularz na stronie będący jednocześnie wywiadem lekarskim. Nawet w e-przychodniach masz do czynienia z lekarzem uprawnionym do wykonywania zawodu, dlatego możesz być pewny, że wypełniony przez Ciebie kwestionariusz przeanalizuje dogłębnie i w razie wątpliwości skontaktuje się z Tobą, by przedyskutować ewentualne przeciwwskazania do wypisania specyfiku (np. kolidowanie leków).
- Opłać zamówienie i oczekuj na weryfikację lekarza. Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, wkrótce otrzymasz SMS-em 4-cyfrowy kod e-recepty. Jak sprawdzić receptę online? Wszystkie informacje, w tym sposób dawkowania i to, jak długo jest ważna e recepta, znajdują się na Twoim IKP. Jeśli nie radzisz sobie z obsługą komputera i internetu, możesz poprosić kogoś bliskiego, by Ci pomógł.
- Udaj się do dowolnej apteki, gdzie na podstawie Twojego numeru PESEL i kodu farmaceuta wyda przepisany lek. Możliwy jest także inny sposób realizacji recepty: apteka online. Możesz zamówić lek przez internet, jednak w takim przypadku będziesz musiał zjawić się w wybranej przez siebie aptece stacjonarnej po odbiór, ponieważ dostawa leków na receptę do domu nie jest możliwa (z wyjątkiem osób o orzeczonym stopniu niepełnosprawności).
E-recepta online daje szereg korzyści, jeśli z wielu względów nie możesz lub nie chcesz osobiście zjawiać się w przychodniach. Co więcej, osoby starsze nieraz czują się przytłoczone ilością informacji przekazanych od lekarza czy koniecznością zmiany dawkowania leków. W sytuacjach stresowych łatwo o pomyłkę, jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom to już nie problem.